Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 100 000 PLN

Wrocław

303.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

Rok 2017 już bez dopłat do kredytów hipotecznych


Polska

2017-02-01

Dopłaty do zakupu nieruchomości w 2017 r. już należą do przeszłości. 31 stycznia BGK zakomunikował koniec bieżących środków MdM. Wszyscy, którym zależy na skorzystaniu z preferencyjnego kredytu mają jeszcze szansę: czeka pula przeznaczona na przyszły rok. O czym warto wiedzieć na koniec rządowego programu?

 

Dopłaty do zakupu nieruchomości w 2017 r. skończyły się szybciej niż spodziewali się eksperci. Wszystko wskazuje na to, że kupujący mieszkania dobrze przygotowali się do starań o rządowe wsparcie. Pierwszy miesiąc roku wystarczył, boy 50% zaplanowanego budżetu zniknęło. Kredytobiorcy zdawali sobie sprawę z takiej możliwości dlatego już od końca roku ustawiali się w kolejkach z wnioskami o dopłatę. BGK ogłasza koniec przyjmowania dokumentów, gdy wyczerpie się 95% całości środków. Pozostałe 5% przeznaczone jest na wnioski, które były w trakcie procesowania. Mieszkanie dla młodych trwa do końca 2018 r. – o czym należy pamiętać przed zamknięciem kolejnego rządowego ułatwienia dla kredytobiorców?

 

Kolejka po dopłaty na 2018 rok?

Kupujący nieruchomości już starają się o dopłaty do nieruchomości, które zostaną oddane do użytku w 2018 roku. Jeśli aktualna pula została zarezerwowana w styczniu, chociaż wszyscy prognozowali luty lub marzec, istnieje też możliwość, że 50% puli na następny rok również wyczerpie się błyskawicznie. Gdy tylko zostanie zarezerwowana połowa budżetu, BGK zamrozi drugą jej część do stycznia 2018. W związku z tym, że to ostatnia szansa na dopłaty, może okazać się, że rekord popularności dopłat zostanie pobity.

 

Dodatkowe pieniądze dla rodzin

Ważna informacja czeka na rodziny, które wzięły lub chcą wziąć udział w programie Mieszkanie dla młodych. Po zakupie mieszkania mają jeszcze 5 lat na premię. To wyróżnienie dotyczy rodziców, którym powiększy się rodzina o trzecie lub kolejne dziecko. Dług zostanie odpowiednio zmniejszony dzięki temu. Z takiego bonusu można skorzystać tylko raz.

 

Nic nie zapowiadało tak wielkiej popularności MdM, zwłaszcza po tak negatywnym nastawieniu do dopłat od początku. Jednak rosnący obowiązkowy wkład własny, bez którego trudno liczyć na korzystny kredyt hipoteczny, dla wielu oznaczał odsunięcie planów mieszkaniowych w czasie. Rządowe dopłaty stały się wsparciem, gdy limity i ceny mieszkań zaczęły mieć wspólny mianownik. Po wyczerpaniu budżetu można spodziewać się mniejszego popytu na kredyty mieszkaniowe i jednocześnie spadku zainteresowania nieruchomościami. Deweloperzy już tworzą własne, zachęcające do zakupów na rynku pierwotnym, programy ułatwiające drogę po finansowanie wymarzonego mieszkania.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

2 100 000 PLN

Wrocław

303.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

235 000 PLN

OLSZTYN

43.90 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Lokale usługowe dają większy zysk z najmu niż mieszkania

W nowych osiedlach oferowanych jest coraz więcej lokali usługowych. Nie brakuje na nie chętnych, bo przynoszą większy dochód z najmu, niż mieszkania     Brak ...

Czytaj dalej »