Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

4 960 000 PLN

Stronie Śląskie

1900.00 m2

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

Kupujemy drewniane okna – na co zwrócić uwagę?


Porady

2013-04-15

Do naszych domów coraz częściej wybieramy naturalne i przyjazne człowiekowi surowce. Drewno doskonale sprawdza się w stolarce okiennej. Co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę przy zakupie drewnianych okien?

 

Na rynku dominują okna wykonane z PVC, jednak również drewno jest stosunkowo popularnym surowcem stosowanym do stolarki okiennej. Producenci oferują szeroki wybór okien drewnianych zróżnicowanych pod względem gatunków, funkcjonalności, designu czy rozwiązań technicznych. Zastanawiając się nad wyborem okien do naszego domu pamiętajmy, że przede wszystkim stolarka okienna musi nam zapewnić odpowiednią izolację termiczną, akustyczną i właściwe naświetlenie. Powinna się poza tym charakteryzować wytrzymałością na warunki atmosferyczne i spełniać nasze oczekiwania pod względem wizualnym.

 

Wielu z nas ma podstawowy dylemat związany z wyborem okien: czy zakupić te wykonane z drewna czy jednak z PVC. Czym się od siebie różnią, jakie mają zalety okna drewniane a jakie słabe strony? – Obecna technologia umożliwia wykonanie z obydwu materiałów okien o zbliżonych parametrach technicznych. Pomiędzy drewnem a plastikiem istnieją jednak różnice, które sprawiają, że każdy materiał nadaje się do innych zastosowań. Okna drewniane są sztywniejsze od plastikowych, a także lepiej znoszą różnice temperatur. Cechy te sprawiają, że znacznie lepiej nadają się do coraz popularniejszych przeszkleń wielkogabarytowych. Dzięki obrabiarkom cyfrowym z drewna można stosunkowo niskim kosztem wykonać nietypowe ramy okienne. Dlatego są polecane osobom, którym marzą się okna o fantazyjnych kształtach. Wadą okien drewnianych jest stosunkowo duża wrażliwość na uszkodzenia powierzchniowe i konieczność okresowej konserwacji – mówi Dariusz Olszewski, doradca klienta w firmie Internorm. Niektórzy specjaliści zalecają odnawianie okien drewnianych od zewnętrznej strony co 3-5 lat (w zależności od powłok kryjących), jednak odpowiednia pielęgnacja zapewni długotrwałe ich użytkowanie nawet przez okres 100 lat. Istotna różnica to cena, bowiem z reguły okna drewniane są droższe od tych z PVC.

 

Zastanawiając się nad wyborem okien musimy zwrócić uwagę na gatunek drewna, z którego zostały wykonane. – W Polsce najbardziej popularnym do produkcji okien jest drewno sosnowe. Wynika to z łatwego dostępu do tego gatunku oraz stosunkowo niskiej ceny. Poza tym stosowany jest surowiec z innych, zdecydowanie trwalszych drzew takich, jak dąb, buk, jodła, świerk lub modrzew. Ze względu na to, że gatunki te są dużo trudniej dostępne oraz droższe i trudniejsze w obróbce stosuje się je rzadziej, mimo że cieszą się one dużym zainteresowaniem. Wspomniane drewno sosnowe jest łatwe w obróbce i ogólnie dostępne, jednak zdarza się, że gatunkowo bardzo różne i żywiczne. Dlatego warto jednak zainteresować się droższym gatunkiem drewna, np. modrzewiem. Jest to drewno odporne na wilgoć, trwałe o dużej precyzyjności wymiarów oraz pięknej fakturze słojów. Drewna tego typu stosuje się dla klientów na specjalne zamówienia, raczej tych bardzo wymagających, którzy w perspektywie czasu cenią sobie trwałość konstrukcji i niezmienność parametrów. Okna wykonane z takiego drewna dają z użytkowania wiele radości – mówi Olszewski.

 

Pamiętajmy, że główną funkcją okien jest zapewnienie dobrej izolacyjności termicznej. Udział strat energii cieplnej przez okna wynosi ok. 15-25 proc. wszystkich strat ciepła przeciętnego domu jednorodzinnego. Ważnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Im niższa jest jego wartość, tym okno ma wyższą termoizolacyjność i ogranicza straty ciepła. Producenci oferują drewniane okna energooszczędne o współczynniku Uw <= 0,8 W/m2K.

 

Na jakość i parametry okien wpływa nie tylko materiał, z którego wykonano ramy i skrzydła. Musimy zwrócić uwagę na technologię produkcji, staranność wykonania, ilość warstw powłok lakierniczych, elementy konstrukcyjne, dobór wkładu szybowego (np. podwyższona izolacja akustyczna) i poprawnie przeprowadzony montaż w otworze. Decydując się na zakup okien drewnianych musimy szczególnie pamiętać o właściwej pielęgnacja drewna, dzięki temu okna zachowają piękny wygląd i właściwości przez wiele lat użytkowania.

 

Anna Sotek

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

6 790 000 PLN

Warszawa

960.00 m2

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »