Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

4 300 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

Banki mogą odmówić dopłaty w ramach MDM


Polska

2015-11-16

Niezależnie od tego, czy mieszkanie jest zgodne z limitami, a zdolność kredytowa pozwala na jego zakup – pod koniec roku możesz nie dostać dopłaty do kredytu. Jedną z zasad programu Mieszkanie dla młodych jest wykorzystanie pieniędzy z puli do końca grudnia.

 

 

 

Koniec roku to czas wzmożonego ruchu na rynku nieruchomości. W ostatnich latach kolejki po kredyty w grudniu wydłużają się ze względu na zmiany, które aktywują się w styczniu. Od 2014 r. początek stycznia oznacza obowiązkowy wkład własny, który będzie rósł do 2017 roku. Przyszły rok rozpocznie się od 15% wartości nieruchomości jako warunku starania się o kredyt. W związku z włączeniem do pogramu Mieszkanie dla młodych rynku wtórnego, rok 2015 może zakończyć się prawdziwym boomem na kredyty z dopłatą.

 

Dziurawy program

Eksperci jasno wskazują, że warto się pospieszyć i jednocześnie zachować ostrożność. Pieniądze przeznaczone na tegoroczne dopłaty muszą zostać wykorzystane do końca grudnia. Na lukę prawną w MDM uwagę zwraca Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości. Jeśli banki nie zdążą rozparzyć wniosku, szansa może przepaść – banki mogą odrzucać wnioski o dopłaty.

 

Powtórka z rozrywki

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku sytuacja wyglądała podobnie. Większość banków już w drugiej połowie listopada zapowiadała, że kredyty z dopłatą będą udzielane tylko do pewnego momentu. Z danych Home Brokera można było się dowiedzieć, że że Alior Bank przyjmował wnioski na 2014 r. do 24 listopada, PKO BP do 28 listopada, a Eurobank nie przyjmował dokumentów z terminem wypłaty dofinansowania w okresie 10 - 31 grudnia. Związane to było właśnie z decyzją nadzorującego program BGK, który zapowiedział rozpatrywanie wniosków tylko do 19 grudnia. Pod koniec roku banki mogą brać pod uwagę jedynie rezerwację środków na zakup nieruchomości w kolejnym roku.

 

Grudniowe plany zakupu mieszkania warto przełożyć na początek roku – jeśli to możliwe. Zwłszcza, że specjaliści nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy odrzucony wniosek o dopłatę bank może brać pod uwagę ponownie.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Jest szansa na przedłużenie Mieszkania dla młodych?

Dodatkowe środki uruchomione w ramach programu Mieszkanie dla młodych 8 sierpnia zostały wykorzystane w 6 godzin. To może oznaczać, że rządowe wsparcie zakupu nieruchomości ...

Czytaj dalej »