Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

Jak wybrać działkę pod budowę domu?


Porady

2012-11-28

Własny dom to marzenie wielu z nas. Cisza i spokój wśród zieleni pomagają w rodzinnym życiu. Zaczynamy jednak od zakupu działki, a wybór idealnej nie należy do najłatwiejszych.

 

Z kupnem działki jest podobnie jak z każdą inwestycją: wymaga czasu i profesjonalnej analizy. Należy więc powstrzymać emocje, nie wierzyć we wszystkie okazje i postępować według wcześniej ustalonych zasad.

 

Plan zagospodarowania przestrzennego

Musimy kupić działkę, na którym można postawić dom jednorodzinny, a nie każda ma taką możliwość. Ziemia rolna na sprzedaż może nas nie usatysfakcjonować. Wszystko powinno być zaznaczone w planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli jednak brakuje takich informacji, gmina musi wydać decyzję o warunkach zabudowy. Z planu zwykle wynika też, jakie inwestycje mogą pojawić się w pobliżu w najbliższych latach.

 

Księga wieczysta i akt notarialny

Warunkiem koniecznym jest sprawdzenie, do kogo należy działka i czy nie jest obciążona hipotecznie. To wszystko jest zawarte w księdze wieczystej nieruchomości. Oprócz tego dobrze też obejrzeć akt notarialny, czyli podstawę wszystkich wpisów. A ponadto należy zwrócić uwagę, czy np. gmina nie ma prawa pierwokupu i czy działka nie jest obciążona chociażby zobowiązaniem, że nieruchomość ma powstać na niej w określonym terminie.

 

Powierzchnia i kształt działki

Kupujący zawsze musi sprawdzić, jaką dokładnie powierzchnię ma działka. Wielkość działki trzeba dopasować do planów zabudowy. Tutaj czeka na nas szereg obwarowań, bo odległości od drogi i inne dane są szczegółowo określone. Z tego względu najlepiej wybierać działki dające duże możliwości, najlepiej w kształcie prostokąta (zbliżonego do kwadratu), krótszym bokiem przylegające do drogi. Idealna działka jest też łagodnie nachylona ku południu. Jednak nieregularne działki są dużo tańsze, a odpowiednio duża nie stanowi przeszkody.

 

Uzbrojenie

Najlepiej kupować działki uzbrojone, czyli takie, które mają już doprowadzoną wodę i media. Nieuzbrojone tereny są dużo tańsze, ale przed zakupem trzeba sprawdzić koszty, które trzeba ponieść, żeby zmienić ten stan. Może okazać się, że to zupełnie nieopłacalne.

 

Rodzaj gruntu i wody gruntowe

Obowiązkowo trzeba też sprawdzić warunki geologiczne. Na podstawie informacji z wydziału geodezji można stwierdzić, czy rodzaj gruntu pozwala na budowę wymarzonego domu.

 

Droga publiczna

Najlepszą inwestycją jest działka z dostępem do drogi publicznej. Zdarza się, że tylko przez sąsiadującą działkę można dostać się do drogi – lepiej unikać takich sytuacji. Trzeba wtedy zwrócić się do władz o utworzenie drogi koniecznej, a to oczywiście dodatkowe koszty.

 

Lokalizacja domu

Wszystko zależy od możliwości finansowych. Najdroższe działki są w dużych miastach i na ich obrzeżach. Nieco dalej można znaleźć już dobry teren za rozsądną cenę. Jeśli chcemy zaoszczędzić, to szukajmy działek niedaleko miast, dobrze skomunikowanych, blisko dróg wylotowych i obwodnic. To dotyczy tych, którzy muszą codziennie dojeżdżać do pracy. Szczęśliwcy mogą spokojnie znaleźć działkę w pośrodku niczego i cieszyć się spokojem.

 

PolishProperty.eu

 

 

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »