Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

Co warto wiedzieć o biokominkach?


Porady

2013-01-08

Posiadanie kominka to marzenie wielu z nas. Gdy jednak instalacja tradycyjnego kominka staje się niemożliwa, alternatywnym rozwiązaniem będzie montaż biokominka. Co warto  wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o jego zakupie?

 

Biokominek cieszy domowników blaskiem prawdziwych płomieni, emanując przy tym ciepłem ognia. W przeciwieństwie do tradycyjnego kominka zasilany jest jednak bezwonnym i bezdymnym bioetanolem – paliwem na bazie alkoholu etylowego. Nadaje się do każdego pomieszczenia i stanowi ciekawy element aranżacji wnętrza. – Ten produkt został stworzony przede wszystkim z myślą o przeniesieniu walorów wizualnych prawdziwego kominka wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości instalacji klasycznego kominka w związku z brakiem wyciągu kominowego np. w mieszkaniach i biurze. Biokominek generuje sporą ilość ciepła, ale nie może być stosowany jako główne źródło ogrzewania danego pomieszczenia, jedynie je wspomaga – informuje Piotr Skurczyński z firmy Biokominki RubyFires.

 

Obecnie biokominki to produkty o coraz bardziej zróżnicowanych kształtach i odznaczające się unikalnym designem. Świetnie wpisują się we wnętrza zarówno tradycyjne, jak i urządzone bardziej nowocześnie. – Dają dużo większe możliwości aranżacji niż kominki tradycyjne, ze względu na brak dodatkowych instalacji i podłączeń do przewodów kominowych. Dodatkowo, nie wymagają one czyszczenia ani konserwacji koniecznej w przypadku kominków tradycyjnych czy gazowych – mówi Mikołaj Woyna, Dyrektor Generalny firmy Planika. Różnorodność wzorów i barw pozwala dobrać odpowiedni biokominek do każdego wnętrza.

 

Biokominki zbudowane są na ogół ze stali nierdzewnej, ale również wykonywane bywają ze szkła, kamienia lub betonu. Najważniejszy element biokominka to palenisko. Tutaj spala się bioetanol i właśnie palenisko warunkuje efekt wizualny, cieplny oraz bezpieczeństwo całego biokominka. – W zależności od zaawansowania technologicznego palenisko może być otwarte (pusty pojemnik do którego wlewa się bioetanol) lub zamknięte (w pojemniku znajduje się materiał absorbujący bioetanol i warunkujący jego równomierne spalanie). Dla przykładu produkty RubyFires posiadają w palenisku ceramiczny wkład pochłaniający bioetanol "jak gąbka" zapewnia to równomierne spalanie płynu i co najważniejsze nie dopuszcza do wylania się płynu w momencie przechylenia lub wywrócenia biokominka – przekonuje Piotr Skurczyński.

 

Biokominek to urządzenie bardzo proste w montażu i wygodne w użytkowaniu. – Cała obsługa ogranicza się do uzupełniania płynu. Do prawidłowego użytkowania potrzebna jest jedynie klasyczna wentylacja, która znajduje się w każdym domu. To produkt bardzo mobilny można go w łatwy sposób przenieść w inne miejsce, bowiem nie potrzebuje do instalacji żadnych kosztownych inwestycji budowlanych – tłumaczy Skurczyński.

 

Wobec rosnących wymagań klientów firmy częściej oferują też indywidualne rozwiązania. Firma Planika posiada w swojej ofercie biokominki automatyczne, w tym Fire Line Automatic wykonywany pod wymiar do konkretnego projektu, mający m.in. czujnik wstrząsów, temperatury, poziomu paliwa oraz czujnik CO2, zwiększające jeszcze bardziej poziom bezpieczeństwa. – Taki biokominek może być sterowany za pomocą panelu sterowania oraz za pomocą pilota. Dysponuje również wyświetlaczem LED informującym o stanie urządzenia. Coraz więcej biokominków posiada opcję zintegrowania z systemem inteligentnego domu, ułatwiając jeszcze bardziej obsługę tych urządzeń. To na pewno tendencja przyszłościowa – mówi Dyrektor Generalny firmy Planika.

 

Ile zatem kosztuje biokominek? – Ceny dobrej jakości biokominków zaczynają się od 1500 zł w górę w zależności m.in. od materiału z jakiego wykonana jest obudowa i wielkości paleniska – informuje Skurczyński. Na ostateczną cenę wpływa także oryginalność wzoru. Decydując się na zakup biokominka musimy wziąć również pod uwagę stałe koszty użytkowania. – Standardowo biokominki mają paleniska o pojemności 1-3 litrów, co przekłada się na ciągłe spalanie bioetanolu w przedziale czasu średnio od 2-5 godzin (biokominek po odczekaniu ok. 30 minut - czasu potrzebnego na bezpieczne schłodzenie paleniska - może być ponownie napełniony i uruchomiony). Cena litra bioetanolu waha się w granicach 11-16 zł, więc godzina użytkowania średnio kosztuje od 5 zł do 6,4 zł. Wielkość, a co za tym idzie pojemność paleniska, reguluje moc cieplną jaką jest w stanie wygenerować biokominek. Mieści się ona średnio w granicach od 1,5 do 4 kW – mówi Skurczyński. I tak w porównaniu, tradycyjny żeliwny kaloryfer o 10 żebrach ma moc cieplną ok. 1,3 kW, natomiast standardowy, średniej wielkości wkład kominowy mieszczący ok. 3 kg drewna (gdzie spalenie wkładu zajmuje do 2 godzin) daje moc ok. 9,6 kW.

 

Decydując się na kupno biokominka pamiętajmy o tym, że mimo wielu zalet nowoczesne biokominki stanowią jedynie uzupełnienie zwykłego ogrzewania. Jest to intrygujący element wnętrza mieszkań czy biur, nie może być jednak traktowany jako główne źródło ciepła.

 

Anna Sotek

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »