Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

Wynajmuj bez strachu – poradnik studenta


Porady

2013-09-12

Koszmar wynajmu – znasz ten temat? Na całe szczęście łatwo go uniknąć – wystarczy pamiętać o ważnych zasadach. Sprawdź, co spotkało pechowych najemców. PolishProperty.eu podpowiada, jak wynająć mieszkanie bez przygód i na co zwrócić uwagę?

 

Czas tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego, to gorący czas na rynku najmu. Studenci już od czerwca szukają nowych mieszkań, żeby zamieszkać bliżej kluczowych lokalizacji i zaoszczędzić przy okazji na czynszu. Co może przydarzyć się każdemu najemcy? Porady oparliśmy o autentyczne opowieści.

 

Czego boi się lokator?

Studentom zwykle zależy na dobrych relacjach z właścicielami. Ważne jest to, żeby opłaty zaplanowany okres najmu nie zmieniały się znienacka. Zdarza się, że poza kwotą z umowy właściciel dolicza jeszcze czynsz za lokal – co uzgadnia ustnie.

 

Znaleźliśmy mieszkanie w ubiegłym roku, kilka razy upewnialiśmy się co do czynszu i czy 1150 zł to pełna kwota. Umowa rozwiała nasze wątpliwości, ale dopiero przy pierwszej wpłacie okazało się, że musimy doliczyć jeszcze 100 zł opłat czynszowych. Nie dało się właściwie wyjaśnić tego tematu, a ja machnęłam na to ręką – mówi Ada z Krakowa.

 

Ważne: na umowie powinna znaleźć się pełna kwota miesięcznych opłat, które otrzymuje właściciel mieszkania.

 

Warto też uwzględnić sposób regulacji rachunków. Najczęściej to lokatorzy sami opłacają media – taka informacja też powinna znaleźć się w umowie najmu.

 

Odwiedziny właściciela

Kwestia prywatności lokatorów jest bezsprzeczna i nie wymaga wyjaśnień, ale mimo wszystko wcześniejsze ustalenia zapobiegną takiej sytuacji:

 

Właściciel naszej kawalerki mieszkał na drugim końcu Polski, więc żyło nam się z nim w porządku. Pewnego dnia zadzwonił, że przyjedzie, przywiezie nam nowe meble. Okazało się jednak, że będzie już następnego dnia, z żoną, dzieckiem (rocznym) i zostają na 4 dni. Próby wyjaśnień, że się nie zmieścimy, nie działały, bo "przecież damy sobie radę". Ciągle pamiętam te wspólne poranki, koszmar – wspomina Adam z Wrocławia.

 

Nie spiesz się, sprawdź mieszkanie

W tym momencie warto przytoczyć kolejny ilustrujący przykład:

 

Wrocław, kawalerka, 1000 zł z opłatami, wynajęłam ją w pośpiechu, "na już". Dostałam klucze i szybko wpłaciłam pierwszy czynsz. Wtedy okazało się, że piec nie działa, kabina prysznicowa się rozpada – podobnie jak łóżko. Tego samego dnia chciałam zwrotu pieniędzy, ale dopiero kilka dni później udało mi się skontaktować z właścicielem. Odzyskałam 800 zł, a 200 zł straciłam ze względu na "szkody". Według niego to ja zepsułam wszystkie sprzęty – opowiada Kasia.

 

Ważne: Wszystkie sprzęty należy sprawdzić przed wprowadzeniem się do nowego mieszkania – przy właścicielu. Tutaj istotny jest protokół zdawczo-odbiorczy. W tym dokumencie właściciel mieszkania wpisuje wszystkie sprzęty, które oddaje do użytku najemcom i ocenia ich stan.

 

Dekalog najemcy:

1. Korzystaj z pewnych serwisów ogłoszeniowych – zwracaj uwagę na treść ofert.

2. Zadawaj pytania przed spotkaniem i na nim.

3. Sprawdź mieszkanie – ogrzewanie, sprzęty AGD, krany, piecyk gazowy lub bojler – wszystko w obecności właściciela.

4. Zadbaj o to, by wszystkie kwoty, dane, zobowiązania i okres wypowiedzenia znalazły sie w umowie najmu.

5. Podpisz umowę na czas określony.

6. Określ datę i sposób wpłaty czynszu – w umowie.

7. Zadbaj o to, by na piśmie zostały uwzględnione dodatkowe opłaty i sposób ich uiszczania.

8. Podpisz szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy.

9. Zaznacz na piśmie stan liczników w dzień odbioru kluczy.

10. Uzgodnij sposób kontaktu z właścicielem – dowiedz się, czy będzie Cię odwiedzał częściej.

 

Głos rozsądku:

• Bezpieczne ogłoszenia. Studenci zwykle szukają mieszkań w najpopularniejszych serwisach, ale łatwo zabłądzić w gąszczu ogłoszeń. Pierwszym krokiem do wynajmu bez przygód jest wybór pewnego ogłoszenia. Zwróć uwagę na konstrukcję ogłoszenia – liczba danych, szczegóły i sama treść są wizytówką wynajmującego.

 

• Pośrednik to nie wróg. Co student robi, gdy widzi ofertę idealnego mieszkania od agencji nieruchomości? Ucieka. Wiesz o tym, że prowizją często obciążony jest tylko właściciel mieszkania?

 

Prowizja to zwykle równowartość jednomiesięcznego czynszu – do podziału na wszystkich najemców. Jeśli obciążony jest nią właściciel, lokatorzy mają problem z głowy. Oferty od pośredników chronią interesy najemców i właścicieli. Warto zlecić agencji wyszukanie odpowiedniego mieszkania, w wybranej okolicy – z takich praktyk korzysta coraz więcej Polaków, zwłaszcza z wielkich miast.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Jak przygotować mieszkanie do najmu?

Im lepiej twoje mieszkanie będzie przygotowane do najmu, tym łatwiej ci będzie znaleźć odpowiedniego najemcę.   Przygotowanie do najmu oznacza działania w różnych ...

Czytaj dalej »