Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

550 000 PLN

Kruszwica

500.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

381 mln zł zniknęło w 2 dni! Koniec MDM nie obył się bez przygód


Polska

2018-01-26

Ostatnie pieniądze na zakup własnego mieszkania zostały błyskawicznie zarezerwowane. Padł kolejny, chociaż już ostatni, rekord popularności Mieszkania dla Młodych. Okazuje się, że system BGK został mocno obciążony. Wielu zainteresowanych rządową dopłatą uważa, że wiele wniosków zostało odrzuconych z powodu awarii. BGK wydało oświadczenie.

Zainteresowani rządową dopłatą do zakupu mieszkania, nauczeni doświadczeniem z poprzednich lat, przygotowali się do złożenia wniosku kredytowego pod koniec 2017 roku. Wyścig po dopłaty zaczął się zaraz po Nowym Roku, był o tyle ważny, że do dyspozycji młodych Polaków została już ostatnia programowa pula. Prawie 400 mln zł zniknęło do 3 stycznie, kiedy to BGK ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków (od 4 stycznia). Tymczasem pojawiły się głosy o błędach w systemie rejestracji dokumentów. Czy to prawda, że niektórym nie udało się załapać na MDM z powodu pomyłki?

 

Zamieszanie w systemie – czy poszkodowani mają rację?

Z informacji publikowanych przez serwis Bankier.pl wynika, że kredytobiorcy, którzy otrzymali dopłaty złożyli wnioski później niż ci, których wnioski zostały odrzucone. Na Facebooku powstała nawet grupa „Poszkodowani MDM styczeń 2018”, w której starający się o dofinansowanie wymieniają się doświadczeniami oraz szukają rozwiązania skomplikowanej sytuacji. Sprawa jednak wygląda na zamkniętą.

 

Oświadczenie BGK

BGK w oświadczeniu opublikowanym 25 stycznia przyznaje, że system był mocno obciążony, zwłaszcza 2 stycznia, jednak nie doszło do zgłaszanych przez klientów banków problemów. W systemie BGK nie było awarii. System działał nieprzerwanie przez cały okres naboru. Ogromna liczba wniosków przekazywanych do BGK w tym samym czasie przez banki kredytujące spowodowała przejściowe wydłużenie czasu ich rejestracji w systemie BGK (wprowadzania danych z wniosków papierowych do systemu BGK i ich akceptacji w systemie). Taka sytuacja miała miejsce wyłącznie 2 stycznia i nie powodowała braku możliwości przekazywania wniosków do systemu BGK – ponad połowa z 381 mln zł została zarezerwowana właśnie tego dnia (2 stycznia) – tak wynika z opublikowanego komentarza.

 

Po złożeniu wniosku o dopłatę w ramach Mieszkania dla Młodych odbywa się jeszcze jego weryfikacja. Mogło więc dojść do opóźnienia na tym etapie, jeśli dokument nie został zaakceptowany zaraz po wpłynięciu. Wnioski, które nie przeszły tego procesu do 3 stycznia zostały oznaczone jako nierozpatrzone.

 

Szanse na zakup mieszkania  pomocą MDM ciągle jeszcze się tlą. Lista rezerwowa skróciła się o 939 oczek (3 stycznia na liście znajdowało się 955 wnioskujących). Początek stycznia zmienił się w prawdziwe pole bitwy o ostatnie w historii Mieszkania dla Młodych dopłaty. Chociaż w styczniu 2017 r. odmrożona pula na dopłaty rozeszła się także w pierwszych dniach, zamknięcie programu pokazało, że zdobył on niezwykłą popularność i pewnie będzie długo wspominany, jako pomocne rozwiązanie – pomimo początkowego sceptycyzmu.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

4 350 000 PLN

Gdynia

179.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Pod jakim znakiem upłynął rok 2018 w mieszkaniówce?

Jakie główne tendencje rynkowe zarysowały się w segmencie mieszkaniowym w 2018 roku? Co najbardziej rzutowało na działalność deweloperów? Sondę prezentuje serwis ...

Czytaj dalej »