Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

1 800 000 PLN

Wolbórz

500.00 m2

Jak urządzić idealną jadalnię?


Porady

2013-01-02

Zobacz
galerię

Wydawać by się mogło, że urządzenie jadalni nie jest tak istotne, jak wystrój sypialni czy salonu. Nic bardziej mylnego! To właśnie w jadalni spędzamy wiele czasu z rodziną i przyjaciółmi. To tutaj pijemy poranną kawę i przeglądamy codzienną gazetę. By mieć na to wszystko apetyt, musimy zadbać o wyjątkową aranżację tego wyjątkowego miejsca.

 

By móc rozkoszować się jedzeniem i rozmową przy rodzinnym stole, jadalnia jako pomieszczenie musi spełniać kilka podstawowych warunków. W zależności od metrażu, jakim dysponujemy, jadalnię możemy połączyć z kuchnią lub salonem albo urządzić jako samodzielnie funkcjonująca przestrzeń. Jeśli możemy sobie pozwolić na wydzielenie przestrzeni typowo jadalnianej, jej wystrój nie musi ściśle nawiązywać do innych pomieszczeń w naszym domu czy mieszkaniu. Pozwolić sobie możemy wówczas na pewną swobodę, zarówno w doborze barw (ścian, dodatków), jak i kształtów (mebli). Gdy jednak jadalnia połączona jest z kuchnią czy salonem, zachować należy pewną powściągliwość, zadbać o estetyczną spójność pomieszczeń.

 

Oświetlenie

By wydobyć urok i charakter każdego pomieszczenia, ważny jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Podobnie jest z jadalnią. Atmosfera panująca w tym wnętrzu powinna zachęcać nie tylko do jedzenia, ale i rozmowy, wspólnego spędzania czasu. Światło powinno być więc miękkie, ciepłe. Idealnym rozwiązaniem dla tego typu pomieszczeń w dużych domach jest np. kominek. Dobrym rozwiązaniem będą także lampy podłogowe czy punktowe oświetlenie. Wystawnej kolacji uroku dodadzą rozstawione na stole świece. Na co dzień idealnie sprawdzą się żarówki z opcją regulacji natężenia światła czy lampy zwisające nisko nad stołem.

 

Kolory

Mówi się, że niektóre kolory, np. czerwony, pobudzają apetyt. Często więc używany jest w restauracjach. Domowa jadalnia powinna być jednak przede wszystkim przytulna, a czerwony to dość ostry kolor i może przytłaczać. Nie zawsze będzie też harmonizował z wystrojem i kolorystyką wnętrza, z którym jadalnia się łączy.

 

W sytuacji, gdy jadalnia połączona jest z kuchnią, dobrze wydzielić tę przestrzeń używając nieco cieplejszych tonów barw wykorzystanych już w kuchni. Gdy jadalnia łączy się z salonem zaleca się utrzymanie barwy ścian we współgrających ze sobą odcieniach. Wyznaczymy w ten sposób optyczną granicę między częściami użytkowymi mieszkania, podkreślimy ich odrębność przy jednoczesnym zachowaniu jednolitej kompozycji całości. Należy unikać kontrastów, bo jadalnia to przestrzeń, w której musi panować harmonia, spokój.

 

Meble

Wybór mebli uzależniony być musi nie tylko od wielkości pomieszczenia i tego, czy jadalnia połączona jest z kuchnią czy salonem, ale także od jej przeznaczenia. Jeśli traktujemy ją jedynie jako miejsce spożywania posiłków wystarczy zainwestować w wygodny stół i odpowiednia liczbę komfortowych krzeseł. Gdy jednak pomieszczenie to ma pełnić inne, dodatkowe funkcje (np. towarzyskie) dobrze jest uzupełnić jadalnię o dodatkowe meble – kredens (posłuży jako schowek na zastawę), fikuśną komodę (może posłużyć jako dodatkowe miejsce na drinki i przystawki, schowek na obrusy, zasłony), praktyczny mini-barek. Najbardziej harmonijny efekt uzyskamy wykorzystując stylistykę mebli użytych w pomieszczeniu, z którym jadalnia się łączy.

 

Stół to serce jadalni. W przestrzeni klasycznej doskonale sprawdzi się masywny, drewniany mebel i tapicerowane (częściowo lub w całości) krzesła. W przestrzeniach bardziej nowoczesnych nie bójmy się eksperymentów np. połączenia szkła i metalu, finezyjnych form. W małych jadalniach lub tych połączonych z kuchnią, najlepiej sprawdzi się okrągły stół. Wprowadza on także mniej formalną atmosferę niż duży, prostokątny czy kwadratowy stół. Te nadają się lepiej do większych jadalni, połączonych np. z salonem. Dobrze, by stół miał także opcję rozłożenia blatu. W ten sposób, podczas dużych imprez, zyskujemy dodatkowych kilka miejsc. Aby swobodnie się przemieszczać dookoła stołu, powinniśmy go odsunąć od ścian i mebli o 45-60 cm. Idealne wymiary stołu dla czterech osób to 90 cm x 130 cm. Dla jednej osoby powinniśmy przeznaczyć 60-75 cm.

 

Akcenty, wykończenie

Jak w każdym pomieszczeniu, tak i w jadalni ważne są dodatki. Dobrze umieszczone lustro otworzy niewielką przestrzeń i podkreśli oświetlenie. Rodzinne fotografie, pocztówki czy pamiątki z dzieciństwa nadadzą przestrzeni swojski, przytulny charakter. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża ilość bibelotów będzie przytłaczać.

 

Do ważnych elementów należą także zasłony, obrusy – wszelkie tkaniny wykorzystane w pomieszczeniu. W zależności od klimatu, jaki chcemy by panował w naszej jadalni, możemy wybrać materiały bogato zdobione lub oszczędne, surowe. Wszystko w zależności od przyjętego stylu.

 

Niezwykle istotna jest także podłoga. Powinna być nie tylko łatwa w utrzymaniu czystości, wytrzymała, ale także elegancka. W przypadku jadalni połączonej z salonem lub kuchnią dobrze jest użyć różnych materiałów na podłodze. W ten sposób wyodrębnimy każdą przestrzeń. Dość popularne są połączenia ciemnego drewna z płytkami. Uroku całości doda dywan – np. kwadratowy pod okrągłym stołem, który stanowić będzie nie tylko element dekoracyjny, ale i intrygujący dla oka.

 

Pamiętajmy, że jadalnia to nie tylko wystawne obiady, eleganckie kolacje i rodzinne imprezy. To także kubek porannej kawy, codzienna gazeta lub chwila z książką późnym popołudniem. To często przestrzeń, w której pracujemy, a dzieci odrabiają lekcje. Wymaga się od niej więcej niż od salonu czy domowego gabinetu, bo bywa czasami jednym i drugim.

 

 

Joanna Dutka

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »