Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

Najemca bezprawnie korzysta z lokalu – co może zrobić właściciel?


Porady

2013-10-15

Po zakończeniu najmu najemca zobowiązany jest oddać wynajmującemu lokal. Co jednak, gdy najemca nie chce tego zrobić?

 

Najemca bezprawnie zajmuje lokal

W momencie wygaśnięcia umowy najmu (np. na skutek wypowiedzenia lub upływu termin, na jaki była zawarta), najemca zobowiązany jest do opróżnienia i wydania lokalu. W momencie, gdy nie chce tego zrobić, czyli zajmuje lokal bez podstawy prawnej, wynajmujący znajduje się w bardzo niekorzystnej sytuacji. Po pierwsze, nie może już naliczać czynszu. A po drugie, nie może ponownie wynająć nieruchomości. Obie te sytuacje wiążą się z wymiernymi stratami finansowymi.

 

Odszkodowanie

W odpowiedzi na nieuczciwość najemcy, wynajmujący może naliczać odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Zgodnie bowiem z art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów, osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie. Wysokość tego odszkodowania powinna być równa wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Przy czym, wysokość stawki czynszu określa się na podstawie stawek rynkowych, a to oznacza, że wysokość odszkodowania nie musi odpowiadać wysokości wcześniej otrzymywanego czynszu.

 

Pomocne mogą być w tym przypadku usługi biegłego rzeczoznawcy majątkowego. Jak wskazuje ustawa o ochronie praw lokatorów, jeżeli odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od osoby, zajmującej lokal bez tytułu prawnego, odszkodowania uzupełniającego.

 

Kary umowne

W przypadku najmu lokali komercyjnych wynajmujący może się dodatkowo zabezpieczyć określając w umowie najmu stosowne kary umowne, które będą obciążały najemcę za bezumowne korzystanie z lokalu. Strony mogą dowolnie ustalać zasady ich naliczania. W praktyce najczęściej stosuje się procentowe ujęcie – np. 10 proc. miesięcznego czynszu za każdy dzień zwłoki w zwrocie wynajmującemu przedmiotu najmu.

 

Jakub Jastrzębski

 


Źródło

• Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2001r. Nr 71, poz. 733 ze zm.)

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

550 000 PLN

Kruszwica

500.00 m2

8 000 000 PLN

Warszawa

18000.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Jak przygotować umowę najmu mieszkania?

Wynajem mieszkania zawsze wiąże się z ryzykiem. Nigdy nie wiadomo, na jakiego najemcę się trafi i czy będzie dbał o czyjąś własność.   Dlatego, przed udostępnieniem ...

Czytaj dalej »