Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

1 990 000 PLN

powiat olsztyński

812.00 m2

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

Ubezpieczenie mieszkania – o czym warto wiedzieć?


Porady

2013-08-21

Zalanie, pożar, wichura czy kradzież – te wszystkie niebezpieczeństwa mogą dotknąć naszą nieruchomość. Sposobem na uniknięcie niebezpieczeństw jest dobre ubezpieczenie. Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim wybierzesz konkretną polisę.

 

Gdzie po ubezpieczenie?

Jeśli zakup nieruchomości jest finansowany z kredytu, to wykupienie polisy od zniszczenia (zalania, pożaru itd.) będzie jednym z wymogów banku, od którego uzależni decyzję o udzieleniu kredytu. Co można w tej sytuacji zrobić? Nie brać pierwszego lepszego!

 

Polisę zazwyczaj można kupić w banku od razu przy podpisywaniu umowy kredytowej (bank w pierwszej kolejności przedstawi polisę ubezpieczyciela, z którym ma podpisaną umowę). Można to zrobić również samemu, bezpośrednio u ubezpieczyciela. Oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest bogata, dlatego też warto się z nią zapoznać, gdyż może się okazać, że różnice w składkach będą znaczące.

 

Zakres ubezpieczenia

Firmy ubezpieczeniowe umożliwiają wybór zakresu ubezpieczenia. Można ubezpieczyć tylko mury i stałe elementy budynku. Można ubezpieczyć też ruchomości znajdujące się w mieszkaniu (telewizor, pralka, dokumenty) np. od zdarzeń losowych czy kradzieży z włamaniem. Dodatkowo można wykupić domowe Assistance, czyli doraźną pomoc fachowców (hydraulika, elektryka czy też ślusarza) bądź pakiet OC na wypadek, gdybyśmy to my wyrządzili jakąś szkodę (np. zalali sąsiada).

 

Warto jednak się zastanowić, na jakie ryzyka jest narażona nasza nieruchomość. Nie ma sensu ubezpieczać mieszkania od powodzi, jeśli znajduje się na dziesiątym piętrze. Z drugiej strony zawsze trzeba zwrócić szczególną uwagę na wyłączenia, czyli zdarzenia, za które zakład ubezpieczeń nie odpowiada. Zwykle z ochrony ubezpieczeniowej wyłączane szkody powstałe np. na skutek wojny bądź umyślnych działań, powstałych w wyniku rażącego niedbalstwa. Każdorazowo trzeba to sprawdzić, żeby nie spotkała nas niemiła niespodzianka, że ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania, gdyż nasza polisa nie obejmowana danego zdarzenia.

 

Suma ubezpieczenia

W przypadku gdy w naszym mieszkaniu dojdzie do szkody, ubezpieczyciel będzie ponosił odpowiedzialność jedynie do sumy ubezpieczenia, którą określamy przy zakupie polisy. Trzeba więc dobrze przemyśleć ile warta jest nieruchomość oraz majątek, który się w niej znajduje. Jednocześnie nie wolno doprowadzić do "nadubezpieczenia", tj. do sytuacji, gdy ubezpieczenie będzie przekraczało realną wartość ubezpieczanego mienia.

 

Zniżki

Ubezpieczając mieszkanie zazwyczaj można liczyć na zniżki. Mogą one zależeć np. od tego, czy mieszkanie posiada zamki z atestami, czy znajduje się na strzeżonym osiedlu, czy poprzednie ubezpieczenie przebiegło bez szkód, a także czy nasze ubezpieczenia komunikacyjne mamy zawarte z tą samą firmą, u której chcemy ubezpieczyć mieszkanie. Wybierając ubezpieczyciela, warto więc pytać także o zniżki.

 

Jakub Jastrzębski

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Praca za granicą, mieszkanie w Polsce – czy sprzedaż wymaga przyjazdu do kraju?

Polacy pracujący za granicami często decydują się na kupno lub sprzedaż nieruchomości w kraju. Czy muszą prowadzić transakcję osobiście? Wybór pełnomocnika jest kluczowy. ...

Czytaj dalej »