Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

Banki mogą odmówić dopłaty w ramach MDM


Polska

2015-11-16

Niezależnie od tego, czy mieszkanie jest zgodne z limitami, a zdolność kredytowa pozwala na jego zakup – pod koniec roku możesz nie dostać dopłaty do kredytu. Jedną z zasad programu Mieszkanie dla młodych jest wykorzystanie pieniędzy z puli do końca grudnia.

 

 

 

Koniec roku to czas wzmożonego ruchu na rynku nieruchomości. W ostatnich latach kolejki po kredyty w grudniu wydłużają się ze względu na zmiany, które aktywują się w styczniu. Od 2014 r. początek stycznia oznacza obowiązkowy wkład własny, który będzie rósł do 2017 roku. Przyszły rok rozpocznie się od 15% wartości nieruchomości jako warunku starania się o kredyt. W związku z włączeniem do pogramu Mieszkanie dla młodych rynku wtórnego, rok 2015 może zakończyć się prawdziwym boomem na kredyty z dopłatą.

 

Dziurawy program

Eksperci jasno wskazują, że warto się pospieszyć i jednocześnie zachować ostrożność. Pieniądze przeznaczone na tegoroczne dopłaty muszą zostać wykorzystane do końca grudnia. Na lukę prawną w MDM uwagę zwraca Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości. Jeśli banki nie zdążą rozparzyć wniosku, szansa może przepaść – banki mogą odrzucać wnioski o dopłaty.

 

Powtórka z rozrywki

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku sytuacja wyglądała podobnie. Większość banków już w drugiej połowie listopada zapowiadała, że kredyty z dopłatą będą udzielane tylko do pewnego momentu. Z danych Home Brokera można było się dowiedzieć, że że Alior Bank przyjmował wnioski na 2014 r. do 24 listopada, PKO BP do 28 listopada, a Eurobank nie przyjmował dokumentów z terminem wypłaty dofinansowania w okresie 10 - 31 grudnia. Związane to było właśnie z decyzją nadzorującego program BGK, który zapowiedział rozpatrywanie wniosków tylko do 19 grudnia. Pod koniec roku banki mogą brać pod uwagę jedynie rezerwację środków na zakup nieruchomości w kolejnym roku.

 

Grudniowe plany zakupu mieszkania warto przełożyć na początek roku – jeśli to możliwe. Zwłszcza, że specjaliści nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy odrzucony wniosek o dopłatę bank może brać pod uwagę ponownie.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

1 540 000 PLN

Wrocław

185.00 m2

1 990 000 PLN

powiat olsztyński

812.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Zainteresowanie nowymi mieszkaniami spada?

Ostatnie dane rynkowe mówią, że sprzedaż nowych mieszkań spada. Czy deweloperzy zauważają mniejsze zainteresowanie zakupem lokali wśród klientów? Czy liczba ...

Czytaj dalej »