Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

Jak poradzić sobie z nieuczciwym najemcą?


Porady

2012-11-28

Wynajem może wiązać się z nieprzyjemnymi sytuacjami. Zdarza się, że najemcy zwlekają z czynszem, a mieszkanie powoli się zadłuża. Czy można zabezpieczyć się na wypadek takich sytuacji?

 

Zobacz też: Co czym polega i czym jest najem okazjonalny?

 

W Polsce 1,35 mln ludzi traktuje wynajem jako inwestycję, chociaż ciągle to nie jest typowa praktyka. W związku z tym z najmu korzysta 3,5 proc. społeczeństwa. Dla przykładu w Niemczech to już 40 proc. (dane Eurostatu). Ciągle jeszcze jest niewielu Polaków, którzy inwestują i kupują mieszkania pod wynajem. Można jednak szacować, że wartość tej sfery rynku to około 9 mld rocznie.

 

Problem wynajmujących

Właściciele mieszkań skarżą się na nieuczciwych najemców. Najczęstszym problemem jest oczywiście brak wcześniej ustalonych opłat, a w związku z tym konflikty z dostawcami mediów. Zasłanianie się brakiem pieniędzy, utratą pracy to kłopotliwa sprawa, wynajmujący jednak musi się zabezpieczyć na wypadek takich sytuacji.

 

Im więcej formalności, tym lepiej

Uczciwi najemcy sami domagają się zachowania procedur, chcąc poczuć się pewnie. To także miara dobrego lokatora. Właściciel musi podejść do kwestii najmu jak do zwykłej transakcji. Może zwrócić się o:

 

- dowód potwierdzający zarobki,
- kaucję w wysokości miesięcznego czynszu,
- podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego.


Dobra umowa z najemcą to podstawa

Coraz mniej wynajmujących zadowala się umową ustną – pisemny dokument jest już standardem. Umowa najmu powinna zawierać:

 

- wysokość czynszu,
- termin płatności,
- dodatkowe opłaty związane z mediami,
- wysokość kaucji i sposób jej zwrotu,
- kiedy i jak można rozwiązać umowę,
- okres wypowiedzenia dla obydwu stron.


Protokół zdawczo-odbiorczy z kolei musi zawierać opis stanu mieszkania, sprzętu i zapis liczników. To wszystko ma kluczową rolę przy rozwiązywaniu umowy.

 

Najem okazjonalny – najlepsze zabezpieczenie

Od 28 stycznia 2010 r. istnieje najem okazjonalny. Dotyczy osób fizycznych, które wynajmują nieruchomość bez związku z działalnością gospodarczą. Różni się od zwykłej umowy najmu tym, że właściciel może zażądać wyprowadzenia się lokatorów, ale tylko pod warunkiem, że ci się wcześniej zgodzą. Należy więc sporządzić oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego. Stanowi ono po prostu tytuł egzekucyjny. To zabezpieczenie przed ewentualnymi długami najemców – ułatwia drogę postępowania. Właściciel może wystąpić do sądu, który nada oświadczeniu klauzę wykonalności. Następnie trzeba udać się do komornika. Ważne jest też, że przed podpisaniem wszystkich dokumentów najemca musi wskazać adres, pod którym może się zatrzymać na wypadek eksmisji.

 

Różnica między najmem okazjonalnym a zwykłym

Najłatwiej zobrazować różnicę między rodzajami najmu na przykładzie: co zrobić, gdy najemcy zalegają z czynszem?

 

Zwykłą umowę najmu można wypowiedzieć dopiero wtedy, gdy lokatorzy dwa miesiące nie opłacają czynszu. Poszczególne kroki to:

 

- wezwanie do zapłaty z zastrzeżeniem, że umowa zostanie rozwiązana,
- wypowiedzenie umowy najemcy,
- wezwanie do opuszczenia mieszkania (przynajmniej 7 dni),
- skierowanie sprawy do sądu.

 

Tu zaczyna się prawdziwy problem, bo sąd musi wyznaczyć dla eksmitowanych lokal zastępczy, a to może trwać naprawdę długo. Przede wszystkim dlatego, że takie mieszkanie socjalne musi spełniać odpowiednie warunki. W dodatku jest ich po pierwsze mało, po drugie czeka się na nie w długiej kolejce.

 

Najem okazjonalny różni się tutaj znacznie na poziomie eksmisji. Procedury wyglądają następująco:

 

- wypowiedzenie umowy najemcy,
- wezwanie do opuszczenia mieszkania,
- uzyskanie od sądu klauzuli wykonalności aktu notarialnego (oświadczenie o poddaniu się egzekucji),
- zwrócenie się do komornika.


Najem okazjonalny jest więc najskuteczniejszym zabezpieczeniem. W związku z dodatkowymi kosztami i szeregiem formalności jest zawierany stosunkowo rzadko. Przy zwykłym najmie proces eksmisji może potrwać nawet kilka lat.

 

PolishProperty.eu

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »