Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

590 000 PLN

Długosiodło

170.00 m2

Kilka sposobów na energooszczędne budowanie


Porady

2013-04-26

"Teoretycznie każdy dom można ocieplić tak, by stał się pasywny" – czytamy na portalu MuratorDom.pl. Ale nie w każdym przypadku będzie to opłacalne. Dlatego lepiej go zbudować, a budując warto pamiętać o kilku złotych zasadach, chroniących przed nadmierną utratą ciepła.

 

Dodatkowo można jeszcze liczyć na dopłaty, które miały ruszyć w pierwszym kwartale. Okazuje się jednak, że banki będą gotowe najwcześniej dopiero w III kwartale tego roku. Warto więc uzbroić się w cierpliwość, bo na wszystkich chętnych czeka dotacja w wysokości od 30 do 50 tys. zł.

 

Mała powierzchnia i zwarta bryła

Dom energooszczędny powinien mieć małą powierzchnię. Ogrzanie dużej powierzchni pochłania sporo energii. Co więcej, budynek powinien mieć zwartą bryłę zbliżoną do sześcianu i nie posiadać wystających elementów (duże tarasy, przedsionek itp.). Przez te elementy traci się bowiem najwięcej energii.

 

Okna

Aby maksymalnie zaoszczędzić, dobrze jest również zainwestować w mniejsze okna i drzwi, ale usytuować je z tej strony świata, która zapewni najwięcej naturalnego ogrzewania. Najlepiej, by znajdowały się od południa. Ich usytuowanie od wschodniej lub/i zachodniej części daje już znacznie mniej ciepła.

 

Wykorzystanie promieni słonecznych

Słońce jest najlepszym dostarczycielem energii. W naszych szerokościach geograficznych jest go z reguły niewiele. Dlatego należy pamiętać o usytuowaniu domu w ten sposób, aby promienie słońca padały na największą jego część przez jak najdłuższy okres dnia. Elewacja znajdująca się od strony północnej powinna być jak najmniejsza, z kolei - odwrotnie - elewacja znajdująca się od strony południowej jak największa.

 

"Odchylenie o 15 stopni nie wpływa zauważalnie na ilość ciepła docierającego do domu. W polskich warunkach największe odchylenie od osi wschód-zachód, przy którym napromieniowanie słoneczne jest jeszcze w miarę korzystne, wynosi 20 stopni w kierunku północnym i 35 stopni w kierunku południowym"  czytamy na portalu MuratorDom.pl.

 

Dobre materiały i akumulacja ciepła

Nie oszczędzaj na materiałach. Inwestycja w te, które lepiej kumulują ciepło zwróci się już w ciągu kilku lat. A gdy słońce przestanie świecić, materiały będą oddawały ciepło do wnętrza domu i nie będę pozwalały mu się wydostać na zewnątrz. W wypadku domów murowanych najważniejszym elementem jest strop, ściany i podłoga - dlatego powinny być zbudowane z jak najlepszych materiałów.

 

Ocieplanie i odzyskiwanie ciepła

Jeżeli chodzi o ocieplenie, to najważniejsze jest, aby warstwa izolacyjna wynosiła więcej niż 20 cm. Tylko to zapewni odpowiednie ocieplenie budynku, kwalifikujące go do grupy budynków energooszczędnych. Grubą warstwą izolacyjną powinna być oddzielona od gruntu przede wszystkim podłoga.

 

Drugim, ważnym elementem, jest odpowiednie ułożenie izolacji i wyeliminowanie mostków termicznych, przez które energia może uciekać z domu. Zawsze w tym celu można się zdecydować na przeprowadzenie audytu energetycznego budynku, który wykaże jakie miejsca wymagają uszczelnienia.


Mateusz Kozłowicz

 

 

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

4 960 000 PLN

Stronie Śląskie

1900.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »