Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

Odbiór mieszkania od dewelopera


Porady

2013-08-26

Jednym z ostatnich kroków do własnego M na rynku pierwotnym jest  jego odbiór od dewelopera. Warto więc należycie się do niego przygotować.

 

Odbiór techniczny a odbiór lokalu

Po pierwsze, należy odróżnić od siebie te dwa pojęcia.  Odbiór techniczny polega na sprawdzeniu jakości wykonania mieszkania, a odbiór lokalu – na przekazaniu mieszkania, włącznie ze spisaniem liczników, przekazaniem kluczy, a także z obowiązkiem płacenia czynszu. Część deweloperów łączy oba te odbiory. Dla kupującego korzystniejsza jest opcja, polegające na rozdzieleniu tych odbiorów, gdyż przekazanie mieszkania (a co za tym idzie obowiązek ponoszenia opłat), następuje dopiero po usunięciu usterek. Ustalenia, dotyczące połączenia bądź rozdzielenia odbiorów, reguluje zwykle umowa przedwstępna.

 

Jak się przygotować na odbiór techniczny?

Pierwszym elementem jest termin odbioru. Warto zrobić to o takiej porze dnia, żeby jak najlepiej widoczne były ewentualne usterki i niedociągnięcia. Następnie, trzeba zabrać ze sobą miarkę, przyrząd do mierzenia kątów i poziomnicę. Przyrządy te będą potrzebne, żeby sprawdzić, czy mieszkania zostało wykonane zgodnie z projektem – czy pomieszczenia mają taki metraż, jak zapisano w umowie, czy otwory drzwiowe i okiennie są w dobrych miejscach oraz odpowiednich wymiarów (będzie to miało dużo znaczenie przy planowaniu umeblowania), czy podłoga jest równa, czy nie ma odchyleń ścian, czy są zachowane kąty proste, czy na balkonie jest odpowiedni spadek, dzięki któremu nie będzie na nim stała woda.

 

Jeśli nie czujemy się na siłach, żeby samemu odebrać mieszkanie, można zabrać ze sobą fachowca, np. wykwalifikowanego inspektora nadzoru budowlanego. Jego usługa powinna kosztować nie więcej niż kilkaset złotych.

 

Na co zwracać uwagę?

• Ściany – czy nie ma pęknięć, rys, nierówności, pęcherzy powietrza, zacieków. Warto też sprawdzić – o czym mowa powyżej – kąty, poziomy i wymiary.

• Podłogi – przede wszystkim należy sprawdzić, czy zostały wykonane z takiego materiału, jaki był wskazany w umowie. Następnie, jakość wykonania – czy parkiet, panele bądź terakota zostały położone równo, bez wybrzuszeń.

• Okna – czy są szczelne i czy zamykają się prawidłowo. Poza tym, warto sprawdzić czy nie ma rys i pęknięć, a także czy parapety zostały dobrze zamocowane.

• Drzwi – podobnie jak w przypadku okien – czy zamykają się i otwierają prawidłowo. Poza tym, czy są odpowiedniej klasy tj. takie, jakie obiecał deweloper, np. antywłamaniowe – będzie to miało znaczenie przy ubezpieczeniu mieszkania.

• Media – w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy punkty są odpowiednio zlokalizowane. Warto też mieć ze sobą żarówkę, żeby sprawdzić chociażby instalację elektryczną.

• Wentylacja – na odbiór techniczny lokalu przyda się też... zapalniczka. Dzięki niej można przetestować ciąg.

• Piwnica, garaż i miejsce postojowe – czy mają odpowiednią wielkość i czy znajdują się we właściwym miejscu.

 

Wszystkie uszkodzenia i wady muszą się znaleźć w protokole

Należy zgłosić deweloperowi wszystko, co zostało źle wykonane. Odbiór techniczny jest po to, by sprawdzić, czy deweloper oddaje lokal zgodny z obietnicami, do których zobowiązał się podpisując umowę. W protokole należy też zapisać, w jakim czasie deweloper musi usunąć wady. Warto też wiedzieć, że można zrezygnować z roszczenia dokonania niektórych napraw i zająć się nimi samemu, w zamian za odpowiednie obniżenie ceny mieszkania.

 

I na koniec bardzo ważna rzecz – fakt podpisania protokołu, nie powoduje automatycznie, że kupujący traci prawo do zgłaszania usterek, które pojawią się później. W tym przypadku w grę wchodzą instytucje rękojmi i gwarancji.

 

Instytucja rękojmi za wady fizyczne uregulowana została w art. 556 §1 kodeksu cywilnego. Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewniał kupujący, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

 

W przypadku nieruchomości lokalowej uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po trzech latach. Bieg terminu liczy się od dnia odbioru lokalu. Co ważne, deweloper nie może w umowie wyłączyć lub ograniczyć swojej odpowiedzialności z tytułu rękojmi.

 

Jeśli natomiast chodzi o gwarancję, to ma ona charakter dodatkowy. Deweloper może, ale nie musi udzielić gwarancji na sprzedawany lokal. Jeżeli w dokumencie gwarancyjnym nie ma informacji o terminie gwarancji, przyjmuje się, że jest to rok od daty wydania rzeczy. Niemniej jednak, warto żądać, żeby deweloper przekazując mieszkanie (nawet jeśli nie udziela na nie gwarancji) oddał gwarancje poszczególnych elementy wykończenia (drzwi, okna), a także wszelkiego rodzaju instrukcje obsługi.

 

Jakub Jastrzębski

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

4 350 000 PLN

Gdynia

179.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Odpowiedzialność dewelopera za wady lokalu – instytucja rękojmi

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym to poważna decyzja. Większość osób musi na ten cel wziąć kredyt hipoteczny, który będzie ich wiązał przez kilkadziesiąt ...

Czytaj dalej »