Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

Jak rewolucja franka wpłynie na rynek nieruchomości?


Polska

2015-01-18

Frank w ciągu kilku godzin zmienił życie wielu kredytobiorców. Nowa  sytuacja ma wpływ również na obrót nieruchomościami. Obecne warunki rynkowe zamykają zadłużonym we frankach możliwość sprzedaży  mieszkań, by ratować portfel. Rynek pierwotny też może odczuć konsekwencje skoków waluty.

 

Rewolucja na rynku walutowym to zasługa Szwajcarskiego Banku Centralnego. Uwolnienie franka sprawiło, że 15 stycznia 2015 r. wszyscy z zainteresowaniem śledzili błyskawiczne zmiany  w wartości helweckiej waluty. Chociaż przez chwilę frank kosztował ponad 5 zł, ustabilizował się w końcu na kwocie 4,20 zł. Zadłużeni w tej walucie to główne ofiary „czarnego czwartku”. Wielu z nich decydowało się na zakup mieszkania i kredyt, gdy frank kosztował poniżej 2 zł. Pierwsze kłopoty zaczęły się, gdy złotówka zaczynała słabnąć: zadłużenie niebezpiecznie rosło, nawet o 30%. Tym razem podobne zmiany zaszły w ciągu jednego dnia.

 

Sprzedaż bez sensu

Kredytobiorcy, którzy spłacają nieruchomości we franku nie mają zbyt wielu możliwości. Chociaż głosy dotyczące stworzenia specjalnego parasola ochronnego dla nich lub programu wsparcia są żywe, funkcjonują raczej jako dyskusje i plany bez pokrycia. Jeśli miesięczna rata wzrośnie o kilkaset złotych, problemy z terminową spłatą kredytu są istotne. Ratunkiem mogą być wakacje kredytowe, czyli tymczasowe zawieszenie płatności za zgodą banku, jednak takie działanie ma charakter doraźny. Z prognoz wynika, że nowy, wysoki kurs franka utrzyma się przez najbliższe miesiące – dopóki nie umocni się złotówka. Zwykle w trudnej sytuacji rozwiązaniem jest sprzedaż zadłużonego mieszkania.

 

Problemem osób, które zaciągnęły kredyt we franku jest to, że zadłużenie przekroczyło wartość pożyczonej od banku kwoty. Kredyt na 300 tys. zaciągnięty w 2008 r., w krytycznym momencie wzrósł do 566 tys. zł, a przy kursie 4,30 zł oznacza 469 tys. zł do spłaty. By sprzedać nieruchomość z korzyścią i – przede wszystkim – z szansą na spłatę zadłużenia, należy znacznie podnieść cenę ofertową.  Według Metrohouse ogłoszenia sprzedaży mieszkań budowanych w czasie boomu na franka stanowią jakieś 10%. Można więc się spodziewać, że nowe mieszkania z rynku wtórnego będą rzadkością. Zadłużeni we franku musieliby zdecydować się na sprzedaż mieszkania po niekorzystnej dla nich cenie i w efekcie dopłacić jeszcze, by spłacić resztę kredytu. Może też okazać się, że nowa sytuacja wpłynie na rynek pierwotny. Deweloperom maleje grupa klientów: większość mieszkań spłacanych we franku to lokale zakupione na chwilę, z myślą szybkiej spłaty, dobrej inwestycji, żeby nabycie dużego mieszkania było łatwiejsze w przyszłości. Frankowa rewolucja znacząco zmienia plany wielu ludzi. Tym samym redukuję liczbę zainteresowanych dużymi mieszkaniami.

 

Czarny czwartek kładzie się cieniem na sytuacji zadłużonych, banków i – jak widać – na rynku mieszkaniowym. Oczywiście tylko ta pierwsza grupa może znaleźć się w sytuacji bez wyjścia. Pozostaje więc nadzieja na szybką zmianę i powrót przynajmniej do stanu sprzed 15 stycznia tego roku.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Skarbowców 115 - miejsce dla Twojego biznesu

Odpowiednie otoczenie, komfortowe rozwiązania dla pracowników i bliskość kluczowych punktów – to elementy budujące sukces inwestycji komercyjnej. T Deweloper ...

Czytaj dalej »