Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

Przekształcenie użytkowania wieczystego – najważniejsze informacje


Polska

2018-09-09

 Wyczekiwana ustawa dotycząca uwłaszczenia gruntów w końcu wejdzie w życie. W sierpniu 2018 r. Andrzej Duda złożył podpis pod dawno przygotowanym projektem zmian. Co czeka przyszłych właścicieli gruntów od stycznia 2019 roku? Przypominamy, że przekształcenie jest odpłatne.

Użytkowanie wieczyste to historyczna pamiątka. Dzięki nowej ustawie, która już od dawna czekała na swoją kolej,  przejdzie do historii, a użytkownicy wieczyści będą mogli stać się właścicielami gruntów. Jednak, by do tego doszło konieczne będzie wniesienie odpowiedniej opłaty.

 

Co dokładnie zmienia ustawa?

Nowe regulacje mają na celu przekształcenie gruntów należących m.in. do Skarbu Państwa (do stycznia 2019 r.) we własność tych, którzy zabudowali je do celów mieszkaniowych. Ustawa dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych, mieszkań w budynkach wielorodzinnych, garaży, budynków gospodarczych i innych obiektów budowlanych związanych np. z gospodarstwem.

 

Lepiej zapłacić za uwłaszczenie od razu?

Każdy, kto stanie się właścicielem gruntu, będzie musiał zapłacić za tę zmianę. Opłaty właśnie były kontrowersyjną częścią ustawy – nie wszyscy właściciele mieszkań mają pewność, że to dla nich opłacalny krok. Koszt przekształcenia to wysokość rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste, a nowi właściciele gruntów będą zobowiązani do regulowania tej kwoty przez 20 lat. Kwota jest równa tej obowiązującej w chwili przekształcenia, a samorządy mogą ją waloryzować. Ustawa wprowadza jednak pewnego rodzaju promocję dla tych, którzy korzystają ze zmiany w przypadku gruntów Skarbu Państwa. Jednorazowa wpłata w 2019 r. pozwoli na bonifikatę w wysokości 60% (w 2020 r. 50%, 2021 z kolej 40%  i tak co roku 10% mniej).

 

Jak przebiega uwłaszczenie?

Potwierdzeniem uwłaszczenia będzie zaświadczenie wydawane przez prezydenta miasta, burmistrza, wójta (w zależności od jednostki). Właściciele gruntów otrzymają je bezpłatnie do 12 miesięcy od przekształcenia. W dokumencie znajdzie się informacja o uiszczanych opłatach przekształceniowych (czas i wysokość). Ważną informacją jest też wpis do ksiąg wieczystych, który odbywa się automatycznie, więc bez konieczności zgłaszania zmiany.

 

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości komercyjne – inwestycje w Polsce nabierają tempa

      Polska stała się atrakcyjnym rynkiem z możliwością dywersyfikacji ryzyka dla zagranicznych inwestorów. Napływ nowego kapitału sprawia, że to inwestycje ...

Czytaj dalej »