Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

Jak otrzymać dopłaty do mieszkań i domów energooszczędnych?


Porady

2012-11-29

Od stycznia 2013 roku rusza nowy system dopłat. Nawet o 50 tys. zł mogą ubiegać się wszyscy, którzy planują kupno energooszczędnych domów. Co trzeba zrobić, by otrzymać takie wsparcie finansowe?

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wywalczył specjalny system dopłat. Bezzwrotne dofinansowanie otrzymają wszyscy, którym marzy się dom pasywny lub energooszczędny, a także mieszkanie w tej technologii.

 

Wysokość dopłat

Kredyt mieszkaniowy na dom pasywny może zmniejszyć się nawet o 50 tys. złotych. Ta nowa technologia na razie jest jeszcze rzadko stosowana, ale w 2020 roku, zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, ma być już standardem. Dom pasywny zużywa rocznie około 15 kWh/m2, więc jest prawie darmowy w utrzymaniu, porównując z tradycyjnym budownictwem (nawet 20 kWh/m2 rocznie). Z kolei dopłaty do domów energooszczędnych mają wynosić do 30 tys. zł.

 

Wszyscy, którzy planują zakup mieszkania w budynku pasywnym mogą liczyć na 16 tys., a w blokach energooszczędnych na 11 tys. zł.

 

Kto dostatnie dopłaty?

NFOŚiGW zamierza wspierać osoby fizyczne, planujące budowę domu lub zakup mieszkania na kredyt. Poza tym także inwestorzy, którzy planują budowę energooszczędnych domów też mogą liczyć na dopłaty. Ubiegający się o dofinansowanie muszą też mieć pozwolenie na budowę, zgodę na użytkowanie gruntów, uprawnienia do przeniesienia własności lub użytkowanie wieczyste.

 

Jak wygląda procedura?

Na realizację inwestycji mamy 3 lata od momentu zaciągnięcia kredytu w banku. Beneficjenci otrzymają jednorazową wpłatę na konto po zakończeniu budowy, bo Fundusz płaci za efekt. Operacja odbywa się zawsze bezgotówkowo.

 

Narodowy Fundusz ogłosi nabór banków, które wezmą udział w projekcie, a dostęp do takiego kredytu powinien być możliwy w pierwszym kwartale 2013 roku.

 

Do kiedy trwa program dofinansowania?

Wstępnie wiadomo, że o dofinansowanie na energooszczędne i pasywne domy można starać się do 2018 roku. Wynika to zapewne z tego, że dwa lata później takie technologie stanął się obowiązkiem inwestorów. Stąd też dopłaty mają zachęcić wszystkich do korzystania z nowoczesnych technik budowlanych. NFOŚiGW spodziewa się, że w przez 5 lat powstanie mniej więcej 20 tys. energooszczędnych inwestycji, a Polacy dowiedzą się więcej o nowym budownictwie.

 

PolishProperty.eu

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »