Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

225 000 PLN

Kraków

16.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

Pomysły na pomoc dla zadłużonych we franku


Polska

2015-06-15

Zadłużeni we franku ciągle borykają sie z problemem spłaty niekończącego się długu. Znane są już propozycje banków, mające ułatwić im walkę z kredytem. Warto poznać rozwiązania, które pod koniec maja wskazał Związek Banków Polskich.

Grupa Polaków związanych z bankami kredytem hipotecznym we franku szwajcarskim od kilku lat nie radzi sobie ze spłatą. Rok 2015 zaczął się dla nich wyjątkowo ciążko - uwolnieniem waluty i skokiem kursu franka do nowej kwoty przekraczającej 4 zł. Rozgorzały nowe dyskusje nad tematem pomocy dla "frankowców", a wybory prezydenckie wzmocniły je argumentami. Na konferencji Związku Banków Polskich pojawił się zestaw propozycji.

6 punktów oparcia
Zgodnie z postanowieniami do końca roku ma funkcjonować sześć zasad wsparcia zadłużonych w helweckiej walucie: ujemna stawka LIBOR CHF przy obliczaniu oprocentowania, zmniejszenie spreadu, zgoda na wydłużenie spłaty, umożliwienie przewalutowania długu (wg kursu NBP), brak dodatkowych opłat z tytułu zabezpieczeń kredytu i uelastycznienie zasad restrukturyzacji kredytu.

Finansowe wsparcie instytucji
Banki proponują rownież utworzenie Funduszu Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych i chcą na ten cel przeznaczyć 125 mln zł. To na razie propozycja. Gdyby jednak ustawa o utworzeniu takiej instytucji weszła w życie, dłużnicy, którzy z różnych powodów nie radzą sobie ze spłatą kredytu mieszkaniowego, mogliby liczyć na pomoc finansową w wysokości ok. 1500 zł miesięcznie. W grę wchodzi również umorzenie spłarty w wyjątkowych okolicznościach.

Fundusz stabilizacyjny
Kolejna koncepcja pomocy wiąże się z koniecznością zawarcia aneksu do umowy krdytowej. Na jego podstawie kredytobiorca wejdzie w nowy układ z kredytodawcą w oparciu o fundusz stabilizacyjny, który będzie mógł utworzyć każdy bank wewntrznie. To rozwiązanie miałoby pochłonąć ok. 350 mln zł. Jeśli frank znowu niebezpiecznie zwiększy wartość, poszkodowani mogliby liczyć na wsparcie np. 0,33 zł do każego fanka w miesięcznej racie. Istotnym punktem tej propozycji jest również deklaracja klienta, że zgodzi się na przewalutowanie kredytu, gdy tylko sytuacja rynkowa będzie na to pozwalała. Fundusz stabilizacyjny we wstępnym planie adresowany byłby do tych, którzy zarabiają poniżej średniej krajowej i spłacają regularnie mieszkanie do 75 m kw.

Frank i przeprowadzka?
Banki chcą również ułatwić "frankowcom" przeprowadzkę do innego miasta mimo długu. Wielu z nich narzeka, że mieszkanie, którego nie są w stanie spłacić, blokuje im możliwość przeprowadzki w kierunku nowej, lepszej pracy. Nowy program wsparcia pozwoliłby na zakup kolejnego mieszkania z uwzględnieniem zabezpieczenia, którym jest zadłużone we franku mieszkanie. Pieniądze za sprzedaży nieruchomości musiałyby się znaleźć na konkretnym rachunku, by bank mógł uznać trasakcję za bezpieczną.

Wszystkie rozwiązania budzą wątpliwości, głosu sprzeciwu i jednocześnie nie są rewolucyne. Sytuacja zadłużonych we franku jest trudna, a pomoc kosztowna i kontrowersyjna. Na razie rozwiązania mają przede wszystkim charakter propozcji - zobaczymy, co okaże się skutecznym i zadowalającym ratunkiem.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 100 000 PLN

Wrocław

303.00 m2

320 000 PLN

Kraków

26.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Lokale usługowe dają większy zysk z najmu niż mieszkania

W nowych osiedlach oferowanych jest coraz więcej lokali usługowych. Nie brakuje na nie chętnych, bo przynoszą większy dochód z najmu, niż mieszkania     Brak ...

Czytaj dalej »