Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

Zdolność kredytowa Polaków spada


Polska

2016-08-14

W ubiegłym roku rozpoczął się gwałtowny spadek zdolności kredytowej Polaków. Z miesiąca na miesiąc banki chcą pożyczać coraz mniej – według danych Lion’s Bank statystyczny Polak może starać się o kredyt mniejszy aż o 100 tys. zł. niż rok temu. Czy dobre czasy dla kredytobiorców już się skończyły?


Trzyosobowa rodzina, która przed rokiem starałaby się o kredyt hipoteczny, mogłaby pożyczyć od banku aż o 100 tys. zł więcej niż dzisiaj. Z raportu Lion’s Bank wynika, że tylko w stosunku do ostatniego miesiąca jej zdolność kredytowa zmniejszyła się o 10 tys. zł. Chociaż stopy procentowe wciąż utrzymują się na wyjątkowo niskim poziomie to kredyty hipoteczne drożeją. Jak to możliwe? Winne są nie tylko dodatkowe obciążenia i regulacje nałożone na banki, ale również większe wymagania banków względem potencjalnych kredytobiorców.


Banki muszą sprostać nowym wymaganiom     

Szeroko dyskutowany, również w mediach, tzw. podatek bankowy to zaledwie jedno z wielu nowych wymagań jakie nałożone zostały na banki. Podatek bankowy bezpośrednio przekłada się na wzrost oprocentowania długu. Choć część opłat przerzucona została na konsumentów, to banki coraz mniej chętnie chcą pożyczać swoje pieniądze. Upadłość SKOK-ów oraz podniesione wymagania kapitałowe to kolejne powody wpływające na zmniejszającą się zdolność kredytową statystycznego Polaka. Niepewność, która wkradła się wraz z obietnicą rządu dotyczącą przewalutowania kredytów we frankach, również nie skłania banków do rozluźniania swojej polityki. 

 

Koniec dotacji z MDM zbliża się wielkimi krokami

Na horyzoncie widać już zakończenie programu MDM. Środki przyznane na rządową pomoc dla kupujących nieruchomości w 2016 i 2017 już dawno się skończyły. Dużo przed czasem wyczerpią się również te, które zarezerwowane zostały na ostatni rok programu. Koniec MDM zbiegnie się w czasie z kolejnym już wzrostem wymaganego wkładu własnego. Banki, które obecnie wymagają 15% wkładu własnego jako zabezpieczenie kredytu, od następnego roku będą oczekiwały już 20% jego wartości. I choć stopy procentowe wciąż utrzymywane są na wyjątkowo niskim poziomie to może się okazać, że zdecydowanej większości Polaków nie stać na kupno mieszkania na kredyt.

 

Słabsze wyniki banków oznaczają problemy dla rynku nieruchomości?

Mniej kredytów to mniej zawieranych na rynku nieruchomości transakcji. Deweloperzy, którzy korzystają z koniunktury i skutków MDM, mogą wkrótce stanąć przed koniecznością podjęcia walki o klienta. Czy to oznacza, że ceny nieruchomości spadną? Dalszy spadek zdolności kredytowej, koniec MdM, podniesienie wkładu własnego i ewentualny wzrost stóp procentowych mogą spowodować, że popyt zauważalnie się zmniejszy. Wtedy deweloperzy mogą nie mieć innego wyjścia. Jednak na razie eksperci są zgodni – w najbliższym czasie ceny pozostaną na zbliżonym do obecnego poziomie, a na ewentualne obniżki konsumenci będą musieli jeszcze poczekać. 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Pod jakim znakiem upłynął rok 2018 w mieszkaniówce?

Jakie główne tendencje rynkowe zarysowały się w segmencie mieszkaniowym w 2018 roku? Co najbardziej rzutowało na działalność deweloperów? Sondę prezentuje serwis ...

Czytaj dalej »