Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

550 000 PLN

Kruszwica

500.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

Zakup mieszkania na wynajem ciągle opłacalny?


Polska

2015-07-16

Rosnące ceny mieszkań sprawiają, że zainteresowanie kupnem mieszkania na wynajem może maleć. Warto jednak podkreślić, że nieruchomości ciągle są jedną z najbardziej rentownych inwestycji. Niskie stopy procentowe wpływają na coraz mniejszą wartość lokat.

 

Lokowanie w nieruchomości jeszcze nie jest standardem w Polsce. Wpływają na to ceny mieszkań. Ta forma inwestycji dotyczy przede wszystkim zamożnej części społeczeństwa, jednak jej popularność rośnie. W raporcie Domiporta i Home Broker znajdują się dane potwierdzające opłacalność tego sposobu pomnażania majątku. Można zyskać już 4,21% rocznie, a w Gdańsku nawet 5,21%. Zwrot z inwestycji wiąże się z ceną nabytej nieruchomości i stawkami najmu w danym mieście, ale również z dodatkowymi kosztami. Zysk nie zawsze jest tak duży, jak można by się spodziewać – wszystko zależy od rynku. W Krakowie, Gdyni i Poznaniu można liczyć na 3,8%. Mimo gorszego wyniku to i tak lepsze rozwiązanie od tradycyjnych lokat bankowych, które teraz służą jedynie jako forma zamrożenia oszczędności – banki oferują maksymalnie 2,5% rocznie.

 

Największą dynamiką wyróżnia się rynek nieruchomości Warszawy. Wzrost cen mieszkań w ostatnim półroczu sprawił, że w skali roku można zarobić mniej. Ze wspominanego raportu wynika, że inwestujący w stolicy mogą spodziewać się 4,35% zysku rocznie. Jednocześnie dane mówią, że na zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem trzeba czekać nawet 26 lat.

 

Jakość lokaty w mieszkanie zależy od sytuacji na rynku. Pierwszy kwartał 2015 r. wydawał się idealnym czasem na włożenie oszczędności w zakup lokalu na wynajem. Obniżenie stóp procentowych i spadek kosztów kredytów hipotecznych wpłynął na przyspieszenie decyzji zakupowych wielu Polaków. Wygrywa dobra lokalizacja i stan mieszkania, dlatego na szybszy zwrot mogą liczyć ci, którzy zdecydowali się zainwestować większą kwotę. Centra dużych polskich miast pozwalają na uzyskanie najwyższych cen za miesięczny najem, a tym samym na wzrost rocznego zysku. Warto przemyśleć lokatę w mieszkanie – zwłaszcza za gotówkę. Takie rozwiązanie procentuje.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Pod jakim znakiem upłynął rok 2018 w mieszkaniówce?

Jakie główne tendencje rynkowe zarysowały się w segmencie mieszkaniowym w 2018 roku? Co najbardziej rzutowało na działalność deweloperów? Sondę prezentuje serwis ...

Czytaj dalej »