Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

Wkład własny ma wpływ na ceny mieszkań?


Polska

2015-02-22

Banki w Polsce udzielają kredytu hipotecznego, jeśli klient dysponuje własnymi środkami na kupno mieszkania. To standard w większości krajów – nie tylko w Europie. Wprowadzenie wkładu własnego ma również wpływ na kształtowanie się cen nieruchomości.

 

Obowiązkowe oszczędności na zakup mieszkania z kredytem hipotecznym to jeszcze nowość w Polsce. Rekomendacja S weszła w życie z początkiem 2014 r. i wprowadziła wkład własny jako standard. Pierwszy etap oznaczał minimum 5% wartości nieruchomości, w tym roku kwota urosła do 10%, a docelowo ma osiągnąć 20% w 2017 roku. W porównaniu do innych krajów te wymogi nie są wygórowane. Okazuje, że Węgrzy przed kupnem nieruchomości muszą zgromadzić nawet 65% jej ceny – w przypadku kredytu w obcej walucie. Hiszpania, Bułgaria, Portugalia wymagają 30% wkładu własnego – zgodnie z informacjami, które podaje Lion's Bank.

 

Efekt kryzysu

Wprowadzenie wkładu własnego jako obowiązku to echo kryzysu. Banki wprowadziły tego typu zabezpieczenie, by z opcji kredytowania nieruchomości mogła korzystać mniejsza grupa ludzi. W ten sposób do grona kredytobiorców dołączają tylko ci, którzy dysponują niewielką częścią wartości kupowanego mieszkania lub domu – to dowód na to że poradzą sobie z miesięcznymi ratami w przyszłości.

 

Sposób na ceny nieruchomości

Wkład własny działa również jak hamulec cen nieruchomości. Trudniejszy dostęp do kredytu zmniejsza popyt na mieszkania. Lion's Bank przywołuje raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego z 2011 roku. Wynika z niego, że wprowadzenie obowiązkowego wkładu własnego w Korei wpłynęło na rosnące ceny mieszkań, obniżając je o 10 pkt. procentowych. Oprócz tego rozwiązanie ma prowadzić również do zmniejszenia na rynku ofert nieruchomości, których właściciele mają problemy finansowe z powodu kredytu.

 

Warto pamiętać, że obowiązkowy wkład własny w każdym banku może mieć inną wartość. 10% wymagane w 2015 r. działa raczej jako przykład. Banki mają prawo ustalenia wymagań na własnym poziomie. Tym samym, w ubiegłym roku, można już było sprawdzić, że 5% było wartością minimalną, a w rzeczywistości należało dysponować wyższą kwotą zabezpieczającą. Jednak tego typu zmiana oznacza realne obniżenie kosztów kredytu, w związku z tym, że pożyczana kwota jest niższa. Chociaż rekomendacja S to przede wszystkim bezpieczeństwo dla banków udzielających kredytów, skutecznie hamuje decyzje o pochopnym zakupie na rynku nieruchomości.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nowy biurowiec we Wrocławiu. Zobacz Skarbowców 115

T Deweloper kończy budowę nowoczesnego budynku dla biznesu we Wrocławiu. Już w nowym roku właściciele lokali otrzymają do nich klucze. Biurowiec od początku cieszył się dużym ...

Czytaj dalej »