Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

1 990 000 PLN

powiat olsztyński

812.00 m2

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

MdM – siła napędowa deweloperów


Polska

2015-05-07

Mieszkanie dla młodych od początku 2015 r. radzi sobie coraz lepiej. Rekordowy był marzec i chociaż w kwietniu wyniki były słabsze, program notuje dobre wyniki. Do tej pory „młodzi” zarezerwowali już 142 mln zł z tegorocznej puli.

 

Tylko kwietniowe wnioski opiewają na 36 mln zł. Korzystają na tym deweloperzy, którzy bardzo dobrze zaczęli rok również dzięki łagodnej zimie. Z danych GUS widać również, że dużo więcej inwestycji rozpoczęło się właśnie w I kwartale 2015 r. – w porównani z ubiegłym rokiem wzrost wynosi 8%. W związku z tym w budowie jest 16,4 tys. mieszkań. Rynek pierwotny rozwija się w tej chwili szybciej dzięki rządowym dopłatom dla kupujących i zgodnie z ich zasadami. Nowe osiedla projektowane są tak, by klienci deweloperów mieli szansę na MdM.

 

Mieszkania dopasowane do zasad

Warto przypomnieć, że limity cenowe to tylko jedna kwestia. Wpływają one dosyć mocno na odsuwanie rodzinnych budynków od centrum ze względu na poszukiwanie oszczędności. Kolejne ograniczenie to powierzchnia mieszkania. Dopłata przysługuje tylko do lokali o maksymalnej powierzchni 75 m kw. lub domów do 100 m kw. Program ma spełniać funkcje pomocy rodzinom, ale również singlom do 35 roku życia. Deweloperzy muszą więc dopasować się nie tylko do zasad, które narzucaja MdM, ale jednocześnie powinni uwzględnić potrzeby grup docelowych.

 

Dobre warunki na rynku kredytowym sprawiają, że młodzi ludzie coraz chętniej zwracają uwagę na mieszkania od deweloperów. Wizja rządowej dopłaty i raty korzystnej dzięki niskim stopom procentowym to argumenty, by nie odkładać decyzji o zakupie mieszkania na później. Z drugiej jednak strony jest zapowiedź zmian w systemie wsparcia MdM. Od lipca rodziny z trójką dzieci będą miały szansę na dużo wyższe dopłaty. Nawet gdyby druga połowa roku wiązała się z dodatkowym wzrostem popularności dopłat, szanse na wyczerpanie tegorocznego budżetu są nikłe. Z obliczeń Home Brokera wynika, że taka sytuacja mogłaby się wydarzyć, gdyby każdego miesiąca wnioski o dopłaty opiewały na 58,6 mln zł, a tego wynik jeszcze nie udało się osiągnąć. Dodatkowo, mimo budowy kolejnych inwestycji, z każdym kolejnym miesiącem maleją szanse na zakup mieszkania oddawanego do użytku jeszcze w 2015 r. Już w maju wnioski o dopłaty na kwotę 32 mln zł dotyczą nieruchomości, które będą gotowe dopiero w 2016 roku. Z całą pewnością MdM rozwija się lepiej niż na początku funkcjonowania – zobaczymy, co przyniosą kolejne miesiące.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nowy biurowiec we Wrocławiu. Zobacz Skarbowców 115

T Deweloper kończy budowę nowoczesnego budynku dla biznesu we Wrocławiu. Już w nowym roku właściciele lokali otrzymają do nich klucze. Biurowiec od początku cieszył się dużym ...

Czytaj dalej »