Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

Co nowego na rynku nieruchomości?


Polska

2015-10-21

Ceny mieszkań na głównych rynkach nieruchomości niewiele się zmieniły. Jesień nie przyniosła zaskoczenia, oprócz sukcesu Mieszkania dla młodych. Zgodnie z prognozami w najbliższym czasie należy liczyć się z wyższymi kosztami zakupu własnego „M”, ale radykalne zmiany są odległe.

 

Październikowe ceny lokali w głównych polskich miastach nie zaskakują – w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Jasno wskazuje na to raport z rynku nieruchomości przeprowadzony przez ekspertów z otodom.pl i Bankier.pl. Ceny w stolicy są bezkonkurencyjne: za mkw. używanego mieszkania średniej wielkości trzeba tu zapłacić 8073 zł, a u dewelopera to wydatek 7741 zł. Zmiany w stosunku do sierpnia są niewielkie, dlatego kupujący nieznancznie odczują podwyżkę kosztów. Następnym drogim miastem jest Kraków. W stolicy Małopolski mieszkania są droższcze niż we Wrocławiu. Średnia cena mieszkania do 60 mkw. to 6608 zł, a w porównaniu z końcem wakacji wzrost jest groszowy.

 

Dolny Śląsk drożeje

Inaczej sytuacja wygląda we Wrocławiu. Tutaj małe mieszkania z rynku pierwotnego do 38 mkw. podrożały ponad 300 zł, czyli 6%. Deweloper teraz wycenia je na 6389 zł za mkw. Za podobny lokal używany trzeba liczyć średnio 6518 zł. Natomiast najtańsze mieszkania są w tej chwili w Szczecinie. Tutaj różnica w cenie kawalerki i średniego mieszkania na rynku pierwotnym nie istnieje. Cena w jednej i drugiej sytuacji to ok. 4800 zł z mkw.

 

MDM nie wpłynął na ceny

Od początku września w programie Mieszkanie dla młodych można liczyć na dopłatę do używanej nieruchomości. To jeden z czynników, który nadał tempa rządowym dopłatom. Nie minęło jeszcze dostatecznie dużo czasu, by ceny mieszkań na rynku wtórnym uległy zmianie. Cytowany raport potwierdza, że różnice wahają się w okolicach kilku procent. Mieszkania w Poznaniu potaniały o 2%, a w Krakowie 1%.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

479 000 PLN

Kraków

50.00 m2

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nowy biurowiec we Wrocławiu. Zobacz Skarbowców 115

T Deweloper kończy budowę nowoczesnego budynku dla biznesu we Wrocławiu. Już w nowym roku właściciele lokali otrzymają do nich klucze. Biurowiec od początku cieszył się dużym ...

Czytaj dalej »