Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

550 000 PLN

Kruszwica

500.00 m2

2017 rok dla deweloperów zapowiada się wyśmienicie


Polska

2017-01-09

W kończącym się roku deweloperzy nie mieli powodów do narzekań. Hossa na rynku nieruchomości, zdaniem ekspertów, powinna utrzymać się dłużej. Zdaniem wielu nadchodzący rok może okazać się równie dobry. Czy konsumenci mogą spodziewać się obniżek cen? 


W trzech pierwszych kwartałach 2016 r.  na 6 największych rynkach mieszkaniowych – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Trójmieście – deweloperzy sprzedali łącznie ponad 43 tys. nowych nieruchomości. Jeśli trend się utrzyma, a wszystko na to wskazuje, to bieżący rok będzie pod tym względem rekordowy. Prognozy 2017 r. są również bardzo optymistyczne. Na sukces deweloperów złożyło się jednak bardzo wiele czynników. Bardzo dobre wyniki sprzedażowe to nie tylko ich zasługa.

 

Sukces ma wielu ojców

Bogata oferta, dopasowana do wymagań i preferencji klientów, to nie jedyny powód osiągnięcia przez firmy deweloperskie tak dobrych wyników w bieżącym roku. Wiele osób mogło pozwolić sobie na zakup wymarzonej nieruchomości od dewelopera dzięki rządowemu wsparciu w ramach MdM czy rekordowo niskim stopom procentowym. Jak pokazują badania preferencji konsumenckich, Polacy zdecydowanie chętniej kupują mieszkania z rynku pierwotnego niż wtórnego – stosunkowo łatwy dostęp do pieniędzy z kredytu hipotecznego sprawił, że wiele osób miało możliwość sfinalizowania transakcji. Grupą, która chętnie kupowała nieruchomości za gotówkę byli inwestorzy. Zysk z inwestycji w mieszkania na wynajem znacznie przewyższa inne sposoby lokaty kapitału.

 

Ceny mieszkań spadną?

Wyczerpujące się środki z programu MdM, zaostrzenie polityki kredytowej oraz prognoza wzrostu stóp procentowych może skłonić deweloperów do obniżenia ceny nieruchomości. Jeśli popyt się zmniejszy, to obniżenie ceny może być jednym ze sposobów w jaki deweloperzy będą chcieli przyciągnąć nowych klientów. Jednak biorąc pod uwagę to, że Polacy zdecydowanie chętniej kupują mieszkania z rynku pierwotnego to deweloperzy nie powinni mieć powodów do obaw. Prędzej spodziewać się można dalszych obniżek cen nieruchomości z rynku wtórnego. Sytuacja może ulec zmianie dopiero w następnych latach.

 

Koniec MdM początkiem problemów dla deweloperów?

Program MdM zakończy się wraz z upływem 2018 roku. Pieniędzy jednak na pewno nie wystarczy dla wszystkich chętnych. Wiele osób, które wybrałyby mieszkanie z rynku pierwotnego zmuszonych zostanie do rozważenia zakupu tańszej nieruchomości z drugiej ręki. Dla deweloperów może oznaczać to początek problemów. W szczególności jeśli zakończenie programu zbiegnie się z podwyżką stóp procentowych. Średnia zdolność kredytowa Polaków, na skutek coraz bardziej restrykcyjnej polityki banków, systematycznie maleje. Ewentualna podwyżka stóp procentowych może mieć bardzo duże znaczenie. Czy tyle wystarczy, aby rynek wtórny wrócił do łask?            

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Pod jakim znakiem upłynął rok 2018 w mieszkaniówce?

Jakie główne tendencje rynkowe zarysowały się w segmencie mieszkaniowym w 2018 roku? Co najbardziej rzutowało na działalność deweloperów? Sondę prezentuje serwis ...

Czytaj dalej »