Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

Gdy trzeba sprzedać mieszkanie kupione na kredyt…


Polska

2017-04-19

Gdy trzeba sprzedać mieszkanie kupione na kredytWiększość Polaków kupuje mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy w trakcie spłaty nieruchomość trzeba sprzedać. Szybka regulacja zobowiązania nie jest jedynym wyjściem – zwłaszcza, że bank może obciążyć kredytobiorcę kosztami wcześniejszej spłaty. Jakie są sposoby na wyjście z tej sytuacji i pozbycie się obciążenia?

 

Przeprowadzka, rozstanie lub kłopoty finansowe – różne wydarzenia mogą wymusić szybką sprzedaż mieszkania. W związku z tym, że Polacy nieruchomości najczęściej kupują na kredyt, pojawia się problem: co zrobić z tym zobowiązaniem? Najpopularniejszym krokiem wydaje się szybka spłata zadłużenia, by pozbyć się comiesięcznych rat. Jednak bardzo ważne jest, by dobrze przemyśleć ten krok. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jak dokładnie wyglądają formalności w Twoim banku i jakiej kwoty potrzebujesz do uregulowania długu. Następnie należy sprawdzić, czy wcześniejszy zwrot pożyczonych pieniędzy nie będzie wiązał się z naliczeniem dodatkowych kosztów. Niektóre banki obciążają swoich klientów prowizją w wysokości nawet 5%, gdy kredyt zostaje zamknięty przed czasem. Jednak w umowie kredytowej jest jasno napisane, po upływie ilu lat można bez dodatkowych kosztów zamknąć kredyt – czasami może okazać się, że kredytobiorca powinien odczekać nawet dekadę. Gdy prowizja nie stanowi już problemu, należy wpłacić odpowiednią kwotę na konto banku, by ten mógł wykreślić hipotekę z ksiąg wieczystych.

 

Może się okazać, że sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką wiąże się z koniecznością wyprowadzki. Gdy sprzedający w nowym mieście chciałby jednak osiedlić się na stałe i kupić kolejną nieruchomość, musi zdecydować się na następny kredyt w kolejnym banku. W takiej sytuacji banki muszą zadbać o swoje interesy i porozumieć się w tej sprawie. Wówczas spłacany jest pierwszy kredyt, a w miejsce pierwszego banku do ksiąg wieczystych wpisywany jest drugi. W przypadku nadwyżki, odpowiednia kwota jest wpłacana na konto kredytobiorcy.

 

Sprzedaż mieszkania z długiem wymaga odpowiedniego przygotowania i sprawdzenia niezbędnych informacji. Ważne, by dowiedzieć się, czego wymaga bank  i jakie rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne. Pośpiech może być tutaj wrogiem dobrych rozwiązań, jednak z pomocą ekspertów zamkniesz temat w wyznaczonym terminie. Nowa ustawa o kredycie hipotecznym reguluje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu: obowiązkiem banku będzie przedstawienie kredytobiorcy dokładnej oferty regulacji zobowiązania przed czasem. Akt prawny wchodzi w życie już w tym roku.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

1 540 000 PLN

Wrocław

185.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Zainteresowanie nowymi mieszkaniami spada?

Ostatnie dane rynkowe mówią, że sprzedaż nowych mieszkań spada. Czy deweloperzy zauważają mniejsze zainteresowanie zakupem lokali wśród klientów? Czy liczba ...

Czytaj dalej »