Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

Jak przygotować mieszkanie do najmu?


Porady

2013-09-11

Im lepiej twoje mieszkanie będzie przygotowane do najmu, tym łatwiej ci będzie znaleźć odpowiedniego najemcę.

 

Przygotowanie do najmu oznacza działania w różnych wymiarach: zapewnienie odpowiedniego wystroju, wyposażenia, usunięcie usterek technicznych, wysprzątanie mieszkania przed jego pokazywaniem potencjalnym najemcom. Jeśli masz ograniczony budżet i nie możesz wszystkiego sfinansować od razu, to w pierwszej kolejności zadbaj o bezpieczeństwo mieszkania. Większość osób w twojej sytuacji zacznie od malowania ścian, kupowania mebli i podnoszenia estetyki mieszkania. Dlaczego? Chyba dlatego, że gdy "podrasują" mieszkanie, mogą szybko znaleźć najemcę za lepszą cenę najmu. Dlaczego więc doradzam coś dokładnie odwrotnego? Bo większość tych osób nie zdaje sobie sprawy, że ma prawny obowiązek wynajmu bezpiecznego mieszkania.

 

Bezpieczeństwo

Co może zagrażać lokatorowi twojego mieszkania? Może porazić go prąd, jeśli gniazdka są źle zabezpieczone, może podtruć się gazem, jeśli instalacja jest nieszczelna, może mu spaść na głowę nieodpowiednio zamocowany żyrandol. Dlatego przygotowanie mieszkania do wynajmu powinno obejmować przede wszystkim niezbędne prace, które zapobiegną któremuś z tych przypadków. Dodatkowo, nieszczelny odpływ kanalizacyjny z wanny lub przeciekający kran może zawilgocić meble, ściany, zalać prywatne rzeczy lokatora lub, co gorzej – również sąsiada z niższego piętra. Powstaną szkody, które w ostateczności będziesz musiała i tak pokryć. Umeblować mieszkanie, czy nie? Nie ma jednej, zawsze słusznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli wynajmujesz dom, to często może się okazać, że najemcy mają własne meble, które kontenerami przesyłają z kraju ostatniego pobytu. Wystarczy, że umeblujesz i wyposażysz kuchnię i łazienki. Jeśli jesteś właścicielką małej kawalerki, to raczej będziesz musiała umeblować mieszkanie. W Polsce nie ma zwyczaju wyposażania mieszkania na wynajem w garnki, talerze, sztućce, ręczniki, pościel, itp. Dzięki temu unikniesz kosztów i będziesz miała mniej pracy przy inwentaryzacji mieszkania przy każdorazowej zmianie najemcy. Te drobne sprzęty okażą się niezbędne jeśli będziesz wynajmować mieszkanie krótkoterminowo turystom. Nie warto wykańczać lokalu użytkowego. Najemcy zwykle wolą to zrobić sami.

 

Estetyka i funkcjonalność

Początkujący mieszkanicznicy często popełniają bardzo kosztowny błąd. Wybierają droższe materiały, sprzęty, wychodząc z założenia, że jeśli wykończą mieszkanie pod swój gust ("sama bym mogła w nim zamieszkać"), to nie będzie kłopotów z wynajmem. Jednak inwestując większą sumę pieniędzy w remont i wyposażenie, w naturalny sposóboczekują wyższej ceny najmu. A to znacznie ogranicza liczbę zainteresowanych najemców.

 

W supermarketach budowlanych warto pytać o kafelki czy podłogi przecenione, końcówki serii, które mogą w zupełności ci wystarczyć. Kolory najlepiej jasne, bez wzorów i szlaczków. Dobrze jest wykończyć łazienkę, kuchnię tak, żeby ułatwić utrzymanie czystości: chociaż po 2 rządki płytek i szczelne wykończenie silikonowe nad blatem w kuchni lub wanną.

 

Czystość

Najważniejsze pomieszczenia z punktu widzenia czystości to kuchnia i łazienka. Nawet stare meble i blaty mogą lśnić czystością i o taki efekt chodzi. Baterie nie powinny nosić śladów osadu z wody. Na blacie kuchennym nie mogą się znajdować jakieś okruszki jedzenia. W szufladach nie powinny leżeć żadne stare szpargały. W kątach podłogi nie może zbierać się kurz. Trzeba się pozbyć wszystkich pozostałości po remoncie, a tym bardziej przedmiotów pozostałych po innych najemcach. Żadnych starych szamponów, szczotek do zębów. Zwróć też uwagę na piekarnik oraz wlot wyciągu kuchennego czy wloty kratek wentylacyjnych, które się brudzą, a które często bywają poza zasięgiem wzroku.

 

Piotr Biernacki

Współwłaściciel Mzuri – firmy zarządzającej mieszkaniami na wynajem w Polsce

mzuri.com.pl

 

Artykuł pochodzi z dwumiesięcznika "Polski Biznesmen w UK"

www.biznesmen.co.uk

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

1 850 000 PLN

powiat Olsztyn

567.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »