Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

Rekordowe wyniki Mieszkania dla młodych


Polska

2015-10-19

Zakup mieszkania z rządową dopłatą nie jest już ograniczony do rynku pierwotnego. Wrześniowa zmiana spowodowała znaczny wzrost zainteresowania MDM-em. Dane BGK wskazują, że budżet przeznaczony na ten rok może niedługo się wyczerpać.

 

Od września Mieszkanie dla młodych działa również na rynku wtórnym. To oznacza, że poszukujący mieszkania mają większy wybór i nie muszą wybierać jedynie z oferty deweloperskich. Okazuje się, że prognozy ekspertów sprawdziły się, a zainteresowanie rządowymi dopłatami znacznie wzrosło. Jak podaje Bank Gospodarki Krajowej, przed nowelizacją ustawy – w sierpniu – wpłynęło 1787 wniosków o dofinansowanie zakupu mieszkania. Kredytobiorcy łącznie wnioskowali o kwotę 41,95 mln zł.

 

Korzystna zmiana dla kupujących

Włączenie do rządowego programu używanych mieszkań spowodowało dwukrotny wzrost zainteresowania dopłatami. Wystarczył miesiąc funkcjonowania zmian, by Mieszkanie dla młodych zaczęło osiągać rekordowe wyniki. Bogusław Białowąs, wicedyrektor departamentu usług agencyjnych w BGK, bierze pod uwagę możliwość wyczerpania kwoty przeznaczonej na 2015 r. pod koniec IV kwartału. W ubiegłym roku udało się wykorzystać tylko ⅓ część puli, co oznacza, że znaczna część pieniędzy przepadła. Natomiast według danych BGK do końca III kwartału udało się wykorzystać połowę całkowitego budżetu na ten rok.

 

Popularność na koniec roku?

Warto przywołać sytuację z poprzedniego roku: największe zainteresowanie programem odnotowano w grudniu 2014. Banki zaakceptowały wtedy ok. 2 tys. wniosków kredytowych.  Może okazać się, że również teraz koniec roku będzie okresem największej popularności MDM. Od stycznia 2016 r. wymagany wkład własny wzrasta do min. 15%, co może przyspieszyć decyzję o zakupie mieszkania. Już w październiku PKO BP poinformowało, że zainteresowanie kredytami hipotecznymi jest większe o 250% niż w sierpniu. Nie ma więc wątpliwości, że nowelizacja zwiększyła ruch na rynku mieszkaniowym i pobudza rynek wtórny. Na 2015 r. przeznaczono 715 mln zł – być w tym roku budżet na dopłaty nie przepadnie.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nowy biurowiec we Wrocławiu. Zobacz Skarbowców 115

T Deweloper kończy budowę nowoczesnego budynku dla biznesu we Wrocławiu. Już w nowym roku właściciele lokali otrzymają do nich klucze. Biurowiec od początku cieszył się dużym ...

Czytaj dalej »