Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

Od 1 stycznia 2019 r. historyczna zmiana na rynku nieruchomości


Polska

2018-11-22

Początek to nowego roku będzie wejściem w nową rzeczywistość dla właścicieli nieruchomości położonych na państwowych gruntach. Użytkowanie wieczyste przestanie funkcjonować. Co to oznacza w rzeczywistości? Czy sprzedaż lokalu w trakcie uwłaszczenia będzie możliwa?

 

Gdy w życie wejdzie długo wyczekiwana ustawa uwłaszczeniowa, grunty objęte użytkowaniem wieczystym zostaną przekształcone w prawo własności. Jednak potwierdzeniem wejścia w posiadanie nieruchomości będzie odpowiednie zaświadczenie, na które właściciele mogą poczekać nawet rok. To o tyle ważny dokument, że jest on konieczny do uzyskania wpisu w księgach wieczystych. W związku z tym sprzedający mieszkanie objęte przemianą, będą musieli zabrać zaświadczenie ze sobą do notariusza przygotowującego umowę.

 

 Szansa na szybkie wydanie zaświadczenia dla sprzedających

Okazuje się, że ustawa przewiduje skrócenie czasu na wydanie dokumentu potwierdzającego prawo własności do 4 miesięcy od złożenia wniosku. W praktyce to oznacza jedno: trudności w sprzedaży nieruchomości w 2019 roku. Nabywcy mieszkań musieliby uzbroić się  w cierpliwość i poczekać do momentu otrzymania pełnej dokumentacji przez właściciela. Rozwiązaniem może być opcja wprowadzająca jeszcze w tym roku uproszczone zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, służące przede wszystkim stronom zawierającym umowę u notariusza. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zapowiada, że dokument będzie można otrzymać nawet do 30 dni.

 

Przygotowanie na zmiany

Trudno powiedzieć, czy w związku z tak dużą zmianą, zaświadczenia będą wydawane w krótkim czasie, czy raczej przed upływem maksymalnego założonego terminu. Niewykluczone, że czeka nas zamieszanie uwłaszczeniowe już od stycznia. Urzędy będą na bieżąco wydawały zaświadczenia informujące właścicieli o tym, że grunty pod ich nieruchomością zostały objęte ustawą.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

900 000 PLN

Wrocław

70.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Skarbowców 115 - przestrzeń dla Twojego biznesu

Odpowiednie otoczenie, komfortowe rozwiązania dla pracowników i bliskość kluczowych punktów – to elementy budujące sukces inwestycji komercyjnej. T Deweloper ...

Czytaj dalej »