Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

479 000 PLN

Kraków

50.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

Banki mogą odmówić dopłaty w ramach MDM


Polska

2015-11-16

Niezależnie od tego, czy mieszkanie jest zgodne z limitami, a zdolność kredytowa pozwala na jego zakup – pod koniec roku możesz nie dostać dopłaty do kredytu. Jedną z zasad programu Mieszkanie dla młodych jest wykorzystanie pieniędzy z puli do końca grudnia.

 

 

 

Koniec roku to czas wzmożonego ruchu na rynku nieruchomości. W ostatnich latach kolejki po kredyty w grudniu wydłużają się ze względu na zmiany, które aktywują się w styczniu. Od 2014 r. początek stycznia oznacza obowiązkowy wkład własny, który będzie rósł do 2017 roku. Przyszły rok rozpocznie się od 15% wartości nieruchomości jako warunku starania się o kredyt. W związku z włączeniem do pogramu Mieszkanie dla młodych rynku wtórnego, rok 2015 może zakończyć się prawdziwym boomem na kredyty z dopłatą.

 

Dziurawy program

Eksperci jasno wskazują, że warto się pospieszyć i jednocześnie zachować ostrożność. Pieniądze przeznaczone na tegoroczne dopłaty muszą zostać wykorzystane do końca grudnia. Na lukę prawną w MDM uwagę zwraca Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości. Jeśli banki nie zdążą rozparzyć wniosku, szansa może przepaść – banki mogą odrzucać wnioski o dopłaty.

 

Powtórka z rozrywki

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku sytuacja wyglądała podobnie. Większość banków już w drugiej połowie listopada zapowiadała, że kredyty z dopłatą będą udzielane tylko do pewnego momentu. Z danych Home Brokera można było się dowiedzieć, że że Alior Bank przyjmował wnioski na 2014 r. do 24 listopada, PKO BP do 28 listopada, a Eurobank nie przyjmował dokumentów z terminem wypłaty dofinansowania w okresie 10 - 31 grudnia. Związane to było właśnie z decyzją nadzorującego program BGK, który zapowiedział rozpatrywanie wniosków tylko do 19 grudnia. Pod koniec roku banki mogą brać pod uwagę jedynie rezerwację środków na zakup nieruchomości w kolejnym roku.

 

Grudniowe plany zakupu mieszkania warto przełożyć na początek roku – jeśli to możliwe. Zwłszcza, że specjaliści nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy odrzucony wniosek o dopłatę bank może brać pod uwagę ponownie.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

4 350 000 PLN

Gdynia

179.00 m2

1 990 000 PLN

powiat olsztyński

812.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nowy biurowiec we Wrocławiu. Zobacz Skarbowców 115

T Deweloper kończy budowę nowoczesnego budynku dla biznesu we Wrocławiu. Już w nowym roku właściciele lokali otrzymają do nich klucze. Biurowiec od początku cieszył się dużym ...

Czytaj dalej »