Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

242 000 PLN

Jaromierz

1386.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

Przygotowania do Mieszkania Plus – szykują się zmiany na rynku


Polska

2017-01-26

Wszyscy powoli przygotowują się na zakończenie dopłat do zakupów mieszkań na kredyt. Mieszkanie dla młodych kończy się w 2018 roku, więc coraz więcej mówi się o programie, który go zastąpi. Mieszkanie Plus, czyli wsparcie najmu, to szansa dla tych, którzy nie chcą  lub nie mogą liczyć na pomoc banku. Zapisy mają ruszyć już w połowie 2017 roku.

 

Eksperci od dawna wskazują problem polskiego rynku mieszkaniowego – jest nim deficyt lokali. Nowy pomysł rządu ma ułatwić wypełnienie tej luki. Zamiast wsparcia w zakupie nieruchomości na kredyt, do użytku powinno zostać oddanych dużo więcej mieszkań. Mieszkanie Plus ma umożliwić Polakom wynajem na korzystnych warunkach, w cenach niższych niż te, które dyktują prywatni właściciele. Program skierowany jest do tych, którzy nie mają odpowiednich warunków, by starać się o wieloletni kredyt lub nie chcą decydować się na taki krok. Dodatkową zaletą będzie możliwość przejęcia wynajmowanego mieszkania na własność, w przeciwieństwie do np. aktualnie funkcjonujących TBS-ów.

 

— Mieszkanie Plus to szansa na trwałe odwrócenie trendu demograficznego i wzmocnienie fundamentów polskiego rynku mieszkaniowego. Aby tak się stało, państwo musi stworzyć inwestorom prywatnym warunki do zaangażowania w realizację programu — wyjaśnia Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute — Sukces programu Mieszkanie Plus nie może być mierzony liczbą lokali mieszkalnych wybudowanych przez daną państwową spółkę, kosztem działających na rynku deweloperów. Rzeczywistym miernikiem powodzenia będzie rozwój całego rynku dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, w tym również oferowanych przez spółki i fundusze prywatne.

 

Wielu młodych Polaków czeka na to rozwiązanie z nadzieją. Kredyt hipoteczny jest ciągle rozumiany jako jedyny sposób na przeprowadzkę do własnego mieszkania, więc niezbędna jest alternatywa.  Wynajem trudno też traktować jako rozwiązanie na lata, skoro miesięczne opłaty dla właścicieli wynoszą tyle ile rata kredytu. Rozwój budownictwa na wynajem to podążanie również za zachodnimi trendami. W Europie zakup mieszkania jest rozwiązaniem dla zamożnych, bo rynek najmu daje wiele możliwości poszukującym rodzinnego lokalu. Być może Mieszkanie Plus wprowadzi korzystne zmiany również w Polsce. Minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, potwierdził informację, że zapisy do Mieszkania Plus ruszą w połowie 2017 roku.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

7 950 000 PLN

Bilcza

577.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Targi Nowy DOM Nowe MIESZKANIE we Wrocławiu

Serdecznie dziękujemy za udział w siódmej edycji Targów Nowy DOM Nowe MIESZKANIE, które odbyły się w dniach 3 i 4 lutego 2018 roku na STADIONIE WROCŁAW. Liczymy, ...

Czytaj dalej »