Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

Transakcje zamiany mieszkań coraz popularniejsze


Polska

2019-08-06

W ramach jednej transakcji można zamknąć sprzedaż dotychczasowej nieruchomości i zakup nowej.  Nic dziwnego, że zamian mieszkań jest w Polsce coraz więcej. Dzięki nim nawet osoby, dysponujące niską zdolnością kredytową nie muszą obawiać się decyzji banku.

 

 

Powiększająca się rodzina to główna motywacja do rozpoczęcia poszukiwań większego lokum. Niestety dla osób, które kupiły swoją pierwszą nieruchomość na kredyt, w okresie „cenowej górki”, zamiana mieszkania może być jedyną szansą na nowe, większe mieszkanie. Dzięki zamianie małego mieszkania w dogodnej lokalizacji można zyskać dużo większy lokal położony dalej od centrum lub w mniejszym ośrodku, gdzie cena za mkw. jest dużo niższa. Kto może być zainteresowany mniejszym mieszkaniem? Bardzo możliwe, że na transakcję zamiany zdecyduje się osoba starsza, mieszkająca samotnie, która nie chce utrzymywać dużej nieruchomości tylko dla siebie.

 

Bank musi wyrazić zgodę

Jeśli mieszkanie podlegające zamianie kupione zostało na kredyt to należy pamiętać, że zgodę na transakcję musi wydać bank. Uzyskanie pozwolenia nie powinno być trudne jeśli wartość nowego mieszkania będzie wystarczająca do zabezpieczenie kredytu. Dużo prościej dokonać zamiany jeśli oba lokale są mieszkaniami własnościowymi – decyzja o finalizacji transakcji zależy wtedy wyłącznie od woli dwóch stron. Umowa zamiany zawierana jest w formie aktu notarialnego.

 

Zapłacisz mniejszy podatek

Zamiana nieruchomości jest sposobem na zmniejszenie wysokości podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie jest on płacony, od wartości nieruchomości, jak ma to miejsce przypadku umowy kupna/sprzedaży, a jedynie od różnicy w cenie pomiędzy nieruchomościami. Oszczędzić można również na opłatach notarialnych. „Sprzedaż” i „kupno” dokonywane są w ramach jednej transakcji – nie ma więc konieczności podwójnego płacenia taksy. Niestety jeśli zamiana dokonywana jest przed upływem 5 lat od daty kupna nieruchomości będzie objęta podatkiem dochodowym. Konieczność zapłaty 19% podatku dochodowego to poważne obciążenie – czasem warto odłożyć transakcję do upływu ustawowego okresu 5 lat. Dzięki odrobinie cierpliwości można wtedy bardzo wiele zaoszczędzić.

 

Zamiana mieszkania jest coraz popularniejsza

Choć transakcje zamiany wciąż stanowią zaledwie ułamek wszystkich transakcji na rynku nieruchomości to zainteresowanie taką formą umowy wciąż rośnie. Dla wielu Polaków to często jedyny sposób, aby zaspokoić zmieniające się potrzeby mieszkaniowe. Na popularność tego rozwiązania mają wpływ również obowiązujące regulacje podatkowe – jeśli oba mieszkania są lokalami własnościowymi, kupionymi co najmniej 5 lat temu, to zamiana jest jednym z najkorzystniejszych finansowo rozwiązań dla obu stron transakcji. 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Skarbowców 115 - miejsce dla Twojego biznesu

Odpowiednie otoczenie, komfortowe rozwiązania dla pracowników i bliskość kluczowych punktów – to elementy budujące sukces inwestycji komercyjnej. T Deweloper ...

Czytaj dalej »