Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

Zbliża się wielka wyprzedaż mieszkań zakładowych?


Polska

2015-04-20

Posłowie chcą umożliwić sprzedaż 2 tys. mieszkań należących do Poczty Polskiej. Może być to dopiero początek wielkiej wyprzedaży. Szacuje się, że do różnych przedsiębiorstw należy wciąż ponad 100 tys. lokali. Czy ich sprzedaż to sposób na pobudzenie branży remotnowej i budowlanej?

 

Branża nieruchomości najtrudniejszy okres ma już za sobą. Rośnie zarówno liczba oddawanych mieszkań do użytku jak i wydanych pozwoleń na budowę. Zeszły rok był dla deweloperów bardzo dobry – według prognoz również w tym roku firmy z branży powinny zanotować zysk. Rozpoczęcie wyprzedaży mieszkań zakładowych, w zamyśle posłów, powinno być  impulsem dla firm remontowych i budowlanych, przed którymi pojawią się nowe możliwości zarobku. Jednak przede wszystkim daje ona możliwość Polakom zamieszkujących lokale należące do Poczty Polskiej na zakup lokalu na własność – dla wielu, w świetle obowiązujących przepisów, było to bardzo trudne.

 

Wyprzedaż zacznie się od mieszkań Poczty Polskiej

Ustawa z 2008 r. o komercjalizacji Poczty Polskiej pozwala na zakup lokalu z bonifikatą, jeśli znajduje się on w budynku mieszkalnym – pozostałe nie kwalifikują się do wykupu na preferencyjnych warunkach. Obecnie w tej, trudnej sytuacji znajduje się większość lokatorów. Obowiązujący stan prawny w praktyce uniemożliwia wielu osobom zakup mieszkania. W zamyśle posłów możliwością wykupu z bonifikatą powinny zostać objęte wszystkie nieruchomości należące do Poczty Polskiej, bez względu na to w jakim budynku się znajdują. Jeśli projekt zmian spotka się z pozytywnym przyjęciem Rządu to przed wieloma rodzinami może otworzyć  się możliwość nabycia mieszkania na nowych, korzystniejszych warunkach.

 

Możliwe będzie uzyskanie 95% bonifikaty?

Emeryci i renciści będą mogli wykupić mieszkanie już za jedyne 5% jego wartości. W przypadku obecnych pracowników zakładu ulga naliczana jest procentowo -proporcjonalnie do czasu przepracowanego w firmie. Każdy przepracowany rok to dodatkowe 6% bonifikaty. Długość wynajmu również ma wpływ na końcową cenę mieszkania – im dłużej mieszkanie było wynajmowane tym ulga większa. Jednak bonifikata nie może przekroczyć 95% rynkowej wartości mieszkania. W oparciu o takie zasady swoje nieruchomości będą mogli wykupić pracownicy Poczty Polskiej.

 

 

Mieszkania Poczty Polskiej to dopiero początek?

Rozpoczęcie wyprzedaży nieruchomości Poczty Polskiej może okazać się wstępem do dalszych zmian. Według danych źródłowych PKP dysponują znacznie większym majątkiem. Są właścicielem  35 tys. mieszkań zakładowych. Niewiele mniej, bo ponad 28 tys. lokali, posiada Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Jeśli, w przyszłości, i te podmioty objęte zostaną podobnym programem to zmiany mogą okazać się zauważalne. O ile wprowadzenie na rynek około 2 tys mieszkań Poczty nie powinno być odczuwalne, o tyle liczba dziesięcio- lub dwudziestokrotnie większa na pewno spowoduje poważne zmiany w branży nieruchomości. Niewiadomą jest tylko liczba lokatorów, którzy zdecydują się na wykupienie zajmowanego lokalu.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości komercyjne – inwestycje w Polsce nabierają tempa

      Polska stała się atrakcyjnym rynkiem z możliwością dywersyfikacji ryzyka dla zagranicznych inwestorów. Napływ nowego kapitału sprawia, że to inwestycje ...

Czytaj dalej »