Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

520 mln zł na zakup nowych mieszkań w MDM


Polska

2015-02-09

Środki na zakup mieszkania z rządową dopłatą w 2015 r. rezerwowano już od ubiegłego roku. Pierwszej puli nie udało się wykorzystać w całości, więc pieniądze przeznaczone dla młodych ludzi przepadły. Czy w tym roku będzie podobnie. W II kwartale czekają nas zmiany, które mogą podnieść zainteresowanie programem.

 

Mieszkanie dla młodych działa już ponad rok. Program ma już za sobą pierwsze próby, które pokazały jego wady, ale mimo to cieszy się powodzeniem. Chociaż jego zasady nie współgrają z rynkiem nieruchomości, mieszkania na peryferiach miast można nabyć z rządową dopłatą. Tylko w styczniu wpłynęły 1233 wnioski o dofinansowanie zakupu rodzinnego lokum. Łączna kwota, na którą opiewają to już ponad 29 mln zł.

 

MDM 2014, mieszkania 2015

Warto pamiętać, że specyfika MDM wiąże się z realiami rynku deweloperskiego. W związku z tym w ubiegłym roku już od drugiego kwartału kupujący wnioskowali o dopłatę do mieszkania, które zostanie oddane dopiero w 2015 roku. Mimo wszystko do wykorzystania jest jeszcze 520 mln zł. W ubiegłym roku nie udało się wykorzystać nawet połowy tej kwoty do zakupu nieruchomości, czy są szanse na sukces programu w tym roku? Być może sytuacja zmieni się w lipcu. To właśnie na okres wakacji rząd zapowiada zmiany w MDM. Chodzi przede wszystkim o ułatwienie zmiany mieszkania na większe rodzinom z dziećmi. Rodzice trojga dzieci będą mogli liczyć na pomoc w wysokości 30% wartości nieruchomości. Dzięki temu program ma stać się prorodzinny – zgodnie z pierwotnym założeniem. To może sprawić, że wielu ludzi odłoży zakup mieszkania do czasu wdrożenia poprawek.

 

Największą przeszkodą w sprawnym funkcjonowaniu programu dopłat są ograniczenia maksymalnych cen mieszkań. Sytuacja na rynku nieruchomości w związku z tym pokaże, jak limity ukształtują się tym razem. 520 mln zł to kwota, którą trudno będzie wykorzystać w całości, patrząc na doświadczenia ubiegłoroczne. Pierwszy rok działania MDM zamknął się na 211 mln zł przeznaczonych na zakup lokali oddanych w tym czasie. Pod koniec roku znacznie wzrosło zainteresowanie programem, jednak już w listopadzie 65% wniosków dotyczyło mieszkań z 2015 roku. Drugi rok działania dofinansowań można potraktować jako prawdziwy sprawdzian – zwłaszcza, gdy poprawki wejdą już w życie.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Budowa domu w 2018 roku będzie dużo droższa

Ostatni rok w budownictwie to coraz lepsza koniunktura i wzrosty cen. Według GUS produkcja budowlano-montażowa wzrosła w I połowie 2017 roku o 7,6%, a druga połowa roku po podliczeniu ...

Czytaj dalej »