Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

4 350 000 PLN

Gdynia

179.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

Jeszcze nigdy najem nieruchomości nie oferował takich zysków?


Polska

2016-07-27

Prognozowany zysk z wynajmu nieruchomości wyniesie w bieżącym roku 5 proc. netto. Raport Home Broker i Domiporta.pl przygotowany w oparciu o dane płynące z największych polskich rynków pozwala przypuszczać, że lokowanie kapitału w mieszkania na wynajem w najbliższym czasie stanie się jeszcze atrakcyjniejsze. Czy klienci inwestycyjni napędzą popyt na nieruchomości i zablokują ewentualne spadki cen?

 

Dzięki nieznacznemu spadkowi cen nieruchomości rentowność najmu wyniesie w obecnym roku aż 5% netto. Tyle średnio zarobi inwestor dysponujący nieruchomością w jednym z największych polskich miast: Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Rentowność najmu obliczona została na podstawie cen transakcyjnych oraz stawek najmu z serwisu Domiporta.pl. Od zysku netto odliczony został, umowny, okres 1,5 miesiąca, w którym mieszkanie może stać niewynajmowane oraz wszystkie koszty związane z opłatami czynszowymi.


Najwięcej zarobi wynajmujący w Gdańsku i Warszawie

5,5% netto w skali roku. Tyle zyska średnio wynajmujący nieruchomość w Gdańsku. Przy założeniu, że mieszkanie na Pomorzu wynajmowane byłoby bez przerw – przez cały rok – właściciel zyska jeszcze więcej – średnio aż 6,5%. Niewiele mniej, bo 5,49%, inwestor zarobi na wynajmie swojej nieruchomości w stolicy. Niskie stopy procentowe i dostępność kredytu hipotecznego – w obliczu rosnących zysków płynących z najmu – zachęcają drobnych inwestorów do kupna nieruchomości na wynajem. Może się okazać, że popyt generowany przez inwestorów sprawi, ze o obniżkach cen na rynku nieruchomości pozostali kupujący będą mogli jedynie pomarzyć.

 

Sporo można zarobić na wynajmie również w pozostałych miastach

Pokusa, by kupić nieruchomość na wynajem, nawet posiłkując się środkami z kredytu, jest bardzo silna również dla inwestorów z pozostałych miast. Najbardziej dochodowy jest wynajem w Gdańsku i Warszawie, jednak w Gdyni, Łodzi i Wrocławiu zyski również przekraczają 5% netto. Jest to odpowiednio 5,22%, 5,10% i 5,03%. Jeśli mieszkanie wynajmowane byłoby bez przerw to zyski mogą być jeszcze większe. Zdaniem ekspertów wiele wskazuje, że stabilne stawki najmu utrzymywać się będą również w następnych latach. Mieszkań w Polsce wciąż jest na rynku za mało więc popyt na mieszkania na wynajem powinien być wysoki.


Mieszkanie plus konkurencją dla wynajmujących?

Rządowy program Mieszkanie Plus, mający zastąpić MDM, według założeń jego pomysłodawców, ma za zadanie odwrócić niekorzystny dla najemców trend. Inwestycja w budownictwo społeczne i komunalne może ułatwić wynajem nieruchomości osobom, których nie stać na samodzielny zakup. Dotychczasowy program MDM pomagał jedynie w zakupie własnego mieszkania – osób, które nie mogły sobie na pozwolić, nie obejmował. Czy realizacja założeń Mieszkania Plus może uczynić inwestycje w mieszkania na wynajem mniej opłacalnymi? Eksperci wskazują, że rozmiar rynku oraz wysoki popyt jeszcze przez długi czas będą utrzymywały stawki najmu na wysokim poziomie. Jeśli czyjaś sytuacja może się poprawić, to w pierwszej kolejności będą to osoby zamieszkujące mniejsze miejscowości w pobliżu, których zlokalizowane będą rządowe inwestycje. Wszystkie znaki wskazują, że przed wynajmującymi jeszcze długi czas hossy.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nowy biurowiec we Wrocławiu. Zobacz Skarbowców 115

T Deweloper kończy budowę nowoczesnego budynku dla biznesu we Wrocławiu. Już w nowym roku właściciele lokali otrzymają do nich klucze. Biurowiec od początku cieszył się dużym ...

Czytaj dalej »