Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

1 990 000 PLN

powiat olsztyński

812.00 m2

Dalszy ciąg informatyzacji ksiąg wieczystych


Polska

2014-12-14

Sejm przyjął propozycję Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie informatyzacji ksiąg wieczystych. Zmiany wprowadzone w kodeksie postępowania cywilnego to kolejny etap cyfryzacji – bezpośrednio dotyczący rynku nieruchomości.

 

Sprawdzenie ksiąg wieczystych jest jednym z najważniejszych działań podczas zakupu nieruchomości. Dopiero po ponad 10 latach udało się wprowadzić już niemal wszystkie dokumenty do Centralnej Bazy Ksiąg Wieczystych. Jednak za pośrednictwem Internetu księgi wieczyste można przeglądać już od 4 lat. Dzięki tym zmianom dostęp do tych dokumentów staje się coraz łatwiejszy. Przepisy, które w listopadzie zostały przyjęte przez Sejm są kolejnym etapem prac mających na celu dalszą informatyzację tego sektora rynku nieruchomości.

 

Większość sejmowa za zmianami

Głosami rządzącej koalicji udało się w listopadzie przyjąć zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Finansów. Za przyjęciem poprawek do kodeksu postępowania cywilnego głosowało 295 posłów. Przeciwko opowiedziało się 131. Jeśli Senat przyjmie wszystkie poprawki, to, po ich wejściu w życie, bezpieczeństwo oraz szybkość transakcji mają szansę wzrosnąć. Jest to bardzo dobra informacja, przede wszystkim dla wszystkich planujących kupić w najbliższym czasie nieruchomość.

 

Zmiany, ale jakie?

Choć planowane zmiany nie dotkną bezpośrednio konsumentów – ich głównym celem jest zobligowanie notariuszy, komorników i naczelników urzędów skarbowych do rozpoczynania postępowań z wykorzystaniem cyfrowego dostępu do dokumentów. Nowe zapisy wprowadzane w księgach wieczystych będą natychmiastowo aktualizowane – tym samym proceder wielokrotnej sprzedaży tej samej nieruchomości przestanie być możliwy. Transakcje staną się dużo bezpieczniejsze oraz szybsze – system informatyczny weryfikować będzie nie tylko wprowadzane zapisy, ale również tożsamość osób, które będą ich dokonywać. W przypadku kontrowersji dużo łatwiejsze stanie się weryfikowanie wprowadzonych zapisów i usuwanie ewentualnych nieprawidłowości.

 

Składanie wniosków wciąż w formie papierowej

Chcąc założyć księgę wieczystą lub wprowadzić w niej nowy zapis, wnioski składane muszą być w dalszym ciągu w formie pisemnej – dokumenty elektroniczne nie będą do nich załączane. Jedynym odstępstwem od tej reguły może być sytuacja, w której wymagany w postępowaniu dokument istnieje wyłącznie w formie cyfrowej. Zmiany postulowane przez Ministerstwo Finansów pozwalają prognozować, że w niedalekiej przyszłości również ten proces może ulec zmianie. Informatyzacja będzie, bez wątpienia postępować i obejmować swoim zakresem coraz to nowe obszary rynku nieruchomości.  

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

1 850 000 PLN

powiat Olsztyn

567.00 m2

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

1 000 000 PLN

Krobia

380.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nowy biurowiec we Wrocławiu. Zobacz Skarbowców 115

T Deweloper kończy budowę nowoczesnego budynku dla biznesu we Wrocławiu. Już w nowym roku właściciele lokali otrzymają do nich klucze. Biurowiec od początku cieszył się dużym ...

Czytaj dalej »