Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

Kryzys we frankach


Polska

2015-01-15

W związku z decyzją Szwajcarskiego Banku Centralnego frank poszybował w górę. Jego wartość skoczyła o 30% w mgnieniu oka. Początek roku oznacza tym samym kolejne problemy dla zadłużonych w tej walucie.  Co dalej?

 

Kredyt we frankach jeszcze 6 lat temu był jednym z najpopularniejszych i najkorzystniejszych sposobów na sfinansowanie nieruchomości. Korzystny kurs tej waluty pozwolił na obniżenie miesięcznej raty w stosunku do podobnego kredytu w złotówkach. Zadłużeni we frankach już od pewnego czasu przeżywają trudności związane ze zobowiązaniami wobec banków, które wzrosły nieproporcjonalnie. Jednak 15 stycznia 2015 r. padł rekord: w ciągu kilku chwil wartość franka wzrosła o 30%. Jeśli więc na początku kredytu, w 2008 r. frank kosztował ok. 2,24 zł, w 2015 decyzją Szwajcarskiego Banku Centralnego skoczył nagle do ponad 4 zł.

 

Nietypowa sytuacja

Komentarze do sytuacji są wyjątkowo żywe. Na portalu wyborcza.biz można przeczytać:  – Bank Szwajcarii posyła gospodarkę swego kraju w recesję. Ogromna pomyłka monetarnych władz. Nie spodziewałem się czegoś takiego - napisał Lars Christensen, duński ekonomista. Już wieczorem 15 stycznia w kantorach franki można kupić za 5,20 zł, a na rynku walutowym ich wartość to 4,20 zł. Kurs rósł z minuty na minutę. Główny ekonomista serwisu Bankier.pl, Łukasz Piechowiak, radzi:  –W takiej sytuacji trudno zachować spokój. Jedyne co możemy zrobić, to nie panikować i czekać na rozwój wypadków. Ten, kto nie musi, niech nie kupuje waluty. Obecnie grają spekulanci – zachowajmy zimną krew i nie dajmy im zarobić.

 

Ujemne stopy są ratunkiem

Bankier.pl podaje, że kilkadziesiąt tysięcy ludzi spłaca kredyt w tej walucie. Chociaż prognozy wskazują, że najbliższe miesiące raczej nie przyniosą zmian, a frank utrzyma nowy poziom, raty kredytu wzrosną mniej więcej o 25%. To zasługa niskich stóp procentowych – też rekordowych. Szwajcarski Bank Centralny obniżył stopy do wartości ujemnych: -075% . Można liczyć, że w takiej sytuacji, przy kursie 4 zł, rata wzrośnie jedynie o 30 zł. Dzięki malejącej stawce LIBOR problemy zadłużonych we frankach będą mimo wszystko mniejsze.

 

Banki obserwują sytuację na rynku walutowym, jednak na razie nie podejmują radykalnych kroków. Wnioski i działania znajdą uzasadnienie dopiero, gdy uspokoi się sytuacja, kredytobiorcy poznają nowe zasady spłaty po uwzględnieniu stawki LIBOR.

 

Warto sprawdzić aktualne dane i komentarze banków tutaj:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Drogi-frank-o-ile-wzrosnie-rata-7231803.html

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

6 790 000 PLN

Warszawa

960.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Kredyty hipoteczne w obcej walucie - opłacało się?

Moda na kredyty w obcych walutach dobiegła końca. Frank szwajcarski budzi wiele kontrowersji, a jak jest z zadłużeniem w euro? Okazuje się, że mimo wielu wad, to kredyt złotówkowy ...

Czytaj dalej »