Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

O co warto zapytać, zanim zdecydujemy się na podłogę z drewna?


Porady

2013-02-12

Posiadanie drewnianego parkietu to marzenie wielu z nas. Niezależnie od gatunku drewna i zabarwienia, sprawdza się we wszystkich wnętrzach i stylistyce. Jakie wątpliwości dotyczące wyboru drewna na podłogę pojawiają się najczęściej?

 

Czy podłogi drewnianej nie można kłaść w łazience?

Ze względu na specyfikę tego pomieszczenia i właściwości higroskopijne drewna, czyli jego podatność na wchłanianie wilgoci, a nawet wiązanie się z wodą, tylko niektóre gatunki sprawdzają się w tych specyficznych warunkach. - Zastosowanie drewna w łazience daje duże możliwości. Sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne, ciepłe, eleganckie. Ważne jest jednak, aby zastosować odpowiedni gatunek drewna, który sprawdzi się w wilgotnym pomieszczeniu, drewna twardego, odpornego na działanie wody oraz wahania temperatury. Takie wymogi spełnia drewno egzotyczne, np. teak lub iroko – tłumaczy architekt, Katarzyna Cukrowska. Eksperci zwracają także uwagę na to, aby dodatkowo drewno pokryć warstwami środka odpornego na wodę - np. użyć specjalnie dedykowany do tego celu olej.

 

Czy podłoga drewniana nie jest wskazana w kuchni?

Wątpliwości co do zastosowania drewna w kuchni należy uznać za uzasadnione. Podłoga w tym miejscu narażona jest na większe zabrudzenia, zamoczenia i uszkodzenia niż w innych pomieszczeniach. Jednak można wybrać odpowiednią podłogę drewnianą przeznaczoną właśnie do kuchni. Należy zdecydować się na gatunki drewna twardego i wytrzymałego. Specjaliści z branży doradzają, że ciekawym i praktycznym surowcem, mającym idealne zastosowanie w kuchni, będzie drewno bambusa skręcanego.

 

Czy pod drewnem nie można instalować ogrzewania podłogowego?

Można je zastosować, choć nie każdy gatunek drewna jest odpowiedni. Wybierając jego rodzaj należy pamiętać przede wszystkim o dobraniu właściwej grubości w stosunku do współczynnika przewodzenia ciepła, który powinien być jak najwyższy oraz najniższego współczynnika skurczu. Najlepiej zdecydować się na twarde gatunki drewna egzotycznego jak merbau czy iroko, choć również polecane bywają gatunki krajowe takie, jak np. dąb. Powinno się jednak zachować ostrożność przy włączaniu ogrzewanie podłogowego, czyli stopniowo podwyższać temperaturę i unikać gwałtownych jej zmian.

 

Czy na skrzypiąca podłogę najlepszy jest olej?

Podłogi drewniane zaczynają skrzypieć, ponieważ ten naturalny surowiec poddawany jest typowemu dla niego procesowi pęcznienia i kurczenia się. Użycie oleju to rozwiązanie tymczasowe i pracochłonne, ponieważ wysycha on po jakimś czasie i czynność tę trzeba powtarzać. Dobrym rozwiązaniem może okazać się użycie podkładek lub zastosowanie do mocowań wkrętów lub gwoździ.

 

Czy podłogi drewniane można czyścić na sucho i na mokro?

Największym niebezpieczeństwem dla drewna jest woda, dlatego też zaleca się czyszczenie podłóg na sucho. W wyjątkowych okolicznościach możemy przetrzeć podłogę lekko wilgotną szmatką. Najlepiej jednak stosować produkty specjalnie dedykowane podłogom drewnianym.

 

Czy drewniana podłoga jest bardzo droga?

Na rynku spotkamy się z różnymi gatunkami drewna i cenami. Na ostateczną sumę wpływa wiele czynników, poczynając od rodzaju, ilości warstw, aż do producenta. Możemy kupić niektóre luksusowe gatunki drewna egzotycznego nawet w cenie 500 zł za mkw., ale również znajdziemy drewno gorszej kategorii już poniżej 100 zł za mkw., czyli w cenie zakupu lepszej wykładziny.

 

Zastanawiając się nad wyborem podłogi drewnianej pamiętajmy o tym, że każdy gatunek drewna charakteryzuje się określonymi właściwościami technicznymi. Aby wybrać odpowiednią podłogę, długo się nią cieszyć i ograniczyć przykre niespodzianki związane z jej eksploatacją należy świadomie rozważyć wszystkie praktyczne aspekty jej użytkowania.

 

Anna Sotek

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »