Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

1 850 000 PLN

powiat Olsztyn

567.00 m2

Co nowego na rynku nieruchomości?


Polska

2015-10-21

Ceny mieszkań na głównych rynkach nieruchomości niewiele się zmieniły. Jesień nie przyniosła zaskoczenia, oprócz sukcesu Mieszkania dla młodych. Zgodnie z prognozami w najbliższym czasie należy liczyć się z wyższymi kosztami zakupu własnego „M”, ale radykalne zmiany są odległe.

 

Październikowe ceny lokali w głównych polskich miastach nie zaskakują – w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Jasno wskazuje na to raport z rynku nieruchomości przeprowadzony przez ekspertów z otodom.pl i Bankier.pl. Ceny w stolicy są bezkonkurencyjne: za mkw. używanego mieszkania średniej wielkości trzeba tu zapłacić 8073 zł, a u dewelopera to wydatek 7741 zł. Zmiany w stosunku do sierpnia są niewielkie, dlatego kupujący nieznancznie odczują podwyżkę kosztów. Następnym drogim miastem jest Kraków. W stolicy Małopolski mieszkania są droższcze niż we Wrocławiu. Średnia cena mieszkania do 60 mkw. to 6608 zł, a w porównaniu z końcem wakacji wzrost jest groszowy.

 

Dolny Śląsk drożeje

Inaczej sytuacja wygląda we Wrocławiu. Tutaj małe mieszkania z rynku pierwotnego do 38 mkw. podrożały ponad 300 zł, czyli 6%. Deweloper teraz wycenia je na 6389 zł za mkw. Za podobny lokal używany trzeba liczyć średnio 6518 zł. Natomiast najtańsze mieszkania są w tej chwili w Szczecinie. Tutaj różnica w cenie kawalerki i średniego mieszkania na rynku pierwotnym nie istnieje. Cena w jednej i drugiej sytuacji to ok. 4800 zł z mkw.

 

MDM nie wpłynął na ceny

Od początku września w programie Mieszkanie dla młodych można liczyć na dopłatę do używanej nieruchomości. To jeden z czynników, który nadał tempa rządowym dopłatom. Nie minęło jeszcze dostatecznie dużo czasu, by ceny mieszkań na rynku wtórnym uległy zmianie. Cytowany raport potwierdza, że różnice wahają się w okolicach kilku procent. Mieszkania w Poznaniu potaniały o 2%, a w Krakowie 1%.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Zainteresowanie nowymi mieszkaniami spada?

Ostatnie dane rynkowe mówią, że sprzedaż nowych mieszkań spada. Czy deweloperzy zauważają mniejsze zainteresowanie zakupem lokali wśród klientów? Czy liczba ...

Czytaj dalej »