Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

Rynek nieruchomości w Polsce w świetnej kondycji


Polska

2017-03-15

Stabilne ceny mieszkań, wysoki popyt i jednocześnie wysoka podaż – tym charakteryzuje się aktualna sytuacja na krajowym rynku nieruchomości. NBP opublikował raport podsumowujący ostatni kwartał 2016 roku. Wynika z niego m.in., że Polacy chętnie kupują mieszkania i starają się finansować je – przynajmniej częściowo – z własnych środków. Dowiedz się więcej.

 

Polacy chętnie kupują nieruchomości i często przeglądają oferty deweloperów, chociaż ceny mieszkań w zestawieniu z zarobkami Polaków są bardzo wysokie. Zgodnie z oceną NPB  polski rynek nieruchomości znajduje się „w fazie bardzo wysokiej aktywności”. Podaż i pobyt są nadal wysokie, a ceny transakcyjne  nie uległy znaczącym zmianom.

 

Dobry moment na inwestycje?

Odkąd stopy procentowe utrzymują się na wyjątkowo niskim poziomie, najlepszym sposobem a ulokowanie oszczędności stały się właśnie mieszkania. Z danych NBP wynika, że „inwestycja mieszkaniowa (bez liczenia kosztów transakcyjnych) nadal jest krótkookresowo opłacalna. Przy założeniu średniej wysokości czynszu możliwego do uzyskania, rentowność inwestycji mieszkaniowej jest wyższa niż oprocentowanie lokaty bankowej i rentowność 10-letnich obligacji skarbowych oraz zbliżona do uzyskiwanej na rynku nieruchomości komercyjnych. Relacja kosztów obsługi kredytu mieszkaniowego do czynszu najmu nadal umożliwia finansowanie kosztów kredytu przychodami z najmu”.

 

Na kredyt czy z oszczędności?

Pod koniec 2016 r. wzrosła wartości udzielanych kredytów w porównaniu z III kwartałem. Gdyby jednak zestawić te dane z IV kw. 2015 r. można zaobserwować spadek o 11,6%. W związku z szybkim zamknięciem budżetu w ramach Mieszkania dla młodych, stopniowo maleje liczba wypłat z rządowych środków. Koniec roku z kolei wyróżnił się wzrostem pobytu na kredy mieszkaniowy, co wynikało z obaw przed zmianami, które miała wprowadzić Rekomendacja S. Kredytobiorcy, którzy chcieli uniknąć obowiązkowego wkładu własnego w wysokości 20%, starali się o finansowanie zakupu mieszkania jeszcze przed wejściem w życie nowych regulacji. Warto też dodać, że banki znowu zapowiadają zaostrzenie polityki kredytowej. Jednocześnie wskaźnik transakcji gotówkowych jest bardzo wysoki i wynosi 65%.

 

NBP podsumowuje też liczbę wniosków zaakceptowanych w ramach MDM: było ich aż 58 028, co stanowiło 76% wszystkich złożonych dokumentów. Tym samym na dopłaty wydano już prawie 1,5 mld zł. Wraca również temat dawnego programu wsparcia Rodzina na swoim. Powoli kończy się dofinansowanie dla jego beneficjentów. Niskie stopy procentowe również tutaj odgrywają ważną rolę i do tej pory jeszcze nie odnotowano większych problemów z regulacją długów. Polacy nie zwalniają tempa i nadal planują zakupy na rynku mieszkaniowych, pomimo końca dopłat. Banki prognozują wzrost popytu na swój najpopularniejszy produkt bankowy – podsumowanie pierwszego kwartału tego roku da nam odpowiedź, czy te założenia okazały się słuszne.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Ile kosztują lokale usługowe na terenie osiedli?

W których inwestycjach mieszkaniowych dostępne są powierzchnie handlowo-usługowe? W jakich cenach można je kupić? Ofertę rynkową sprawdził serwis nieruchomości Dompress.pl     Mirosław ...

Czytaj dalej »