Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

Stopy procentowe mogą wkrótce wzrosnąć


Polska

2017-10-04

Od 2015 r. stopy procentowe utrzymują się na rekordowym poziomie. Ta sytuacji sprawia, że wielu Polaków chętniej decyduje się na wieloletnie zobowiązania finansowe w banku. Prognozy dotyczące podniesienia stóp pojawiają się regularnie, ale tak naprawdę nie wiadomo, kiedy dojdzie do zmian. Jednak Rzecznik Finansowy już ostrzega kredytobiorców przed ryzykiem podniesienia miesięcznych kredytowych.

 

Już od dwóch lat stopy procentowe sprawiają, że oferty kredytów hipotecznych wydają się korzystne. Ustawa o kredycie hipotecznym nakłada na kredytobiorców obowiązek jasnego i przejrzystego komunikatu o wszystkich opłatach i ich kształtowaniu się w perspektywie czasu. Ważne jest również to, że w reklamach produktów finansowych również powinna pojawiać się informacja o możliwości wzrostu stóp. Chociaż banki mają obowiązek informować klientów o tym, jak kształtują się raty w przypadku zmiennego oprocentowania, tak naprawdę kredytobiorcy często myślą tylko to aktualnej sytuacji. Tymczasem obniżenie stóp procentowych jest działaniem tymczasowym – chociaż trwa od 2015 roku.

 

Rzecznik Finansowy ostrzega

Wrześniowy komunikat Rzecznika Finansowego dotyczy właśnie możliwości zmian w kosztach kredytu, wynikających ze wzrostu miesięcznej raty. Informacja ma służyć budowaniu świadomości kredytobiorców. Ważne jest to, by zdawali sobie sprawę z tego, jak nowa sytuacja rynkowa wpłynie na ich budżet. – Szczególną ostrożność powinni zachować ci, którzy biorą kredyt w maksymalnej wysokości na jaką pozwala im zdolność kredytowa. Dla nich, nawet niewielki wzrost oprocentowania może spowodować problemy ze spłatą kolejnych rat i konieczność podjęcia rozmów np. na temat restrukturyzacji zadłużenia. Dlatego dobrą praktyką byłoby prezentowanie przez kredytodawców symulacji w jakiej wysokości kształtować się będą raty w przypadku wzrostu oprocentowania. Można też o taką symulację poprosić. Tylko w ten sposób możliwa będzie rzeczywista ocena potencjalnych konsekwencji związanych z zaciągnięciem kredytu – ostrzega Bartosz Wyżykowski, radca prawny, zastępca dyrektora Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego.

 

Ile może wzrosnąć miesięczna rata?

Obliczenia opublikowane w komunikacie pokazują, jak może zmienić się rata kredytu hipotecznego na kwotę 300 tys. zł, zaciągniętego na 30 lat. Wybierając raty równe z oprocentowaniem 4%, miesięczne wydatki na spłatę zobowiązania to 1400 zł. Gdyby oprocentowanie wzrosło dwukrotnie, o tyle samo wzrośnie część odsetkowa i rata będzie wynosiła 2200 zł.

Wielu kredytobiorców sądzi, że zabezpieczeniem jest wybór kredytu o stałym oprocentowaniu. Jednak trzeba pamiętać o dwóch kwestiach: nie wszystkie banki mają je w swojej ofercie. Ważne jest też to, że oprocentowanie jest stałe tylko przez kilka lat. Dlatego należy zdawać sobie sprawę z konieczności naliczenia nowego oprocentowania po np. pięciu latach spłaty. Kredytobiorca powinien dokładnie poznać szczegóły takiej oferty i zasady ustalania stopy procentowej po upływie okresu objętego stałym oprocentowaniem.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Zainteresowanie nowymi mieszkaniami spada?

Ostatnie dane rynkowe mówią, że sprzedaż nowych mieszkań spada. Czy deweloperzy zauważają mniejsze zainteresowanie zakupem lokali wśród klientów? Czy liczba ...

Czytaj dalej »