Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

Czy wciąż warto inwestować w nieruchomości?


Polska

2019-10-10

Niskooprocentowane lokaty terminowe w polskich bankach skłaniają klientów do poszukiwania alternatywnych sposobów pomnażania posiadanych oszczędności. Czy lokatę warto zastąpić inwestycją w nieruchomości, których ceny wciąż rosną?

 

Efektywne pomnażanie oszczędności

Gwarancja zwrotu kapitału, jaka obejmuje lokaty tradycyjne, powoduje, że nadal nie brakuje osób chcących deponować oszczędności w bankach w formie depozytów terminowych. 

Lokaty bankowe mają poważną konkurencję w postaci alternatywnych form lokowania pieniędzy. Należy jednak pamiętać, że inwestycje w złoto, waluty, surowce czy nieruchomości wiążą się z koniecznością podniesienia poziomu ryzyka straty części lub całości posiadanego kapitału. Z drugiej strony pozwalają jednak na wypracowanie wysokiego zysku i mogą ostatecznie być korzystniejsze od lokat. Czy zatem warto zainwestować w nieruchomości?

 

Jedynie na dłuższy czas

Sposobem na ulokowanie kapitału jest zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych. Obecnie na rynku mieszkania są względnie tanie, dlatego taka inwestycja jest w zasięgu większej liczby inwestorów. Minimalna kwota niezbędna do zakupu nieruchomości wynosi od100 do 150 tys. zł. Tyle trzeba zapłacić za kawalerkę w średniej wielkości mieście. W dużych, takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, ceny będą znacznie wyższe.

 

Decydując się na inwestycję w nieruchomości, należy założyć dłuższą perspektywę jej trwania. Jeśli kupujemy mieszkanie z myślą o czerpaniu zysków z jego wynajmowania, trzeba liczyć się z obowiązkami związanymi z udostępnieniem lokalu najemcom. Takich klientów należy znaleźć, a później zadbać o to, aby nieruchomość pozostawała w idealnym stanie przez kolejne lata. Rotacja najemców jest zresztą problematyczna dla wynajmującego, bowiem musi on ponosić każdorazowo koszty związane z poszukiwaniem nowych lokatorów. Z kolei kupno mieszkania w celu jego późniejszej odsprzedaży z zyskiem ma sens jedynie wtedy, gdy nieruchomość jest nabywana po bardzo niskiej cenie, a inwestor ma środki na odremontowanie lokalu, aby zwiększyć w krótkim czasie jego wartość rynkową.

 

Lokaty bankowe, podobnie jak konta oszczędnościowe, przeznaczone są dla klientów chcących bezpiecznie oszczędzać pieniądze. Trzeba tylko przy obecnych, niskich stopach procentowych zawsze sprawdzić, czy po uwzględnieniu poziomu inflacji śródrocznej i odjęciu podatku Belki lokata przyniesie jakikolwiek zysk. Natomiast inwestycje w nieruchomości związane są ze znacznie wyższym poziomem ryzyka i nie gwarantują zarobku, bowiem rynek mieszkaniowy, jak pokazała historia, podlega dynamicznym zmianom, ściśle powiązanym z wydarzeniami, do jakich dochodzi w gospodarce.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Skarbowców 115 - miejsce dla Twojego biznesu

Odpowiednie otoczenie, komfortowe rozwiązania dla pracowników i bliskość kluczowych punktów – to elementy budujące sukces inwestycji komercyjnej. T Deweloper ...

Czytaj dalej »