Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

Jeszcze raz o ogrzewaniu, czyli 10 praktycznych rad jak oszczędzać


Porady

2013-01-17

Z każdym rokiem ogrzewanie domu staje się coraz większym wydatkiem. Taka sytuacja zmusza nas do pragmatycznego myślenia o możliwych oszczędnościach. Gdzie ich szukać?

 

Niezależnie od tego, czy dom ogrzewamy węglem, gazem, olejem opałowym lub energią elektryczną nie wpłyniemy na ich ceny. Możemy jednak zmienić nasze codzienne nawyki i rozsądnie gospodarować ciepłem uzyskanym z tych źródeł. Jak to wygląda? O to 10 praktycznych rad do zastosowania w domu, by oszczędzić na ogrzewaniu, a zarazem cieszyć się ciepłym i komfortowym mieszkaniem.

 

1. Eliminacja mostków cieplnych

Mostkiem termicznym może stać się każdy element konstrukcji budynku, który ze względu na swoją funkcję lub złe zaizolowanie, powoduje wyprowadzanie ciepła na zewnątrz. Niekontrolowane straty ciepła przez mostki termiczne to nawet 10-20 proc. kosztów ogrzewania nieruchomości. Dla domu jednorodzinnego ilość energii wyemitowana w ciągu roku może sięgać 3000 kWh, czyli tyle, ile zużyje tramwaj przejeżdżając 1500 km! Staje się zatem konieczne, by móc takie mostki cieplne zidentyfikować i w miarę możliwości zlikwidować. Najszybszym i najtańszym sposobem diagnostyki cieplnej budynków jest badanie kamerą termowizyjną – mówi Michał Jetkowski z firmy Termopomorze.

 

Jak możemy wykorzystać tę technologię w naszym domu? – Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednich warunkach pogodowych w czasie wykonywania badania. Kamera termowizyjna ma pomóc we wskazaniu mostków termicznych, czyli miejsc, gdzie ucieka ciepło. Należy zaczekać z wykonaniem badania do czasu, gdy temperatura dobowa spadnie do zera. Ocena izolacji cieplnej budynków  wady w izolacji domów są widoczne zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Badać można izolacyjność wszystkich części budynków, począwszy od ścian, przez okna, drzwi wejściowe i dachy. Na zewnątrz budynku wykrywamy miejsca niewłaściwie izolowane lub z uszkodzoną izolacją (np. przez wodę, środki chemiczne lub zwierzęta). Wewnątrz budynków wykrywamy tzw. punkty rosy. Jest to miejsce na ścianie o niższej temperaturze, w którym skrapla się para wodna. Miejsce takie jest zagrożone pleśnią i zagrzybieniem ściany. Wykryć możemy również przebieg ogrzewania podłogowego oraz jego uszkodzenia – mówi Piotr Warmiński z firmy EL-THERM. Obecnie koszty badania termowizyjnego nie są już tak wysokie jak jeszcze pięć lat temu. Przyzwoicie wykonane badanie domu z opracowanym raportem można zamówić już za 500 zł.  Oczywiście koszty zależą w znacznym stopniu od powierzchni badanego obiektu, klasy kamery termowizyjnej i poziomu wiedzy diagnosty – dodaje Piotr Warmiński.

 

2. Śnieg na dachu

Koniecznie usuwamy śnieg z dachu, od strony południowej. Tak, aby słońce w czasie dnia przekazywało ciepło. Zalegająca warstwa śniegu lub lodu skutecznie uniemożliwi przekazanie energii słonecznej do domu.

 

3. Zamykamy okna i drzwi

Udział strat energii cieplnej przez okna i drzwi wynosi ok. 25-30 proc. wszystkich strat ciepła przeciętnego domu jednorodzinnego. Upewniamy się, że drzwi zewnętrzne i okna na pewno są szczelne, nie powinniśmy odczuwać przy nich zimna. Drzwi pomiędzy pomieszczeniami w domu też musimy zamykać, aby ograniczać bezwładną wymianę powietrza.

 

Drzwi staramy się otwierać tylko na krótką chwilę, szczególnie te od garażu. Jeśli pozostawimy je dłużej otwarte, to ciepłe powietrze szybko nam ucieknie. Jeśli posiadamy przedsionek, to pamiętamy aby jedne z drzwi (zewnętrzne lub od przedsionka) były zawsze zamknięte, dzięki czemu nie wytworzymy przeciągu.

 

Jeśli posiadamy zewnętrzne rolety okienne, to zamykamy je lub co najmniej opuszczamy do połowy wysokości okna. Od strony północnej pozostawiamy zamknięte cały czas. W dzień odsłaniamy okna, jeżeli znajdują się od strony południowej, dzięki temu słońce będzie dogrzewało nasz dom. Niektórzy producenci rolet zewnętrznych podają, że oszczędność na cieple może wynieść nawet do 40 proc.

 

4. Kaloryfery

Nie zasłaniamy kaloryferów meblami ani osłonkami. Dbamy o ich odpowietrzenie i dodatkowo umieszczamy pomiędzy ścianą i kaloryferem tzw. reflektor ciepła  połączenie styropianowej maty z aluminiową folią.

 

5. Ograniczamy użytkowaną powierzchnię

Uszczelniamy i wyłączamy z użytkowania niepotrzebne pomieszczenia, szczególnie strych, pomieszczenia od północy. Tak, aby ciepło nie uciekało przez nie. Pamiętamy jednak, aby zapewnić im poprawną wymianę powietrza. Staramy się ograniczać niekontrolowany ruch mas powietrza, zamykamy drzwi do pomieszczeń np. w korytarzach i holu, stosujmy parawany i przesłony.

 

6. Wentylacja

Dbamy o sprawną wentylację, która wymienia powietrze  nie ciepło. Utrzymujemy również optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych, która powinna wynosić ok. 50-60 proc.

 

7. Wilgoć

Staramy się, aby zawsze w domu było sucho, szczególnie w łazience, kuchni oraz garażu. Wilgoć zabiera ciepło. Wraz ze wzrostem wilgotności w zimie człowiek odczuwa temperaturę nawet do 10°C niższą niż jest w rzeczywistości.

 

8. Wietrzenie

Nie otwieramy okien jeśli nie jest to konieczne  poprawnie działająca wentylacja powinna wystarczyć. Wietrzenie nie powinno trwać dłużej niż 3 minuty, a w tym czasie oczywiście wyłączamy system ogrzewania w wietrzonym pomieszczeniu.

 

9. Temperatura

Utrzymujemy zróżnicowaną temperaturę w zależności od funkcji pomieszczenia i naszej aktywności. W ciągu dnia, jeśli nie ma nas w domu i w nocy zmniejszamy temperaturę w pomieszczeniach, w których nie przebywamy do poziomu 14-16°C. Będąc w domu ustawiamy temperaturę odpowiednio: w kuchni  18°C, w łazience  22°C, w pokoju dziennym – 19-20°C, zaś w sypialni w momencie zasypiania i wybudzenia powinniśmy mieć temperaturę ok. 22°C, natomiast podczas snu ok. 16-18°C. W garażu utrzymujemy temperaturę nie większą niż 15°C.

 

10. Woda

Rozwiązaniem optymalnym jest ustawienie temperatury wody ciepłej na taką wartość, aby jej nie schładzać. Ustawienie jej na wartość 35-40°C jest wystarczające.

 

Tanie ogrzewanie to przede wszystkim właściwe gospodarowanie i użytkowanie domu. Najprostszym sposobem jest zmiana naszych przyzwyczajeń i nabranie dobrych nawyków niż kosztowne inwestycje. – Często również okazuje się, że wykonanie kilku prostych ulepszeń, jakim jest eliminacja mostków cieplnych, doprowadzi do uzyskania wymiernych oszczędności w zużyciu energii, a także poprawi komfort cieplny użytkowników budynku – podsumowuje Michał Jetkowski z firmy Termopomorze.

 

Anna Sotek

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »