Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

629 000 PLN

Gdańsk

50.00 m2

Jak urządzić idealną jadalnię?


Porady

2013-01-02

Zobacz
galerię

Wydawać by się mogło, że urządzenie jadalni nie jest tak istotne, jak wystrój sypialni czy salonu. Nic bardziej mylnego! To właśnie w jadalni spędzamy wiele czasu z rodziną i przyjaciółmi. To tutaj pijemy poranną kawę i przeglądamy codzienną gazetę. By mieć na to wszystko apetyt, musimy zadbać o wyjątkową aranżację tego wyjątkowego miejsca.

 

By móc rozkoszować się jedzeniem i rozmową przy rodzinnym stole, jadalnia jako pomieszczenie musi spełniać kilka podstawowych warunków. W zależności od metrażu, jakim dysponujemy, jadalnię możemy połączyć z kuchnią lub salonem albo urządzić jako samodzielnie funkcjonująca przestrzeń. Jeśli możemy sobie pozwolić na wydzielenie przestrzeni typowo jadalnianej, jej wystrój nie musi ściśle nawiązywać do innych pomieszczeń w naszym domu czy mieszkaniu. Pozwolić sobie możemy wówczas na pewną swobodę, zarówno w doborze barw (ścian, dodatków), jak i kształtów (mebli). Gdy jednak jadalnia połączona jest z kuchnią czy salonem, zachować należy pewną powściągliwość, zadbać o estetyczną spójność pomieszczeń.

 

Oświetlenie

By wydobyć urok i charakter każdego pomieszczenia, ważny jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Podobnie jest z jadalnią. Atmosfera panująca w tym wnętrzu powinna zachęcać nie tylko do jedzenia, ale i rozmowy, wspólnego spędzania czasu. Światło powinno być więc miękkie, ciepłe. Idealnym rozwiązaniem dla tego typu pomieszczeń w dużych domach jest np. kominek. Dobrym rozwiązaniem będą także lampy podłogowe czy punktowe oświetlenie. Wystawnej kolacji uroku dodadzą rozstawione na stole świece. Na co dzień idealnie sprawdzą się żarówki z opcją regulacji natężenia światła czy lampy zwisające nisko nad stołem.

 

Kolory

Mówi się, że niektóre kolory, np. czerwony, pobudzają apetyt. Często więc używany jest w restauracjach. Domowa jadalnia powinna być jednak przede wszystkim przytulna, a czerwony to dość ostry kolor i może przytłaczać. Nie zawsze będzie też harmonizował z wystrojem i kolorystyką wnętrza, z którym jadalnia się łączy.

 

W sytuacji, gdy jadalnia połączona jest z kuchnią, dobrze wydzielić tę przestrzeń używając nieco cieplejszych tonów barw wykorzystanych już w kuchni. Gdy jadalnia łączy się z salonem zaleca się utrzymanie barwy ścian we współgrających ze sobą odcieniach. Wyznaczymy w ten sposób optyczną granicę między częściami użytkowymi mieszkania, podkreślimy ich odrębność przy jednoczesnym zachowaniu jednolitej kompozycji całości. Należy unikać kontrastów, bo jadalnia to przestrzeń, w której musi panować harmonia, spokój.

 

Meble

Wybór mebli uzależniony być musi nie tylko od wielkości pomieszczenia i tego, czy jadalnia połączona jest z kuchnią czy salonem, ale także od jej przeznaczenia. Jeśli traktujemy ją jedynie jako miejsce spożywania posiłków wystarczy zainwestować w wygodny stół i odpowiednia liczbę komfortowych krzeseł. Gdy jednak pomieszczenie to ma pełnić inne, dodatkowe funkcje (np. towarzyskie) dobrze jest uzupełnić jadalnię o dodatkowe meble – kredens (posłuży jako schowek na zastawę), fikuśną komodę (może posłużyć jako dodatkowe miejsce na drinki i przystawki, schowek na obrusy, zasłony), praktyczny mini-barek. Najbardziej harmonijny efekt uzyskamy wykorzystując stylistykę mebli użytych w pomieszczeniu, z którym jadalnia się łączy.

 

Stół to serce jadalni. W przestrzeni klasycznej doskonale sprawdzi się masywny, drewniany mebel i tapicerowane (częściowo lub w całości) krzesła. W przestrzeniach bardziej nowoczesnych nie bójmy się eksperymentów np. połączenia szkła i metalu, finezyjnych form. W małych jadalniach lub tych połączonych z kuchnią, najlepiej sprawdzi się okrągły stół. Wprowadza on także mniej formalną atmosferę niż duży, prostokątny czy kwadratowy stół. Te nadają się lepiej do większych jadalni, połączonych np. z salonem. Dobrze, by stół miał także opcję rozłożenia blatu. W ten sposób, podczas dużych imprez, zyskujemy dodatkowych kilka miejsc. Aby swobodnie się przemieszczać dookoła stołu, powinniśmy go odsunąć od ścian i mebli o 45-60 cm. Idealne wymiary stołu dla czterech osób to 90 cm x 130 cm. Dla jednej osoby powinniśmy przeznaczyć 60-75 cm.

 

Akcenty, wykończenie

Jak w każdym pomieszczeniu, tak i w jadalni ważne są dodatki. Dobrze umieszczone lustro otworzy niewielką przestrzeń i podkreśli oświetlenie. Rodzinne fotografie, pocztówki czy pamiątki z dzieciństwa nadadzą przestrzeni swojski, przytulny charakter. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża ilość bibelotów będzie przytłaczać.

 

Do ważnych elementów należą także zasłony, obrusy – wszelkie tkaniny wykorzystane w pomieszczeniu. W zależności od klimatu, jaki chcemy by panował w naszej jadalni, możemy wybrać materiały bogato zdobione lub oszczędne, surowe. Wszystko w zależności od przyjętego stylu.

 

Niezwykle istotna jest także podłoga. Powinna być nie tylko łatwa w utrzymaniu czystości, wytrzymała, ale także elegancka. W przypadku jadalni połączonej z salonem lub kuchnią dobrze jest użyć różnych materiałów na podłodze. W ten sposób wyodrębnimy każdą przestrzeń. Dość popularne są połączenia ciemnego drewna z płytkami. Uroku całości doda dywan – np. kwadratowy pod okrągłym stołem, który stanowić będzie nie tylko element dekoracyjny, ale i intrygujący dla oka.

 

Pamiętajmy, że jadalnia to nie tylko wystawne obiady, eleganckie kolacje i rodzinne imprezy. To także kubek porannej kawy, codzienna gazeta lub chwila z książką późnym popołudniem. To często przestrzeń, w której pracujemy, a dzieci odrabiają lekcje. Wymaga się od niej więcej niż od salonu czy domowego gabinetu, bo bywa czasami jednym i drugim.

 

 

Joanna Dutka

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

320 000 PLN

Kraków

26.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »