Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

„Mieszkanie plus” zastąpi MDM


Polska

2016-04-18

Program Mieszkanie dla Młodych zakończy się w 2018 roku. Rząd pracuje już nad założeniami nowego rozwiązania – Mieszkanie Plus.  Kto będzie mógł liczyć na uzyskanie pomocy od państwa? Czy Mieszkanie Plus ma szansę dorównać popularnością MDM?

 

 

Szczegółowe plany dotyczące nowego programu mają zostać podane do publicznej wiadomości jeszcze w kwietniu. Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że w Polsce pojawią  się kasy oszczędnościowo-budowlane. Uczestnicy programu będą mogli otrzymać do 900 zł rocznie na zakup nieruchomości lub remont. Eksperci zwracają uwagę, że podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują już w Niemczech i Czechach. Czy sprawdzą się również w Polskich warunkach?

 

Program dostępny dla wszystkich

W odróżnieniu od MDM z nowego programu skorzystać będzie mógł każdy. Według Marcina Krasonia – analityka rynku nieruchomości Home Broker – kasy oszczędnościowe wprowadzą „system długoterminowego i regularnego oszczędzania”. Zebrane środki mają w uzyskaniu kredytu na zakup lub remont mieszkania – wymagany wkład własny przy kredycie hipotecznym wzrośnie niedługo do 20%. Zdobycie gotówki na jego pokrycie to najczęstszy problem kredytobiorców. W ramach Mieszkania Plus, oszczędzając 500 zł miesięcznie, po roku do uzyskanych 6 tys. zł państwo dopłaci 15% wartości – tj. 900 zł. To górna granica dofinansowania jaką można uzyskać.

 

Preferencyjny kredyt dzięki Mieszkaniu plus?

Odkładając 500 zł miesięcznie po 4 latach (uwzględniając dofinansowanie oraz odsetki) zgromadzony kapitał wyniesie niecałe 30 tysięcy. Kwota ta powinna być wystarczająca do uzyskania kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Sam kredyt dla osoby, która oszczędza w ramach Mieszkania Plus udzielony będzie na preferencyjnych warunkach. Według założeń pomysłodawców programu oprocentowanie kredytu nie powinno być wyższe niż 3 punkty procentowe. Więcej informacji, jak w praktyce będą wyglądały formalności oraz warunki kredytowania, dopiero poznamy.

 

Motywacja do oszczędzania?

Mieszkanie plus ma stanowić zachętę do systematycznego oszczędzania. Choć, w przeciwieństwie do MDM, z programu skorzystać będzie mógł każdy, to na zakup nieruchomości trzeba będzie poczekać kilka lat, aż zebrana kwota wystarczy na pokrycie wymaganego przez banki wkładu własnego. A już niedługo wkład własny wzrośnie do 20%. MDM cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i pomimo początkowych oporów z miesiąca na miesiąc coraz więcej Polaków korzystało z programu. Czy Mieszkanie Plus ma szansę dorównać popularnością MDM będzie można ocenić dopiero po zapoznaniu się ze szczegółowymi założeniami programu.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Skarbowców 115 - miejsce dla Twojego biznesu

Odpowiednie otoczenie, komfortowe rozwiązania dla pracowników i bliskość kluczowych punktów – to elementy budujące sukces inwestycji komercyjnej. T Deweloper ...

Czytaj dalej »