Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

Sztuka wyboru drzwi wewnętrznych


Porady

2013-03-26

Drzwi są istotnym elementem aranżacji wnętrz. Pełnią jednocześnie funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Przy ich wyborze musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów.

 

Oferta drzwi wewnętrznych na rynku, niezależnie od naszych oczekiwań tych estetycznych bądź tylko użytkowych, jest niezwykle bogata. Z pozoru wybór wydaje się prosty. Nic bardziej mylnego. Przy podjęciu końcowej decyzji o zakupie odpowiednich drzwi, musimy postawiać sobie pewne pytania i rozważyć kilka kluczowych aspektów. Wówczas dopiero dobierzemy drzwi spełniające w pełni potrzeby wszystkich mieszkańców.

 

Aspekt techniczny

Zastanawiając się nad wyborem drzwi wewnętrznych, przede wszystkim musimy dokonać szczegółowego pomiaru miejsca, gdzie zostaną one osadzone. Dzięki temu będziemy wiedzieć jaki rodzaj drzwi i ościeżnic (potocznie zwanych futrynami lub ramami) możemy zamontować. – Szczególną uwagę należy zwrócić na szerokość otworów montażowych. W przypadku wysokości parametr ten jest także istotny, niemniej większość drzwi i ościeżnic naszej firmy przygotowanych jest do ewentualnego skrócenia o maks. 60mm, tak aby można było je dopasować na wysokość do istniejących otworów w murze. Zwrócić należy uwagę, iż dla ościeżnicy regulowanej przylgowej i regulowanej bezprzylgowej trzeba przygotować odmienne wymiary otworów montażowych – mówi Paweł Kapla z firmy Dre.

 

Pamiętajmy o tym, aby wbudowania ościeżnic i skrzydeł drzwiowych dokonać zgodnie z projektem technicznym opracowanym dla określonego obiektu z uwzględnieniem obowiązujących norm przepisów oraz instrukcji montażu. – Drzwi osadzamy w pomieszczeniach z kompletnie wykończonymi ścianami oraz wykończonymi podłogami. Wykończenie powinno być doprowadzone do krawędzi ściany (otworu w murze). Po zamontowaniu ościeżnic nie należy prowadzić "mokrych" prac wykończeniowych. W ościeżnicach przeznaczonych do pomieszczeń, w których podłoga będzie zmywana na mokro, przed montażem dolną krawędź należy zabezpieczyć silikonem. Po zamontowaniu ościeżnicy silikonem zabezpieczamy połączenie ościeżnicy z podłogą – dodaje Paweł Kapla.

 

Aspekt estetyczny

Ważnym aspektem wyboru drzwi jest odpowiednio dobrane wzornictwo. Ich stylistyka i kolorystyka powinna harmonijnie współgrać z przestrzenią, w której funkcjonują. Musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy chcemy je eksponować we wnętrzu czy raczej dążymy do tego, aby były niewidoczne? Jeśli poznamy tę kluczową odpowiedź, to wówczas zaaranżujemy spójną estetycznie koncepcję. Mamy szerokie pole manewru, bowiem producenci oferują wiele ciekawych i innowacyjnych kolekcji: od prostych i minimalistycznych, po te z bogatą ornamentyką i oryginalnie wykończone. Oprócz tradycyjnych modeli wykonanych z naturalnych barw drewna mamy do wyboru również drzwi oklejone kolorowymi foliami, z płyt MDF, ze szkła: kolorowego, matowego czy witrażowego itd. Kształt, kolor, wymiary, układ i faktura decydują o charakterze drzwi, a przez to i o całej przestrzeni.

 

Aspekt funkcjonalny

Drzwi wewnętrzne oprócz funkcji estetycznej pełnią przede wszystkim funkcję użyteczną. W zależności od naszych oczekiwań odpowiednie modele drzwi mogą dzielić lub łączyć przestrzeń naszych domów, izolować pomieszczenia akustycznie i termicznie, doświetlać ciemne pokoje lub zapewniać intymność. Drzwi wewnętrzne pełnią wiele funkcji, które przede wszystkim zależą od ich umiejscowienia. Inne drzwi zamontujemy w łazience, gdzie chcemy zapewnić odpowiednią wentylację, zaś inne zastosujemy w garderobie czy w pomieszczeniu gospodarczym, bo tutaj zależy nam głównie na skutecznej zasłonie. Modele przeszklone, które przepuszczają światło świetnie sprawdzą się między pomieszczeniami, które chcemy łączyć, zaś drzwiami pełnymi zamkniemy sypialnię lub pokój do pracy. Chcąc dokonać właściwego wyboru drzwi wewnętrznych na początku musimy określić, gdzie będą montowane i jakie potrzeby mają spełniać.

 

Aspekt działania

Wybierając drzwi musimy odpowiedzieć sobie na proste pytanie: jak mają się otwierać? Drzwi wewnętrzne możemy bowiem otwierać na wiele sposobów i w ten sposób modelujemy przestrzeń: ograniczamy ją, zabierając miejsce lub pozostawiamy nienaruszoną, nie ingerując w nią.

 

Do najpopularniejszych modeli należą cały czas drzwi uchylne jednoskrzydłowe. Cieszące się mniejszym zainteresowaniem modele rozwieralne to dwuskrzydłowe lub wieloskrzydłowe. Istotny jest wybór, w którą stronę ma otwierać się skrzydło drzwiowe: w prawo czy w lewo? Należy pamiętać, że taki rodzaj drzwi zajmuje dużo miejsca i musimy przeznaczyć na nie odpowiednią przestrzeń. Najmniej miejsca zajmują drzwi przesuwne, dlatego też doskonale sprawdzają się w małych mieszkaniach. Jeśli jednak chcemy, aby były "schowane w ścianie" musimy je uwzględnić już podczas projektowania pomieszczenia. Do drzwi składanych należą również modele harmonijkowe. Tutaj musimy pamiętać, że harmonijka zostaje w świetle drzwi, co powoduje zwężenie przestrzeni. Drzwi wymagające więcej miejsca to modele wahadłowe.

 

Anna Sotek

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »