Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

Kiedy klienci rezygnują z zakupu mieszkania?


Polska

2019-08-21

Zaczyna się od przeglądania ofert deweloperów, długich poszukiwań i oglądanie wielu inwestycji. Kolejnym krokiem po podjęciu decyzji jest rezerwacja wymarzonego mieszkania. Zdarza się jednak, że klienci działają za szybko i wycofują się w ostatniej chwili. Co jest najczęstszym powodem rezygnacji z zakupu nieruchomości?

 

 

 

Deweloperzy konkurują ze sobą, by nie tylko niska cena zachęcała do podjęcia decyzji o wyborze własnego „M”. Gdy już dojdzie do umowy rezerwacyjnej, klient ma jeszcze prawo do jej rozwiąania. Portal dompress.pl sprawdził, co jest najczęstszym powodem zmiany planów kupujących.

 

Ostateczna decyzja należy do banku

Deweloperzy przyznają, że takie sytuacje rzadko mają miejsce. Jednak okazuje się, że z zakupu wycofują się osoby, które nie otrzymały od banku pozytywnej odpowiedzi na wniosek kredytowy. Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic wyjaśnia, że to powód 30% rezygnacji. Może się okazać, że po kilku tygodniach weryfikacji, bank wydaje negatywną opinię, która blokuje możliwość zakupu. Ewa Gwiazdowska, dyrektor finansowy Atlas Estates, wskazuje, że to możliwe, gdy starający się o kredyt otrzymają wstępnie okazyjną ofertę od banku pozwalającą na zaciągnięcie długu. Jeśli decyzję o zakupie podejmą po zakończeniu promocji, sytuacja może się zmienić na ich niekorzyść. Żaneta Bratkowska, reprezentująca Vastbouw Polska, podaje kolejne przyczyny rezygnacji klientów deweloperów: wkład własny, którego wymagają banki i chęć skorzystania z programu MDM. Dopłata rządowa umożliwia zakup mieszkania bez oszczędności, jednak to mocno ogranicza wybór inwestycji.

 

Deweloper stara się pomóc

By uniknąć podobnej sytuacji, warto przeanalizować swoją zdolność kredytową przed wyborem mieszkania i podpisaniem umowy. – Dzięki oferowanej przez nas kompleksowej obsłudze klienta, w tym również obsłudze finansowej, związanej z uzyskaniem kredytu hipotecznego, klient w momencie podpisania umowy deweloperskiej ma na ogół potwierdzoną zdolność, a często dysponuje informacją na temat ostatecznych warunków kredytu – komentuje Mirosław Kujawski z LC Corp. Wielu deweloperów oferuje wsparcie w znalezieniu dopasowanej oferty kredytowej i ułatwia uzyskanie dofinansowania. Eksperci szukają rozwiązania razem z klientem i doradcami finansowymi.

 

Bywa też, że niektórzy uzależniają zakup mieszkania od sprzedaży własnej nieruchomości. Potwierdza to Marta Jagłowska, marketing manager w firmie Marvipol. Gdy transakcji nie uda się spiąć w czasie, wycofanie się z umowy z deweloperem jest jedynym wyjściem. Oczywiście zdarza się również, że powodem rezygnacji jest znalezienie w ostatniej chwili korzystniejszej oferty zakupu. To właśnie najważniejszy punkt poszukiwań: ostrożny wybór dopasowanej propozycji i brak pośpiechu. – Zwykle klienci wcześniej weryfikują swoją zdolność kredytową i znając swoje możliwości, podejmują decyzję o zakupie mieszkania. Na ogół od razu poszukują lokum w określonym przedziale cenowym. Nie ma zatem przykrych niespodzianek w postaci odmowy banku, a nawet jeśli wystąpią problemy, to zwykle mają charakter przejściowy i przeważnie wymagają uzupełnienia dokumentacji – dodaje Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Skarbowców 115 - miejsce dla Twojego biznesu

Odpowiednie otoczenie, komfortowe rozwiązania dla pracowników i bliskość kluczowych punktów – to elementy budujące sukces inwestycji komercyjnej. T Deweloper ...

Czytaj dalej »