Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

Ostra krytyka MDM


Polska

2014-09-16

Narodowy Bank Polski opublikował raport, w którym ocenia rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2013 roku. Na szczególną uwagę zasłużył sobie rządowy program wsparcia zakupu pierwszego mieszkania. Czy surowa ocena jego twórców może wpłynąć na dalsze losy MDM?

 

Program Mieszkanie dla młodych od samego początku był krytykowany, także przez ekspertów w dziedzinie finansów i nieruchomości, mimo wszystko wszedł w życie w kontrowersyjnym kształcie. W najnowszym raporcie oceniającym rozwój rynku nieruchomości, NBP używa argumentów, które do tej pory nie były wypowiadane oficjalnie.

 

Wsparcie deweloperów, nie młodych

We wstępnej analizie Mieszkania dla młodych czytamy że „program można ocenić jako wspierający sektor deweloperski, a nie realizujący cele społeczne”. NBP krytykuje jawne wsparcie rynku pierwotnego i utrudnienie dostępu do mieszkań z drugiej ręki. W związku z tym konsumenci mają ograniczony wybór i zablokowaną możliwość wyboru jak najtańszych rozwiązań.

 

Pomoc dla zamożnych

Kolejny problem, który wskazuje raport to jednakowa pomoc dla ludzi o różnych dochodach, a oferta MDM w rzeczywistości skierowana jest do tych, których stać na kredyt. Chociaż w ciągu ostatnich lat zdolność kredytowa i tym samym dostępność dofinansowań gospodarstw domowych rośnie, to przede wszystkim efekt obniżenia stóp procentowych, spadek cen mieszkań i wzrost dochodów. MDM przez wysokie limity cen nie ułatwia zakupu pierwszego mieszkania młodym rodzinom – może działać wręcz przeciwnie. Jeśli zmiany nie zostaną wprowadzone, z programy będą korzystali konsumenci, którzy nie wymagają takiej pomocy.

 

Rozwiązanie?

Bank podkreśla, że konieczne jest zwiększenie racjonalności polityki mieszkaniowej. Według twórców raportu MDM powinien zwiększać dostępność mieszkań i oprzeć się na analizie wysokości dochodów potencjalnych beneficjentów. Dlatego też ważny jest dostęp do mieszkań o mniejszej powierzchni użytkowej. NBP zwraca uwagę na konieczność rozwoju rynku mieszkań na wynajem i w tym widzi szansę dla młodych gospodarstw domowych. Gdyby koszty najmu były niższe od spłaty kredytu, sytuacja na rynkach nieruchomości i pracy mogłaby stopniowo się rozwijać. Większa mobilność to tym samym szansa na zmianę miejsca zatrudnienia. Z analizy wynika więc, że Fundusz Mieszkań na Wynajem ma większe szanse na pozytywny odbiór i – co ważniejsze – efekt.

 

Cały raport można znaleźć tutaj.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości komercyjne – inwestycje w Polsce nabierają tempa

      Polska stała się atrakcyjnym rynkiem z możliwością dywersyfikacji ryzyka dla zagranicznych inwestorów. Napływ nowego kapitału sprawia, że to inwestycje ...

Czytaj dalej »