Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

Dlaczego warto spisywać protokół zdawczo-odbiorczy wynajmując mieszkanie?


Porady

2013-07-18

Podpisywanie protokołu zdawczo-odbiorczego przy wynajmie nieruchomości mieszkaniowych nie jest w Polsce częstą praktyką. A szkoda, bo jest to doskonały środek do zabezpieczenia interesów zarówno wynajmującego, jak i najemcy.

 

Zobacz też: Home Staging. Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży? 

 

Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy?

Protokół zdawczo-odbiorczy jest dokumentem, który określa stan mieszkania w momencie przekazywania go najemcy. Ewidencjonuje on wszystkie urządzenia, sprzęt i wyposażenie. Przepisy prawne nie regulują kwestii jego redagowania. Nie ma też jednolitego standardu, jak taki protokół powinien wyglądać. Można go zrobić np. w formie tabelki, w której powinny się znaleźć takie informacje, jak:

 

• stan techniczny mieszkania (stan podłóg, ścian, drzwi, okien etc.);

• wyposażenie mieszkania (wyszczególnienie sprzętu, znajdującego się w mieszkaniu – meble, lodówka, pralka, kuchenka – z podaniem ich aktualnego stanu zużycia);

• ilość i rodzaj kluczy, jakie wynajmujący przekazuje najemcy, stan liczników (np. energii elektrycznej, gazu, wody);

• a także inne ustalenia stron (np. ewentualne terminy napraw, jakie powinien zrobić wynajmujący).

 

Jeśli spisując protokół zdawczo-odbiorczy zauważymy jakąś usterkę, należy ją wpisać w odpowiedniej rubryce – np. "ubytek w tynku na ścianie nad kaloryferem", "plama na wykładzinie w salonie" lub "okno w kuchni - nie domyka się lewe skrzydło". Jeśli nie ma żadnych zastrzeżeń – wpisujemy po prostu "brak uwag". W protokole powinno się też znaleźć:

 

• oznaczenie stron;

• data i miejsce sporządzenia protokołu;

• oznaczenie umowy najmu, której protokół powinien być integralną częścią;

• a także dokładne oznaczenie mieszkania.

 

W ten sposób przekazanie najemcy mieszkania będzie bardziej uporządkowane. Spisywanie protokołu zdawczo-odbiorczego ma też inne ważne zalety i jest korzystne dla obu stron. Dlaczego?

 

Z perspektywy wynajmującego...

Mieszkanie oraz znajdujący się w nim sprzęt ma zazwyczaj dużą wartość, a ewentualne naprawy zapewne kosztowne. Wynajmujący – oddając mieszkanie w najem – nie ma pewności, jak najemca będzie się obchodził z powierzonym mu sprzętem. Protokół zdawczo-odbiorczy będzie stanowił swego rodzaju dowód na stan mieszkania w momencie jego przekazywania.

 

Dzięki podpisowi najemcy pod tym dokumentem, wynajmujący będzie miał potwierdzenie, że gdy wydawał mieszkanie np. drzwiczki od szafki nie były urwane i działały prawidłowo. Pozwoli to uniknąć sporów z najemcą, odnośnie jego odpowiedzialności za stan mieszkania w momencie, gdy będzie się wyprowadzał. Łatwiej będzie wyegzekwować od niego pieniądze, potrzebne na usunięcie awarii, powstałe z jego winy. Ponadto, protokół zdawczo-odbiorczy jest też dokumentem, który "przypomina" najemcy, w jakim stanie powinien oddać mieszkanie i w ten sposób go dyscyplinuje.

 

Z perspektywy najemcy...

Najemca z kolei – podpisując protokół zdawczo-odbiorczy – będzie miał potwierdzenie od wynajmującego, w jakim stanie było mieszkanie w momencie, gdy się do niego wprowadzał. Nie będzie wtedy zarzutów w stylu "Jak się Pani/Pan wprowadzał to okno w kuchni się domykało!" oraz wynikających z tego sporów i kłótni i roszczeń o zapłatę dodatkowych pieniędzy.

 

Ponadto, najemcy zazwyczaj wpłacają wynajmującemu kaucję gwarancyjną, która stanowi zabezpieczenie interesu wynajmującego m.in. na wypadek tego typu sytuacji. Podpisany przez obie strony protokół będzie stanowił podstawę do szybkiego i bezproblemowego jej zwrotu. Bardzo ważną kwestią – zarówno dla wynajmującego, jak i dla najemcy – jest też spisanie w protokole stanu liczników. Będzie to dowód na zużycie mediów.

 

Protokół zdawczo-odbiorczy przynosi więc obopólne korzyści. Pozwala uniknąć wielu sporów oraz cywilizuje rynek najmu. Powinno więc być standardem, aby spisywać go przy wydawaniu i odbieraniu powierzchni od najemcy.

 

Jakub Jastrzębski

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »