Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

Jak dzisiaj budują deweloperzy?


Polska

2015-09-30

Rynek mieszkaniowy w Polsce nabiera tempa. Inwestorzy budują kolejne osiedla coraz szybciej – wystarczą dwa lata, by nowy budynek wypełnił się lokatorami. Szybka sprzedaż wiąże się również z dopasowaniem nieruchomości do wymagań klientów.

 

Z jednej strony słychać głosy o zbyt wysokich cenach mieszkań, z drugiej zaś jasno widać kolejne sukcesy deweloperów. Coraz więcej mieszkań buduje się w ostatnich latach, a rozwój rynku pierwotnego wspierają programy rządowych dopłat do kredytów hipotecznych. Jak informuje GUS, deweloperzy starają się budować w coraz większym tempie. W porównaniu z sytuacją sprzed 12 lat, dzisiaj nowy blok powstaje 28 miesięcy szybciej.

 

Ciasne, ale własne

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną zmianę. W ostatnich latach królują małe mieszkania i to właśnie na takie stawiają inwestorzy. Średnia powierzchnia mieszkaniowa w 2014 r. to 59,6 m kw., chociaż jeszcze w 2008 r. wynosiła ona 68,2 m kw. Dane GUS potwierdzają, że deweloperzy dopasowują swoją ofertę do potrzeb kupujących. Warto wziąć pod uwagę, że dopłaty w rządowych programach takich jak Rodzina na swoim i Mieszkanie dla młodych zawsze dotyczą mniejszych lokali. Stąd też dodatkowa popularność kompaktowych mieszkań.

 

Z najnowszych badań GUS łatwo odczytać, że rok 2015 to prawdziwy czas sukcesu deweloperów. Nigdy wcześniej nie rozpoczęło się tak wiele inwestycji jak w tym roku. Aż 53,9 tys. mieszkań powstało przez do sierpnia. Eksperci wskazują, że zwiększony popyt to nie tylko efekt tańszych kredytów i lepszej sytuacji finansowej Polaków. Lokaty straciły na wartości tak bardzo, że nieruchomości stają się najpopularniejszą formą lokaty kapitału.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

1 540 000 PLN

Wrocław

185.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Zainteresowanie nowymi mieszkaniami spada?

Ostatnie dane rynkowe mówią, że sprzedaż nowych mieszkań spada. Czy deweloperzy zauważają mniejsze zainteresowanie zakupem lokali wśród klientów? Czy liczba ...

Czytaj dalej »