Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

Wkład własny ma wpływ na ceny mieszkań?


Polska

2015-02-22

Banki w Polsce udzielają kredytu hipotecznego, jeśli klient dysponuje własnymi środkami na kupno mieszkania. To standard w większości krajów – nie tylko w Europie. Wprowadzenie wkładu własnego ma również wpływ na kształtowanie się cen nieruchomości.

 

Obowiązkowe oszczędności na zakup mieszkania z kredytem hipotecznym to jeszcze nowość w Polsce. Rekomendacja S weszła w życie z początkiem 2014 r. i wprowadziła wkład własny jako standard. Pierwszy etap oznaczał minimum 5% wartości nieruchomości, w tym roku kwota urosła do 10%, a docelowo ma osiągnąć 20% w 2017 roku. W porównaniu do innych krajów te wymogi nie są wygórowane. Okazuje, że Węgrzy przed kupnem nieruchomości muszą zgromadzić nawet 65% jej ceny – w przypadku kredytu w obcej walucie. Hiszpania, Bułgaria, Portugalia wymagają 30% wkładu własnego – zgodnie z informacjami, które podaje Lion's Bank.

 

Efekt kryzysu

Wprowadzenie wkładu własnego jako obowiązku to echo kryzysu. Banki wprowadziły tego typu zabezpieczenie, by z opcji kredytowania nieruchomości mogła korzystać mniejsza grupa ludzi. W ten sposób do grona kredytobiorców dołączają tylko ci, którzy dysponują niewielką częścią wartości kupowanego mieszkania lub domu – to dowód na to że poradzą sobie z miesięcznymi ratami w przyszłości.

 

Sposób na ceny nieruchomości

Wkład własny działa również jak hamulec cen nieruchomości. Trudniejszy dostęp do kredytu zmniejsza popyt na mieszkania. Lion's Bank przywołuje raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego z 2011 roku. Wynika z niego, że wprowadzenie obowiązkowego wkładu własnego w Korei wpłynęło na rosnące ceny mieszkań, obniżając je o 10 pkt. procentowych. Oprócz tego rozwiązanie ma prowadzić również do zmniejszenia na rynku ofert nieruchomości, których właściciele mają problemy finansowe z powodu kredytu.

 

Warto pamiętać, że obowiązkowy wkład własny w każdym banku może mieć inną wartość. 10% wymagane w 2015 r. działa raczej jako przykład. Banki mają prawo ustalenia wymagań na własnym poziomie. Tym samym, w ubiegłym roku, można już było sprawdzić, że 5% było wartością minimalną, a w rzeczywistości należało dysponować wyższą kwotą zabezpieczającą. Jednak tego typu zmiana oznacza realne obniżenie kosztów kredytu, w związku z tym, że pożyczana kwota jest niższa. Chociaż rekomendacja S to przede wszystkim bezpieczeństwo dla banków udzielających kredytów, skutecznie hamuje decyzje o pochopnym zakupie na rynku nieruchomości.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

370 000 PLN

Reszel

3100.00 m2

925 PLN

Świdnica

130.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Zainteresowanie nowymi mieszkaniami spada?

Ostatnie dane rynkowe mówią, że sprzedaż nowych mieszkań spada. Czy deweloperzy zauważają mniejsze zainteresowanie zakupem lokali wśród klientów? Czy liczba ...

Czytaj dalej »