Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

Umowa przedwstępna – co warto o niej wiedzieć?


Porady

2012-11-29

Kupno mieszkania wiąże się oczywiście ze stresującymi formalnościami. Na nabywców czyha wiele pułapek, ale z odpowiednią wiedzą łatwo można je ominąć. Umowa przedwstępna to jeden z ważniejszych kroków na drodze do własnego lokum.

 

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, musimy podpisać konkretne dokumenty. To dzięki nim rozpoczyna się cała procedura przyznania kredytu, a większość z nas właśnie na nim się opiera. Dobrze sformułowana umowa przedwstępna lub deweloperska zapewnia bezpieczeństwo transakcji. Jak nie popełnić błędu, podpisując pierwszy wiążący dokument?

 

Rodzaje umów

Umowa przedwstępna zobowiązuje do zawarcia umowy przyrzeczonej, która ostatecznie przenosi własność na nabywcę. Musi przede wszystkim określać takie elementy jak:

 

• przedmiot: mieszkanie, powierzchnia, adres;
• termin zawarcia umowy przyrzeczonej;
• cena;
• numer księgi wieczystej.

 

Umowa przedwstępna jest niezbędna w procedurze kredytowania nieruchomości. Mamy do wyboru dwa rodzaje umowy:

 

• cywilnoprawną;
• akt notarialny.


Ta zwykła umowa wydaje się najłatwiejsza. Ma oczywiście swoje plusy, bo nie wiąże się z koniecznością opłat notarialnych, ale daje też mniejsze bezpieczeństwo. Gdyby sprzedający odstąpił od niej, możemy tylko rościć o odszkodowanie – nic więcej. Jeśli faktycznie zależy nam na konkretnym mieszkaniu, warto zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego, koniecznego do przeniesienia własności. W tej sytuacji możemy w sądzie domagać się podpisania umowy przyrzeczonej.

 

Jak sporządzić umowę przedwstępną?

W Internecie jest mnóstwo wzorów umów, na których można się oprzeć. Wydaje się jednak, że kupno mieszkania jest zbyt poważną sprawą, żeby formułować treść dokumentów na podstawie informacji z Internetu. Jak zwykle najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnika. Każda transakcja jest inna, dlatego wymaga indywidualnego podejścia i przede wszystkim wiedzy.

 

Umowa deweloperska

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, pierwszym krokiem po podjęciu decyzji jest podpisanie umowy deweloperskiej. To odpowiednik umowy przedwstępnej i daje kupującemu prawo do konkretnego lokalu. W 2012 roku wprowadzono nową ustawę, która ma zagwarantować bezpieczeństwo kupującym, dlatego umowa z deweloperem musi mieć charakter aktu notarialnego. Dokument daje także pewność, że cena mieszkania nie ulegnie zmianie.

 

To dopiero początek

Umowa przedwstępna do tylko jeden z elementów drogi do własnego mieszkania. Przed kupującym jeszcze szereg formalności i obowiązków. Na każdym etapie trzeba jednak pamiętać o własnym bezpieczeństwie, dlatego koniecznie korzystajmy z pomocy ekspertów. Jeśli pierwszy ważny dokument zostanie należycie przygotowany, a procedura kredytowania przebiegnie pomyślnie, kolejnym celem jest ostateczna umowa.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Coraz większe zainteresowanie mieszkaniami używanymi

Inwestorzy bacznie przyglądają się mieszkaniom z rynku wtórnego. Prawdziwe okazje można znaleźć właśnie tam – nie wśród ofert deweloperów. Również ...

Czytaj dalej »