Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

Deweloperzy inwestują w małych miastach


Polska

2014-10-15

Polskie małe i średnie miasta to wciąż rynek nienasycony – brak w nich nowoczesnej powierzchni handlowej. W tym roku sytuacja powinna się odrobinę zmienić. Większość inwestycji deweloperskich z tego zakresu realizowana jest w miastach do 100 tys. mieszkańców.

 


Nienasycony rynek

Obecnie zaledwie 1,9 mln mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej znajduje się w najmniejszych polskich miastach. Rynek wciąż jest nienasycony. W miastach dużych i średnich stanowi ona ponad 9 mln mkw. Podobnie uważa również Jan Mroczka, prezes zarządu Rank Progress, który zaznacza, że: wciąż jest duże pole do działania. Dostrzegli to również deweloperzy, których inwestycje skupiły się na terenach mniejszych miast. Znamiennym jest, że wszystkie nowe projekty realizowane w II kwartale 2014 r. znajdowały się w miastach, których liczba ludności nie przekroczyła 100 tys. mieszkańców.

 

Poszukiwana powierzchnia handlowa

Deweloperzy, zwrócili uwagę na małe i średnie miasta w efekcie zainteresowania, jakim cieszy się w nich wynajem powierzchni handlowej. Jan Mroczka podaje przykład inwestycji w Oławie pod Wrocławiem, gdzie najemcy odnotowują często wyższe obroty niż ich sklepy w pobliskiej metropolii.Prowincja także potrzebuje tego, co mają mieszkańcy największych miast wyjaśnia.

 

Atrakcyjny jest szczególnie wschód

Nowe inwestycje planowane są między innymi w Mielcu, Wejherowie, Olsztynie czy Krośnie. W Terespolu oddanie nowej powierzchni handlowej zaplanowano już w 2016 roku. Wschodnia część Polski jest więc terenem szczególnie atrakcyjnym dla deweloperów. Jan Mroczka, na przykładzie inwestycji w Pile, wyjaśnia powody takiego stanu rzeczy – na dwa tygodnie przed otwarciem nowej galerii handlowej wynajętej było 90% powierzchni. To pokazuje jak wielkim zainteresowaniem najemców cieszą się takie lokalizacje. Piła nie jest jednak przypadkiem odosobnionym. Już na etapie planowania inwestycji napływają sygnały, które je pokazują zainteresowanie przyszłych najemców.

 

 

Inwestycja nie tylko w aglomeracjach

W dużych polskich miastach znajduje się największa powierzchnia handlowa – rynek ten powoli się jednak nasycił. Deweloperzy chcąc wypracować zysk musza dobrze odczytywać jego potrzeby – właśnie w małych i średnich miastach ich inwestycje cieszyć będą się największym zainteresowaniem. Tam są najbardziej potrzebne. Wydaje się, że rację ma prezes Rank Progress – to właśnie w mniejszych ośrodkach znajduje się wciąż „pole do działania”.

 

 

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

1 850 000 PLN

powiat Olsztyn

567.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Zainteresowanie nowymi mieszkaniami spada?

Ostatnie dane rynkowe mówią, że sprzedaż nowych mieszkań spada. Czy deweloperzy zauważają mniejsze zainteresowanie zakupem lokali wśród klientów? Czy liczba ...

Czytaj dalej »