Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

Gdy trzeba sprzedać mieszkanie kupione na kredyt…


Polska

2017-04-19

Gdy trzeba sprzedać mieszkanie kupione na kredytWiększość Polaków kupuje mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy w trakcie spłaty nieruchomość trzeba sprzedać. Szybka regulacja zobowiązania nie jest jedynym wyjściem – zwłaszcza, że bank może obciążyć kredytobiorcę kosztami wcześniejszej spłaty. Jakie są sposoby na wyjście z tej sytuacji i pozbycie się obciążenia?

 

Przeprowadzka, rozstanie lub kłopoty finansowe – różne wydarzenia mogą wymusić szybką sprzedaż mieszkania. W związku z tym, że Polacy nieruchomości najczęściej kupują na kredyt, pojawia się problem: co zrobić z tym zobowiązaniem? Najpopularniejszym krokiem wydaje się szybka spłata zadłużenia, by pozbyć się comiesięcznych rat. Jednak bardzo ważne jest, by dobrze przemyśleć ten krok. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jak dokładnie wyglądają formalności w Twoim banku i jakiej kwoty potrzebujesz do uregulowania długu. Następnie należy sprawdzić, czy wcześniejszy zwrot pożyczonych pieniędzy nie będzie wiązał się z naliczeniem dodatkowych kosztów. Niektóre banki obciążają swoich klientów prowizją w wysokości nawet 5%, gdy kredyt zostaje zamknięty przed czasem. Jednak w umowie kredytowej jest jasno napisane, po upływie ilu lat można bez dodatkowych kosztów zamknąć kredyt – czasami może okazać się, że kredytobiorca powinien odczekać nawet dekadę. Gdy prowizja nie stanowi już problemu, należy wpłacić odpowiednią kwotę na konto banku, by ten mógł wykreślić hipotekę z ksiąg wieczystych.

 

Może się okazać, że sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką wiąże się z koniecznością wyprowadzki. Gdy sprzedający w nowym mieście chciałby jednak osiedlić się na stałe i kupić kolejną nieruchomość, musi zdecydować się na następny kredyt w kolejnym banku. W takiej sytuacji banki muszą zadbać o swoje interesy i porozumieć się w tej sprawie. Wówczas spłacany jest pierwszy kredyt, a w miejsce pierwszego banku do ksiąg wieczystych wpisywany jest drugi. W przypadku nadwyżki, odpowiednia kwota jest wpłacana na konto kredytobiorcy.

 

Sprzedaż mieszkania z długiem wymaga odpowiedniego przygotowania i sprawdzenia niezbędnych informacji. Ważne, by dowiedzieć się, czego wymaga bank  i jakie rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne. Pośpiech może być tutaj wrogiem dobrych rozwiązań, jednak z pomocą ekspertów zamkniesz temat w wyznaczonym terminie. Nowa ustawa o kredycie hipotecznym reguluje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu: obowiązkiem banku będzie przedstawienie kredytobiorcy dokładnej oferty regulacji zobowiązania przed czasem. Akt prawny wchodzi w życie już w tym roku.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nowy biurowiec we Wrocławiu. Zobacz Skarbowców 115

T Deweloper kończy budowę nowoczesnego budynku dla biznesu we Wrocławiu. Już w nowym roku właściciele lokali otrzymają do nich klucze. Biurowiec od początku cieszył się dużym ...

Czytaj dalej »