Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

Po kredyt hipoteczny do firmy pożyczkowej?


Polska

2016-08-17

 

Według założeń nowego projektu ustawy, zgodnego z unijnymi zaleceniami, kredytu hipotecznego będą mogły udzielać również firmy pożyczkowe. Przeciwko wprowadzeniu takiego rozwiązania opowiada się Narodowy Bank Polski, a nawet sam Związek Firm Pożyczkowych. Czy projekt Ministerstwa Finansów ma szansę wejść w życie?

 

Zaproponowane w projekcie ustawy o kredycie hipotecznym zmiany wzbudziły wiele kontrowersji. NBP negatywnie oceniło pomysł, aby firmy pożyczkowe mogły również udzielać kredytów hipotecznych. Ministerstwo Finansów tłumaczy konieczność wprowadzenia takiej zmiany obowiązkiem dostosowania prawa do unijnej dyrektywy MCD. Obecnie w Polsce kredytów hipotecznych udzielać mogą jedynie banki i kasy spółdzielcze – wszystkie te podmioty podlegają rygorystycznym regulacjom i kontroli KNF. Rozszerzenie katalogu podmiotów mogących pożyczać pieniądze pod zastaw hipoteki spowoduje trudne do przewidzenia zmiany również na polskim rynku nieruchomości.

 

Kredyt hipoteczny bez nadzoru KNF?

Jeśli projekt ministerstwa wejdzie w życie to sytuacja, w której kredytu hipotecznego będzie mogła udzielić firma nie znajdująca się pod nadzorem KNF jest bardzo prawdopodobna. Bezpieczeństwo kredytobiorcy to jedna kwestia. Osobnym problemem jest jak do takiej transakcji odniosą się sprzedający – w szczególności deweloperzy. Czy będą chcieli, aby jedną ze stron transakcji była firma pożyczkowa? Bardzo dużo zależeć będzie od tego, czy uda się objąć je kontrolą KNF – podobnie jak inne podmioty udzielające kredytów hipotecznych. Takie działanie bez wątpienia spowoduje również wzrost bezpieczeństwa kredytobiorców.

 

NPB przeciwko proponowanym zmianom

Zdecydowanie przeciwko wprowadzeniu zmian do ustawy o kredycie hipotecznym jest NBP. Polski Bank Centralny dopuszcza możliwość udzielania kredytów przez firmy pożyczkowe jedynie po ujednoliceniu zasad ich udzielania i objęciu nowych podmiotów tymi samymi regulacjami co banki i kasy spółdzielcze. Jedną ze wstępnych propozycji NBP jest utworzenie tzw. Rejestru Firm Pożyczkowych, co pozwoliłoby na lepszą ochronę interesu konsumentów. Zapoznanie się z informacjami zawartymi w rejestrze miałoby pozwolić na zdobycie informacji dotyczących wiarygodności firmy i sposobów jej działania.

 

Nowe regulacje zmniejszą bezpieczeństwo konsumentów?

Na ryzyko związane z korzystaniem z pożyczek pozabankowych pod zastaw nieruchomości zwraca uwagę również prezes ZFP. Wiarygodnych statystyk brakuje jednak – zdaniem prezesa – Często w finale takich transakcji dochodzi do utraty nieruchomości. Umożliwienie firmom pożyczkowym udzielania kredytów hipotecznych problem ten nasili. Obecnie projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych – na ich efekt należy dopiero poczekać.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości komercyjne – inwestycje w Polsce nabierają tempa

      Polska stała się atrakcyjnym rynkiem z możliwością dywersyfikacji ryzyka dla zagranicznych inwestorów. Napływ nowego kapitału sprawia, że to inwestycje ...

Czytaj dalej »