Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

Jak nie płacić podatku dochodowego przy sprzedaży nieruchomości?


Porady

2013-11-23

Nieruchomość jest takim samym towarem jak każdy inny, dlatego też zysk z jej sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. I to nie małym, bo fiskusowi trzeba oddać prawie jedną piątą (19 proc.) naszego dochodu! Jest jednak kilka sposobów, aby (całkowicie legalnie) w ogóle nie zapłacić podatku.

 

Sprzedaż po 5 latach

Podatku dochodowego przy sprzedaży nieruchomości nie trzeba uiszczać, jeżeli sprzedaż nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym podatnik nabył lub wybudował daną nieruchomość.

 

W praktyce oznacza to, że jeśli osoba została właścicielem nieruchomości w 2007 r. lub wcześniej i sprzedaje ją w 2013 r., to w ogóle nie musi uiszczać podatku, ani wykazywać sprzedaży w deklaracji. Warto też zaznaczyć, że zwolnienie to dotyczy też nieruchomości nabytych w sposób nieodpłatny (np. spadek lub darowizna).

 

Ulga meldunkowa

W tym przypadku również ma znaczenie data nabycia nieruchomości, którą się sprzedaje. Ulga meldunkowa ma bowiem zastosowanie w przypadku nieruchomości nabytych lub wybudowanych w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. Żeby nie zapłacić podatku dochodowego przy ich sprzedaży wystarczy wykazać, że było się zameldowanym w danym budynku lub lokalu mieszkalnym przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

 

Trzeba jednak pamiętać, aby złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie, że spełnia się warunki do zwolnienia. Podatnik ma na to czas do 30 kwietnia następnego roku, gdyż oświadczenie składa się wraz z zeznaniem podatkowym.

 

Nabycie innej nieruchomości

Kolejnym sposobem na uniknięcie podatku jest przeznaczenie ze zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, czyli kupno innej nieruchomości. Art. 21. ust. 25. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje co konkretnie można zaliczyć do wydatków na własne cele mieszkaniowe. Będzie to np.:

 

• nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego;

• nabycie budynku lub lokalu mieszkalnego i prawa do gruntu z nim związanego;

• budowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego;

• rozbudowa, nadbudowa, przebudowa lub adaptacja na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego;

• wydatki poniesione na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki), zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych (dotyczy to też kredytów i pożyczek refinansowych czy konsolidacyjnych).

 

Uwaga! Podatnik nie zapłaci podatku dochodowego jedynie w sytuacji, gdy przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości (lub prawa majątkowego) zostanie wydatkowany na własne cele mieszkaniowe nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie! W przeciwnym razie będzie musiał zapłacić 19 proc. od dochodu z transakcji wraz z połową odsetek ustawowych za te dwa lata.

 

Jak mawiał Benjamin Franklin "Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki". Czasami jednak, w przypadku tej drugiej rzeczy, można skorzystać z ulg i zwolnień. Trzeba tylko o nich wiedzieć.

 

Jakub Jastrzębski

 


Źródło

• Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 350)

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Najemca bezprawnie korzysta z lokalu – co może zrobić właściciel?

Po zakończeniu najmu najemca zobowiązany jest oddać wynajmującemu lokal. Co jednak, gdy najemca nie chce tego zrobić?   Najemca bezprawnie zajmuje lokal W momencie wygaśnięcia ...

Czytaj dalej »