Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

Home Staging. Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?


Porady

2013-04-08

Sprzedaż mieszkania lub domu nie jest łatwa. Wymaga cierpliwości i czasu. Nie zawsze wystarczy jednak atrakcyjna cena i dobra lokalizacja. Czasami potrzeba czegoś więcej.

 

Nierzadko zdarza się, że pomimo spełnienia wszystkich warunków, nadal nie możemy znaleźć chętnych na naszą nieruchomość. Co w takim razie zrobić, gdy oglądało ją już kilku zainteresowanych, ale żaden z nich nie zdecydował się na jej zakup lub wynajem? Co powoduje, że ich entuzjazm szybko wygasa, a telefon sprzedawcy wciąż milczy?

 

Home Staging

Powodem może być nieodpowiedni wystrój, który odstrasza kupujących. Jeżeli firanki na oknach nie są świeże, zasłony powodują, że w mieszkaniu jest ciemno, na stoliku stoją kubki po kawie zamiast skromnego bukietu świeżych kwiatów, a w zlewie można znaleźć naczynia z ostatniego posiłku - nie jest dobrze. Z pomocą przychodzi nam home staging, czyli umiejętne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży. Istotą home stagingu jest takie wykorzystanie dostępnej przestrzeni, które pozwoli wyeksponować zalety nieruchomości.

 

Czasami poprawa tylko kilku drobnych elementów (naprawa cieknącego kranu, odświeżenie ścian, czy choćby pozmywanie naczyń), może znacznie przyczynić się do poprawy atrakcyjności mieszkania. Można też skorzystać z usług profesjonalnych home stagerów, którzy za niewygórowaną cenę (350-500 zł) pomogą przygotować mieszkanie tak, aby zachwyciło odwiedzających.

 

Twórczynią home stagingu jest Barbara Schwarz. Ten sposób przygotowywania nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu narodził się w latach 70. w Stanach Zjednoczonych. Do nas przybył dopiero na początku tego wieku. W ostatnich latach powstało wiele stron internetowych, na których można znaleźć osoby profesjonalnie zajmujące się stagingiem. Najbardziej znaną polską home stagerką jest Maria Semczyszyn.

 

Główne zasady

W home stagingu nie chodzi tylko o to, by szybko sprzedać lub wynająć mieszkanie. Chodzi przede wszystkim o to, aby zrobić to niewielkim nakładem kosztów. Jeżeli umiejętnie podejdzie się do sprawy, to można połączyć obydwa elementy. Badania pokazują, że profesjonalny stager potrafi sprzedać mieszkanie szybciej i drożej (nawet o 10 proc.).

 

Podstawowa zasada stagingu polega na tym, aby przygotować mieszkanie w taki sposób, który pozbawi je indywidualnych cech nadanych mu przed dotychczasowych lokatorów. Dzięki temu mieszkanie ma się stać uniwersalne. Stagerzy podkreślają, że istotna jest neutralność i pozbawienie lokalu elementów związanych i z jego poprzednimi właścicielami lub najemcami (dziecięce zabawki, obrazki, pamiątki itp.).

 

Równie ważne jest także przygotowanie kuchni i łazienki. Wielu kupujących udaje się najpierw w te miejsca podczas oglądania mieszkania. Istotne jest więc to, aby odpowiednio je przygotować - przede wszystkim gruntownie wysprzątać.

 

Oprócz porządku w domu dobrze jest zadbać też o porządek wokół niego (dotyczy to zwłaszcza właścicieli domków jednorodzinnych). Przycięty trawnik, zadbany podjazd, czy zadbany żywopłot - to podstawa, aby nie odstraszyć klienta i zachęcić go do obejrzenia wnętrza.

 

Oprócz ogólnie przyjętych zasad, którymi trzeba się kierować przy przygotowywania lokalu, każdy profesjonalny stager ma również swoje sposoby na przyciągnięcie klienta.

 

 

Mateusz Kozłowicz

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »